Logo
Logo
37
Okazje

Dzielżan 'Rubinzwerg'

Niemen w utworze "Wspomnienie" śpiewał, że "mimozami jesień się zaczyna", ale ten tekst można trochę zmienić i powiedzieć (a właściwie zaśpiewać!), że dzielżanami jesień się zaczyna! Tym bardziej, że są to dużo bardziej wartościowe byliny.

Poznajcie bardzo piękną odmianę tych roślin o nazwie 'Rubinzwerg' i zaplanujcie dla niej miejsce w swoim ogrodzie.

 

Opis rośliny

Dzielżan 'Rubinzwerg' (Helenium xhybridum 'Rubinzwerg') tworzy rozgałęzione, wyprostowane pędy do 90 cm wysokości. Jego liście są ciemnozielone, lancetowate, siedzące i omszone. Pędy zakończone są koszyczkowatymi kwiatostanami o średnicy do 5 cm.

Kwiaty rurkowate u odmiany 'Rubinzwerg' są początkowo prawie czarne, przechodzące w złocistożółte, natomiast kwiaty języczkowate są intensywnie czerwone (rubinowe). Odmiana ta kwitnie późno i długo, bo od sierpnia aż do października!

Wymagania i uprawa

Dzielżan 'Rubinzwerg' do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych oraz próchnicznych i stale wilgotnych gleb. Tak jak pozostałe dzielżany, jest gatunkiem odpornym na mrozy i z powodzeniem może być uprawiany na terenie całego kraju. Jesienią lub wczesną wiosną należy przyciąć suche pędy tuż nad ziemią.

Poprzez cięcie można sterować wysokością roślin i terminem zakwitania. W tym celu młode pędy można uszczykiwać (VI) uzyskamy wówczas niższe i bardziej rozgałęzione rośliny zakwitające dopiero w połowie września.

Dzielżan 'Rubinzwerg', fot. Przemyslaw Godlewski
Fot. Przemysław Godlewski OGRODY O ZIELONYCH PROGACH/Szkółka Bylin

Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. W okresie suszy rośliny wymagają podlewania.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Rubinzwerg' jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Może być sadzona łącznie z innymi gatunkami na rabatach mieszanych np. rudbekią lśniącą (R. nitida).

Dla podkreślenia jej barwy można łączyć ją z innymi odmianami dzielżanów o jasnym zabarwieniu kwiatów np. 'Canaria' czy 'Flammenrad'. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki czy tiarelle.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich;
zdjęcie tytułowe: Przemysław Godlewski
(OGRODY O ZIELONYCH PROGACH - Szkółka Bylin)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu