Logo
Logo
19
Okazje

Wrzos pospolity 'White Lawn'

Odkąd doceniono subtelną urodę wrzosu pospolitego, powstały setki odmian ogrodowych różniących się kolorem i rodzajem kwiatów, wielkością, zabarwieniem liści i terminem kwitnienia. Wśród takiej różnorodności odmiana 'White Lawn' wyróżnia się oryginalnym, nieczęsto spotykanym kolorem kwiatów.

O wrzosach

Wrzos pospolity to jedyny gatunek należący do rodzaju Calluna, ale jeden z wielu reprezentujących liczną rodzinę wrzosowatych. Rośnie w naturze prawie w całej Europie, tworząc wrzosowiska.

Jest niską krzewinką o zawsze zielonych, bardzo drobnych liściach, a właściwie łuskach ściśle zachodzących na siebie dachówkowato. Jej główną ozdobą są dzwonkowate, wrzosowo-różowe kwiaty zebrane w kłosy, zasychające po rozwinięciu.

Sam gatunek jest rzadko uprawiany, ale można wybierać spośród mnóstwa odmian. Pędy większości z nich są wzniesione i osiągają od 20 cm do nawet 60 cm wysokości.

Calluna vulgaris White Lawn fot. Agnieszka Żukowska

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Opis rośliny

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) 'White Lawn' wznosi się jedynie na 10 cm, bowiem jej pędy płożą się po ziemi. Rośnie bardzo powoli, rozrastając się na szerokość ok. 40 cm, ale wygląda niezwykle dekoracyjnie, jak zielono-biały dywan utkany z wijących się pędów. To najniższa i najwolniej rosnąca odmiana wrzosu pospolitego.

Ma drobne ciemnozielone, zimozielone liście charakterystyczne dla gatunki i drobne, pojedyncze, czysto białe kwiaty. Rozwijają się one w sierpniu i we wrześniu na długich kłosowych kwiatostanach.

Angielska nazwa odmiany 'White Lawn' - w tłumaczeniu „biały trawnik” - trafnie oddaje jej wygląd. Jest niska jak trawnik i ma eleganckie białe kwiaty otulone zielenią liści. Odmiana zdobyła nagrodę Award of Garden Merit w 1993 roku przyznaną przez Royal Horticultural Society (RHS).

Fot. Wiesław Szydło (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych wrzosów

Pożyteczne kwiaty wrzosu

Kwiaty wrzosu są chętnie odwiedzane przez pszczoły, które z nektaru wytwarzają miód wrzosowy o charakterystycznym wrzosowym zapachu i gorzkawym, korzennym smaku. Zawiera on witaminę B i mnóstwo enzymów i aminokwasów. Korzystnie wpływa na oczy, serce i układ pokarmowy. Leczy też przeziębienia i choroby grypopochodne.

Wymagania i uprawa

Stanowisko dla wrzosu pospolitego powinno być słoneczne lub półcieniste, a podłoże próchniczne, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5). Wrzos pospolity nie lubi suszy, ale warto pamiętać, że gdy rośnie w zbyt mokrej ziemi, szybko gnije. Odmiana dobrze znosi nasze zimy (strefa mrozoodporności 5), ale mogą jej doskwierać zimne wysuszające wiatry. Na wszelki wypadek skupisko wrzosów można jesienią osłonić lekką cieniującą włókniną,

Gdzie posadzić?

Jak wszystkie wrzosy odmiana 'White Lawn' ładnie się prezentuje na wrzosowisku wraz z innymi odmianami o chłodnej tonacji kwiatów. Sprawdzi się także jako krzewinka okrywowa na skalniakach i rabatach z roślinami kwaśnolubnymi.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu