Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to niska, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych, tworząca kobierce i przypominająca wrzośca. Dorasta zazwyczaj do 30-40 cm wysokości. Występuje pospolicie w lasach i na polanach na terenie całej Polski. Wrzos jest rośliną miododajną.

Wrzos pospolity szczególnie ceniony jest za obfite kwitnienie. Kolory drobnych beczułkowatych kwiatów, podobnie jak i liści, różnią się od siebie w zależności od odmiany. Kolor „wrzosowy” to już niekoniecznie tylko odcień fioletu - jest nim także biel, róż, a nawet czerwień. Charakterystyczne zredukowane, igiełkowate listki mogą mieć barwę zieloną, żółtą, szarą lub pomarańczową.

Większość odmian wrzosu pospolitego kwitnie od lipca do października, ale wrzosy pączkowe kwitną aż do wystąpienia mrozów.

Uprawa wrzosów

Wrzosy to mało wymagające rośliny, odporne na mróz oraz suszę. Najlepiej sadzić je we wrześniu, wybierając dla nich słoneczne stanowisko i lekkie, przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,0). Jeśli gleba w ogrodzie nie do końca odpowiada powyższym parametrom, można samemu przygotować rabatę, dodając do ziemi dużo kwaśnego torfu (25 l/m²) wymieszanego z dobrą ziemią. W przypadku wyjątkowo ciężkiej gleby warto wykonać drenaż. W tym celu wysypuje się 10-centymetrową warstwę żwiru pod mieszankę torfu.

Pielęgnacja i nawożenie wrzosów

Krzewinka ta dobrze wyglądają posadzone w grupie od kilku do kilkunastu sadzonek jednej odmiany. Po posadzeniu ściółkuje się teren wokół nich korą sosnową, która ogranicza rozwój chwastów, chroni rośliny zimą przed przemarzaniem, a latem przed suszą.

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych należy okrywanie wrzosów na zimę oraz wiosenne przycinanie. W kwietniu obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu rośliny bujnie odbijają świeżymi przyrostami. Na wiosnę zasila się wrzosowiska nawozami o spowolnionym działaniu – ok. 4–5 g na sadzonkę. Podlewać należy rzadko, ale za to obficie. Nie stwarza się wtedy warunków sprzyjających rozwojowi szarej pleśni.

Uprawianych jest ok. 300 odmian wrzosów, oto niektóre z nich:

  • ‘Allegretto’ – o pojedynczych, purpurowoczerwonych kwiatach występujących od sierpnia do września;
  • ‘Boskoop’ – o żółtych liściach i delikatnych liliowych kwiatach rozwijających się na przełomie sierpnia i września;
  • ‘Gold Haze’ – o jasnożółtej barwie liści i białych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września;
  • ‘Long White’ – o zielonych liściach i białych kwiatach występujących od września do października;
  • ‘Silver Knight’ – o charakterystycznych szaroomszonych liściach i pięknie kontrastujących fiołkowych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września.