Dlaczego warto i jak stosować wapno ogrodnicze?
Wapno ogrodnicze występuje najczęściej w formie tlenkowej (CaO, najlepiej, gdy w produkcie jest go około 70%). Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie – nadaje się doskonale zarówno do nawożenia gleby jak i zabezpieczania pni drzew. Skorzystaj z naszych praktycznych porad i dowiedz się, jakie korzyści płyną ze stosowania wapna w ogrodzie.
A jak już zdecydujesz się na zakup, to nie zwlekaj zbyt długo. Produkt "wapno ogrodnicze" do bielenia pni drzew i odkwaszania gleby jest bardzo tani (3-5 zł za 1 kg) i łatwo dostępny w większości sklepów ogrodniczych – kupisz jo także w naszym internetowym sklepie ogrodniczym. Najpopularniejsze marki to: Agrecol, Biopon, Flora, Florovit, Planta, Plantico, Sumin, Target.
Fot. schulzie / Fotolia |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Stosowanie wapna do odkwaszania gleby
Nawożenie wapnem - tzw. wapnowanie ma na celu podwyższenie odczynu podłoża. Stosuje się je zwykle na glebach kwaśnych (pH 4,0-5,5), by odczyn gleby zbliżyć do lekko kwaśnego (pH 5,0-6,0), obojętnego (pH 6,0-7,0) lub zasadowego (pH 7,0-8,0). Potrzebę wapnowania i odczyn podłoża można bardzo łatwo zmierzyć specjalnym kwasomierzem – dowiedz się, jak to zrobić.
Wapno w formie tlenkowej (CaO) działa bardzo szybko. Dostarcza do gleby wapń (Ca) - pierwiastek, który jest niezbędny dla roślin, a jego obecność w glebie poprawia pobieranie i przyswajalność fosforu, potasu, magnezu oraz mikroelementów. Ma ponadto zdolność do wiązania metali ciężkich z gleb. Dodatkowo stosuje się je także na glebach zwięzłych, ciężkich i gliniastych, by zmienić ich strukturę - rozluźnić, poprawić przepuszczalność i magazynowanie wody oraz powietrza. Nie stosuje się go na glebach lekkich.
Nawóz występuje w postaci pylącego się proszku, dlatego najlepiej stosować wapno nawozowe na wilgotną glebę w bezwietrzny dzień. Po rozsypaniu proszek najlepiej wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. 1 kg wapna starcza zwykle do nawożenia 10 m2 gleby, jednak dawkowanie może się różnić w zależności od składu produktu oraz producenta i zawsze jest szczegółowo opisane na opakowaniu.
Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać jesienią (po zakończeniu wegetacji roślin), ale można je także wykonać zimą (w czasie spoczynku) oraz wczesną wiosną (przed wznowieniem wegetacji). Nie powinno łączyć się wapnowania z nawożeniem azotowym, a sam zabieg stosować nie częściej niż raz na 2-3 lata. Przed nawożeniem najlepiej wykonać analizę gleby i sprawdzić, czy wapnowanie w ogóle jest potrzebne! Zamiast wapniowych nawozów sztucznych można zastosować naturalną kredę mieloną lub dolomit.
Stosowanie wapnia do bielenia pni drzew
Wbrew obiegowym i błędnym opiniom malowanie pni drzew wapnem nie jest wykonywane tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim pielęgnacyjnych! Biała warstwa wapna na korze zapobiega mrozowym uszkodzeniom w postaci pękania kory od nadmiernego nagrzewania w ciągu słonecznego dnia i szybkiego ochładzania się zimną nocą oraz zapobiega wybudzaniu się roślin z zimowej drzemki. W miejscu pęknięć często dochodzi do infekcji i groźnych zgorzeli. W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.
Fot. fotoduets / Fotolia |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zabieg wykonuje się tzw. mlekiem wapiennym - czyli wodnym roztworem sypkiego wapna, który łatwo się rozprowadza i posiada dobrą przyczepność. Wapno z 1kg opakowania trzeba wsypać do 2,4 l wody i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przygotowany roztwór trzeba pozostawić na ok. 15 min i powtórnie wymieszać. Po tym czasie można pędzlem nanieść roztwór i dokładnie pokryć pnie i nasady konarów. Roztwór przygotowany z 1kg produkty wystarcza na pomalowanie około 10 m2.
Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego), najlepiej w bezdeszczowy dzień przy temperaturze powyżej 4°C. Biała warstwa, choć dobrze przylega do kory, to z czasem zacznie się zmywać, dlatego też bielenie warto powtarzać, w miarę jak wapno zostanie zmyte przez opady. Dodanie do mleka wapiennego domieszki gliny spowolni zmywanie.
Zaleca się bielić pnie wszystkich drzew owocowych oraz piennych krzewów owocowych (np. porzeczki, agrest itp). Zamiast wapna pnie można owinąć białą agrowłókniną lub zabezpieczyć słomianym chochołem - te osłony również osłonią korę przed promieniami słonecznymi i zabezpieczą przed pękaniem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: FotoHelin,TuruMuru, Юлия Клюева / Adobe Stock oraz henryn0580 / Fotolia