Przygotowanie ogrodu do zimy | 6 prac, o których nie możesz zapomnieć!

Przygotowanie ogrodu do zimy to kluczowy element pielęgnacji, który decyduje o jego wiosennym odrodzeniu. Od odpowiedniego nawadniania i nawożenia, przez ochronę roślin przed mrozem, aż po konserwację narzędzi - każdy krok ma znaczenie. W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik, jak zadbać o swój ogród, aby przetrwał zimę w doskonałej kondycji i zachwycał bujnością wiosną. Poznaj sprawdzone metody i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć idealne warunki dla Twoich roślin i trawnika, nawet w najchłodniejsze miesiące

Posłuchaj
00:00
55

Jak przygotować ogród do nadchodzącej zimy?

Jesień to nie pora na odpoczynek ogrodnika. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Rośliny co prawda przechodzą powoli w stan spoczynku, lecz trzeba je przygotować do zimy i nie zaszkodzić im poprzez niefachowe nawożenie czy przycinanie. Zobacz, czego robić nie wolno, a co jest konieczne, by ogród odrodził się wiosną.

Choć pogoda nie zawsze dopisuje, zamiast siedzieć z założonymi rękami, zabierzmy się za jesienne prace w ogrodzie. Prace te, nie są ani trudne, ani kosztowne. Pamiętajmy, że nie tylko rośliny, ale i oczko wodne oraz system nawadniający wymagają przygotowania na nadejście mrozów.

1. Podlewanie roślin

Jeśli jesienią przyroda nie wyręcza nas w podlewaniu ogrodu, szczególnie nowo posadzonym drzewom i krzewom (sadzić możemy do połowy listopada) należy zapewnić odpowiednią ilość wody. Starsze i głębiej ukorzenione egzemplarze pobiorą ją z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto starannie podlać.

Także rośliny zimozielone (różaneczniki, azalie, bukszpany, pierisy, potrzebują systematycznego nawadniania jesienią - muszą bowiem zwiększyć zapas wody, bo będą rosły również zimą, w okresie wysuszających wiatrów i mrozów. Później, podczas okresowych odwilży, też podlewamy gatunki zimozielone, aby mogły uzupełnić niedobór wody w tkankach.

jesienne sprzątanie ogrodu fot. Pavel Losevsky Fotolia
fot. Pavel Losevsky - Fotolia

2. Jesienne nawożenie

Drzewka owocowe - Wokół posadzonych jesienią drzewek owocowych rozłóżmy obornik (naturalny nawóz organiczny) - stosuje się go co 3-4 lata. Po rozrzuceniu przekopmy glebę.

Warzywnik - Na grządkach pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne.

Trawnik - Mrozoodporność murawy zwiększymy, używając wieloskładnikowych mieszanek do jesiennego nawożenia. Nie powodują silnego wzrostu trawy, za to - dzięki zwiększonej dawce fosforu oraz potasu - wzmacniają jej system korzeniowy i poprawiają wytrzymałość na niską temperaturę. Uzupełnieniem nawozów może być ziemia kompostowa - nawóz organiczny, który rozrzuca się cienką warstwą na powierzchni trawnika.

3. Sprzątanie ogrodu

Drzewka owocowe - Grunt pod drzewami w sadzie powinien być wygrabiony - pozostawienie tu liści i resztek roślinnych może doprowadzić do pojawienia się nornic i innych gryzoni.

Rabaty kwiatowe - Z grządek i rabat również musimy usunąć wszelkie resztki roślinne, bo staną się miejscem namnażania grzybów i bakterii.

jesienna pielęgnacja trawnika fot. adakuba Fotolia
fot. adakuba - Fotolia

4. Przygotowanie trawnika do zimy

Z trawnika należy zebrać pozostałości ściętej trawy (świeżej i tzw. filc), liście i szyszki – jeśli będą zalegać pod warstwą śniegu, doprowadzą do rozwoju tzw. pleśni pośniegowej (odcinają bowiem dopływ tlenu do murawy). Najlepsze będą do tego sprężyste grabie. Na większym trawniku prace przyspieszy elektryczny lub spalinowy odkurzacz do liści (warto wybrać model z workiem do gromadzenia liści i funkcją rozdrabniania). Większość modeli ma dwie funkcje: zasysanie i zdmuchiwanie.

Dopóki trawa rośnie, kosimy ją. Ostatnie strzyżenie przypada zwykle na drugą połowę października (choć nieraz wykonuje się je w listopadzie). Chodzi bowiem o to, by źdźbła w okresie zimy miały długość 4 cm. Przy zbyt krótkich, trawa może zmarznąć. Nie zdąży też zgromadzić dostatecznej ilości składników pokarmowych, potrzebnych do wznowienia wegetacji wiosną. Za długie zaś, pod ciężarem śniegu położą się, a gdy pokrywa śnieżna będzie utrzymywać się długo - zaczną gnić. Jeśli darń jest zbita, warto wykonać jesienną aerację, nakłuwając podłoże widłami lub aeratorem elektrycznym. Jeśli jest sucho, podlejmy trawnik przed nadejściem mrozów. Gdy spadnie już śnieg, unikajmy deptania murawy i usypywania na niej pryzm białego puchu.

przygotowanie ogrodu do zimy fot. chihana Fotolia
fot. chihana - Fotolia

Jesienią w ogrodzie NIE można

  • zasilać roślin nawozem azotowym - przedłuża on wegetację, więc młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną. Już w sierpniu należy zaprzestać stosowania nawozów azotowych, stymulujących wzrost;
  • przycinać ozdobnych drzew i krzewów liściastych - mogłoby to pobudzić je do wypuszczenia młodych pędów. Ponadto delikatne tkanki nie zdążyłyby zdrewnieć przed nadejściem mrozów.

5. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

...woda i rybki
Z oczek o powierzchni do 15 m2 i głębokości mniejszej niż 1 m wodę należy całkowicie wypompować, a ryby i rośliny przenieść do pojemników z wodą, ustawionych w chłodnym pomieszczeniu. Większych zbiorników nie trzeba opróżniać na zimę. Krajowe gatunki ryb bez problemu w nich przezimują. Jesienią ogranicza się im ilość pokarmu, a gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C - zaprzestaje karmienia, bo zapadają w odrętwienie.

...żeby nie zabrakło rybom tlenu
Aby rybom nie brakowało zimą tlenu, zadbajmy o to, by lód nie skuł całej powierzchni stawu - zanim woda zamarznie, można położyć na niej styropianowy pływak albo specjalną grzałkę. Na brzegu zbiornika warto pozostawić zarośla z situ, pałki wodnej lub trzciny, bo woda wokół nich trudniej zamarza.

...gdzie zimują rośliny
Większość roślin sadzonych w przydomowych oczkach jest odporna na mróz. Jedynie hiacynt wodny, pistia czy salwinia pływająca wymagają umieszczenia w akwarium znajdującym się w widnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 18°C.

...co ze sprzętem
Pompę zanurzeniową i pozostały sprzęt (filtry, lampy UV i oświetleniowe, fontanny) pozostawia się w niecce tylko wtedy, jeśli jest na tyle głęboka, że woda nie zamarza w niej całkowicie.

wąż ogrodowy fot. lailajuliana Pixabay
fot. lailajuliana - Pixabay

Instalacja nawadniająca

Jest to konieczne, bo zamarzając, woda zwiększa swoją objętość. Instalację nawadniającą najlepiej przedmuchać zatem sprężonym powietrzem, wdmuchiwanym przez kompresor. Oprócz tego warto zdemontować mikrozraszacze (zwłaszcza w tych miejscach, gdzie można je nadepnąć, gdy będą przysypane śniegiem) i ewentualny sterownik montowany na kranie w ogrodzie.

6 Czyszczenie i konserwacja narzędzi

Ręczne. Metalowe części narzędzi ręcznych najlepiej przetrzeć szmatką nasączoną olejem maszynowym, a drewniane - rzepakowym lub lnianym.

Elektryczne. Trzeba zadbać głównie o części tnące kosiarki, pilarki czy nożyc do żywopłotu. Należy je oczyścić i posmarować olejem maszynowym (także łańcuch i prowadnice). Stępione ostrza oddajmy do naostrzenia lub wymieńmy. Silnik nie musi być konserwowany.

Spalinowe. Oprócz oczyszczenia, naostrzenia i naoliwienia części tnących wymagają wypalenia resztek paliwa ze zbiornika (w przeciwnym razie po pewnym czasie rozwarstwi się ono i zanieczyści silnik). Przeglądu silnika, w tym wymiany oleju i filtra, dokonuje się zazwyczaj na wiosnę. Urządzenia elektryczne i spalinowe przechowujemy w suchym pomieszczeniu. Nie musi być ogrzewane - mróz narzędziom nie zaszkodzi.

autor Małgorzata Kolmus, arch. Budujemy Dom

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści