Jak przygotować warzywnik do zimy?
Zbierz plony
Najbardziej pracowitym okresem jesieni jest październik i listopad. Wtedy zbieramy z grządek późne warzywa (pietruszki korzeniowe i selery, a następnie roszponkę, jarmuż, brukselkę) i owoce (min. maliny, jabłka i winogrona) oraz robimy generalne porządki.
Usuń resztki
Oprócz niezbędnego uprzątnięcia resztek pożniwnych (np. liści, pędów, resztek warzyw), powinniśmy usunąć też z grządek chwasty, aby nie stały się miejscem zimowania chorób i szkodników.
Przygotuj glebę
Jesienią warto nawieźć podłoże obornikiem (co 3-4 lata) i przekopać glebę, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie, co poprawi jej stosunki powietrzno-wodne, ułatwi tworzenie się struktury gruzełkowatej i pomoże zniszczyć bytujące w podłożu szkodniki. Jeśli zdecydowaliśmy się na nawozy zielone, jesienią musimy je przekopać, aby do wiosny zdążyły się rozłożyć i użyźnić glebę. Jesienią za pomocą nawozów wapniowych możemy też wykonać odkwaszanie podłoża (co 3-4 lata), o ile jest ono zbyt kwaśne pod uprawę warzyw. Pamiętajmy tylko, aby nawożenia organicznego nie stosować w tym samym roku co wapnowania.
Jak przygotować ogród do zimy?
Grab liście
Późną jesienią trzeba uprzątnąć kwiatowe rabaty i trawnik ze wszystkich opadłych liści. Jeśli są zdrowe, możemy wykorzystać je na zimową ściółkę dla roślin, ale kiedy noszą ślady chorób lub zalegają na trawniku, należy je bezwzględnie uprzątnąć i zniszczyć, bo inaczej staną się źródłem chorób.
Sprzątnij rabaty
Z przekwitłych bylin usuwamy też suche kwiatostany i pędy, chyba, że zdecydujemy się wykorzystać je zimą do dekoracji ogrodu, gdyż niektóre z nich pokryte śniegiem lub szronem wyglądają naprawdę zjawiskowo (np. kwiatostany hortensji, nawłoci, jeżówki, mikołajka, rozchodników okazałych, szczeci i przegorzanów).
Wykop cebulki
Przed nastaniem zimy musimy też zadbać o ogród ozdobny. W październiku, zwykle tuż po pierwszych przymrozkach, wykopujemy kłącza lub karpy roślin, które nie zimują w gruncie (np. dalie, kanny, krokosmie) i po oczyszczeniu ich z ziemi, resztek liści oraz kwiatów, umieszczamy w odpowiednich pojemnikach (np. drewnianych skrzynkach z suchym torfem) i przenosimy do chłodnego pomieszczenia.
Osłoń przed chłodem
Przed zbliżającymi się chłodami musimy też zabezpieczyć przed mrozem delikatniejsze rośliny ozdobne, owijając je włókniną lub słomianymi matami, okrywając ściółką lub kopczykując podstawy ich pędów (np. róże). Nie należy się z tym jednak spieszyć, bo rośliny przykryte zbyt wcześnie, mogą zacząć puszczać nowe pędy lub zostać porażone przez grzyby. Przed zimą powinniśmy też zabezpieczyć sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków, gdyż podczas silnych opadów śniegu, ich gałązki mogą zostać wygięte i zdeformowane.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Pixabay