Logo
Logo
9
Okazje

Wrzos pospolity 'Dark Star'

Wrzos pospolity jest w Europie gatunkiem rodzimym, najczęściej rośnie w gęstym zwarciu w świetlistych lasach sosnowych, gdzie tworzy zbiorowiska nazywane wrzosowiskami. Z końcem sierpnia w sprzedaży pojawiają się cała masa wrzosów. Bogactwo odmian różniących się wzrostem, pokrojem i przede wszystkim barwą kwiatów lub pąków sprawia, że trudno zdecydować się na wybór tylko jednej z nich. Mimo tak wielkiej różnorodności, niektóre odmiany zasługuje na szczególną uwagę.

 

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) 'Dark Star' wyróżnia się intensywnie rubinowoczerwonymi kwiatami. To wolno rosnąca, zawsze zielona, bogato ugałęziona krzewinka o cienkich, twardych pędach. Dorasta do 20 cm wysokości i 30 cm szerokości. Pędy w miarę wzrostu pokładają się na ziemi i zakorzeniają. W ten sposób powstają zielone poduchy okrywające podłoże, przy czym pokrój rośliny pozostaje wzniesiony. Liście wrzosu pospolitego są miniaturowe, łuskowate, mają zaledwie 1-2 mm długości i są dachówkowato ułożone na pędach. Wyróżnia się intensywnie rubinowoczerwonymi kwiatami.

Odmiana 'Dark Star' zakwita we wrześniu. Liczne pąki kwiatowe są zebrane w obfite, wąskogroniaste, wyprostowane kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pączki znajdujące się u dołu pędu. Kwiaty są podwójne, a ich czerwona barwa przyciąga uwagę swoją intensywnością. Swoim kształtem kwiaty przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze. Po przekwitnięciu zaschnięte kwiatostany utrzymują się przez całą zimę.

Calluna vulgaris Dark Star fot. Monika Szczepaniak

Fot. Monika Szczepaniak

Uprawa i pielęgnacja

Wymagania uprawowe wrzosów są praktycznie minimalne. Dobrze rosną na glebach ubogich w składniki pokarmowe, kwaśnych, o pH w granicach 4 – 5,5. Glebę wokół krzewinek warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie ogranicza zachwaszczenie, ułatwia utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zapewnia lepsze zimowanie oraz wzbogaca glebę w próchnicę i sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża.

Wrzosy lubią miejsca słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Źle rosną na glebach ciężkich i zbyt wilgotnych, nie lubią nadmiaru wody. Zbyt częste i obfite podlewanie może doprowadzić do pojawienia się chorób a nawet zamierania roślin. Niemniej rośliny należy regularnie podlewać po posadzeniu, aż do momentu gdy korzenie przerosną grunt. Później rośliny dobrze znoszą suszę.

Wrzosy są odporne na mróz, ale w bezśnieżne zimy przy słonecznej i wietrznej pogodzie mogą podmarzać. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie wrzosów. Wiosną należy usuwać wszystkie zeszłoroczne kwiatostany. Dzięki temu rośliny zachowają ładny, zwarty pokrój i będą obficie kwitły.

Gdzie posadzić?

Wrzos pospolity 'Dark Star' jest polecany przede wszystkim do tworzenia wyrazistych akcentów kolorystycznych na wrzosowiskach.

Intensywna, rubinowoczerwona barwa kwiatów z daleka przyciąga uwagę, szczególnie jeśli rośliny są zaaranżowane np. w postaci wijącej się ścieżki.

Sadzone na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowią ich ciekawe uzupełnienie.

Wrzosy doskonale nadają się do tworzenia kompozycji służących do dekoracji tarasów, balkonów oraz wnętrz. Nawet zasuszone w doniczkach mogą zdobić mieszkanie przez kilka lat.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcia: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu