Ogród ozdobny i warzywnik: przygotowanie do zimy

Kiedy lato dobiega końca, jesień bierze ogród we władanie. Z drzew opadają liście, przekwitają kwiaty, a owoce i warzywa czekają na ostatnie zbiory. Wtedy też czeka nas sporo porządków i prac związanych z przygotowaniem ogrodu do zimy.

Posłuchaj
00:00
42

Jak przygotować warzywnik do zimy?

Zbierz plony
Najbardziej pracowitym okresem jesieni jest październik i listopad. Wtedy zbieramy z grządek późne warzywa (pietruszki korzeniowe i selery, a następnie roszponkę, jarmuż, brukselkę) i owoce (min. maliny, jabłka i winogrona) oraz robimy generalne porządki.

Usuń resztki
Oprócz niezbędnego uprzątnięcia resztek pożniwnych (np. liści, pędów, resztek warzyw), powinniśmy usunąć też z grządek chwasty, aby nie stały się miejscem zimowania chorób i szkodników.

Przygotuj glebę
Jesienią warto nawieźć podłoże obornikiem (co 3-4 lata) i przekopać glebę, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie, co poprawi jej stosunki powietrzno-wodne, ułatwi tworzenie się struktury gruzełkowatej i pomoże zniszczyć bytujące w podłożu szkodniki. Jeśli zdecydowaliśmy się na nawozy zielone, jesienią musimy je przekopać, aby do wiosny zdążyły się rozłożyć i użyźnić glebę. Jesienią za pomocą nawozów wapniowych możemy też wykonać odkwaszanie podłoża (co 3-4 lata), o ile jest ono zbyt kwaśne pod uprawę warzyw. Pamiętajmy tylko, aby nawożenia organicznego nie stosować w tym samym roku co wapnowania.

Przygotowanie ogrodu do zimy

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak przygotować ogród do zimy?

Grab liście
Późną jesienią trzeba uprzątnąć kwiatowe rabaty i trawnik ze wszystkich opadłych liści. Jeśli są zdrowe, możemy wykorzystać je na zimową ściółkę dla roślin, ale kiedy noszą ślady chorób lub zalegają na trawniku, należy je bezwzględnie uprzątnąć i zniszczyć, bo inaczej staną się źródłem chorób.

Sprzątnij rabaty
Z przekwitłych bylin usuwamy też suche kwiatostany i pędy, chyba, że zdecydujemy się wykorzystać je zimą do dekoracji ogrodu, gdyż niektóre z nich pokryte śniegiem lub szronem wyglądają naprawdę zjawiskowo (np. kwiatostany hortensji, nawłoci, jeżówki, mikołajka, rozchodników okazałych, szczeci i przegorzanów).

Wykop cebulki
Przed nastaniem zimy musimy też zadbać o ogród ozdobny. W październiku, zwykle tuż po pierwszych przymrozkach, wykopujemy kłącza lub karpy roślin, które nie zimują w gruncie (np. dalie, kanny, krokosmie) i po oczyszczeniu ich z ziemi, resztek liści oraz kwiatów, umieszczamy w odpowiednich pojemnikach (np. drewnianych skrzynkach z suchym torfem) i przenosimy do chłodnego pomieszczenia.

Osłoń przed chłodem
Przed zbliżającymi się chłodami musimy też zabezpieczyć przed mrozem delikatniejsze rośliny ozdobne, owijając je włókniną lub słomianymi matami, okrywając ściółką lub kopczykując podstawy ich pędów (np. róże). Nie należy się z tym jednak spieszyć, bo rośliny przykryte zbyt wcześnie, mogą zacząć puszczać nowe pędy lub zostać porażone przez grzyby. Przed zimą powinniśmy też zabezpieczyć sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków, gdyż podczas silnych opadów śniegu, ich gałązki mogą zostać wygięte i zdeformowane.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści