Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
38
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Wapno ogrodnicze. Po co, kiedy i jak stosować?

Wapno ogrodnicze ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Nie tylko służy do nawożenia i wprowadzania do gleby pierwiastków niezbędnych roślinom, ale także odkwasza glebę (podwyższa jej niskie pH). Można je także stosować do zimowego bielenia pni drzew.

Wapno ogrodnicze występuje najczęściej w formie tlenkowej (CaO, najlepiej, gdy w produkcie jest go około 70%). Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie - ten sam produkt nadaje się doskonale zarówno do nawożenia gleby jak i zabezpieczania pni drzew. Produkt "wapno ogrodnicze do bielenia pni drzew i odkwaszania gleby" jest bardzo tani (3-5 zł za 1 kg) i łatwo dostępny w większości sklepów ogrodniczych. Najpopularniejsze marki to: Agrecol, Biopon, Flora, Florovit, Planta, Plantico, Sumin, Target.

nawożenie wapnem - wapnowanie gleby w ogrodzie fot. schulzie - Fotolia.com
fot. schulzie - Fotolia.com
Wapnowanie to skuteczny sposób na podniesienie pH na glebach kwaśnych oraz rozluźnienie gleb ciężkich.

Odkwaszanie, wapnowanie gleby

Nawożenie wapnem - tzw. wapnowanie ma na celu podwyższenie odczynu podłoża. Stosuje się je zwykle na glebach kwaśnych (pH 4,0-5,5), by odczyn gleby zbliżyć do lekko kwaśnego (pH 5,0-6,0), obojętnego (pH 6,0-7,0) lub zasadowego (pH 7,0-8,0). Potrzebę wapnowania i odczyn podłoża można bardzo łatwo zmierzyć specjalnym kwasomierzem - dowiedz się, jak to zrobić.

Wapno w formie tlenkowej (CaO) działa bardzo szybko. Dostarcza do gleby wapń (Ca) - pierwiastek, który jest niezbędny dla roślin, a jego obecność w glebie  poprawia pobieranie i przyswajalność fosforu, potasu, magnezu oraz mikroelementów. Ma ponadto zdolność do wiązania metali ciężkich z gleb. Dodatkowo stosuje się je także na glebach zwięzłych, ciężkich i gliniastych, by zmienić ich strukturę - rozluźnić, poprawić przepuszczalność i magazynowanie wody oraz powietrza. Nie stosuje się go na glebach lekkich.

Nawóz występuje w postaci pylącego się proszku, dlatego najlepiej stosować wapno nawozowe na wilgotną glebę w bezwietrzny dzień. Po rozsypaniu proszek najlepiej wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. 1 kg wapna starcza zwykle do nawożenia 10 m2 gleby, jednak dawkowanie może się różnić w zależności od składu produktu oraz producenta i zawsze jest szczegółowo opisane na opakowaniu.


Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać jesienią (po zakończeniu wegetacji roślin), ale można je także wykonać zimą (w czasie spoczynku) oraz wczesną wiosną (przed wznowieniem wegetacji). Nie powinno łączyć się wapnowania z nawożeniem azotowym, a sam zabieg stosować nie częściej niż raz na 2-3 lata. Przed nawożeniem najlepiej wykonać analizę gleby i sprawdzić, czy wapnowanie w ogóle jest potrzebne! Zamiast wapniowych nawozów sztucznych można zastosować naturalną kredę mieloną lub dolomit.

wapnowanie - bielenie pni drzew fot. fotoduets - Fotolia.com
wapnowanie - bielenie pni drzew fot. fotoduets - Fotolia.com

Biały kolor wapna powoduje odbijanie się promieni słonecznych i tym samym ogranicza nagrzewanie się kory.

Bielenie pni wapnem

Wbrew obiegowym i błędnym opiniom malowanie pni drzew na biało nie jest wykonywane tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim pielęgnacyjnych! Biała warstwa wapna na korze zapobiega mrozowym uszkodzeniom w postaci pękania kory od nadmiernego nagrzewania w ciągu słonecznego dnia i szybkiego ochładzania się zimną nocą oraz zapobiega wybudzaniu się roślin z zimowej drzemki. W miejscu pęknięć często dochodzi do infekcji i groźnych zgorzeli. Wbrew powszechnym opiniom bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.

Zabieg wykonuje się tzw. mlekiem wapiennym - czyli wodnym roztworem sypkiego wapna, który łatwo się rozprowadza i posiada dobrą przyczepność. Wapno z 1kg opakowania trzeba wsypać do 2,4 l wody i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przygotowany roztwór trzeba pozostawić na ok. 15 min i powtórnie wymieszać. Po tym czasie można pędzlem nanieść roztwór i dokładnie pokryć pnie i nasady konarów. Roztwór przygotowany z 1kg produkty wystarcza na pomalowanie około 10 m2.

Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego), najlepiej w bezdeszczowy dzień przy temperaturze powyżej 4°C. Biała warstwa, choć dobrze przylega do kory, to z czasem zacznie się zmywać, dlatego też bielenie warto powtarzać, w miarę jak wapno zostanie zmyte przez opady. Dodanie do mleka wapiennego domieszki gliny spowolni zmywanie.

Zaleca się bielić pnie wszystkich drzew owocowych oraz piennych krzewów owocowych (np. porzeczki, agrest itp). Zamiast wapna pnie można owinąć białą agrowłókniną lub zabezpieczyć słomianym chochołem - te osłony również osłonią korę przed promieniami słonecznymi i zabezpieczą przed pękaniem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: henryn0580 - Fotolia.com


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu