Logo
Logo

Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować?

Wapno ogrodnicze ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Nie tylko służy do nawożenia i wprowadzania do gleby pierwiastków niezbędnych roślinom, ale także odkwasza glebę (podwyższa jej niskie pH). Można je także stosować do zimowego bielenia pni drzew.

Streszczenie artykułu
Wapno ogrodnicze jest niezbędnym składnikiem, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH gleby w ogrodzie. Wapnowanie to proces, który polega na dodawaniu wapna do gleby w celu neutralizacji kwasowości. Jest to szczególnie ważne, ponieważ większość roślin najlepiej rośnie w glebie o odczynie pH od 6 do 7,5. Wapno ogrodnicze dostępne jest w różnych formach, takich jak wapno hydratyzowane, wapno palone i wapno dolomitowe. Każda z tych form ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Wapnowanie powinno być przeprowadzane w określonych porach roku, aby zapewnić optymalne korzyści dla roślin. Najlepszym czasem na wapnowanie jest jesień, choć można to zrobić także na wiosnę. Proces ten powinien być przeprowadzany co 3-5 lat, w zależności od rodzaju gleby i rodzaju uprawianych roślin. Przed wapnowaniem ważne jest przeprowadzenie analizy gleby, aby określić jej aktualny poziom pH i zidentyfikować, ile wapna jest potrzebne. Wapno powinno być równomiernie rozprowadzone po powierzchni gleby, a następnie powinno być w niej dobrze wymieszane. Wapnowanie jest kluczowym elementem utrzymania zdrowego i produktywnego ogrodu.
Spis treści
Dlaczego warto wapnować? Zalety stosowania wapna ogrodniczego Jak stosować wapno do odkwaszania gleby? Jakie wapno kupić? Jak stosować wapno do bielenia pni? Jakie wapno kupić?

Dlaczego warto i jak stosować wapno ogrodnicze?

Wapno ogrodnicze występuje najczęściej w formie tlenkowej (CaO, najlepiej, gdy w produkcie jest go około 70%). Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie – nadaje się doskonale zarówno do nawożenia gleby jak i zabezpieczania pni drzew. Skorzystaj z naszych praktycznych porad i dowiedz się, jakie korzyści płyną ze stosowania wapna w ogrodzie.

A jak już zdecydujesz się na zakup, to nie zwlekaj zbyt długo. Produkt "wapno ogrodnicze" do bielenia pni drzew i odkwaszania gleby jest bardzo tani (3-5 zł za 1 kg) i łatwo dostępny w większości sklepów ogrodniczych – kupisz jo także w naszym internetowym sklepie ogrodniczym. Najpopularniejsze marki to: Agrecol, Biopon, Flora, Florovit, Planta, Plantico, Sumin, Target.

Nawożenie wapnem, czyli wapnowanie gleby w ogrodzie (fot. schulzie - Fotolia)
Fot. schulzie/Fotolia

Stosowanie wapna do odkwaszania gleby

Nawożenie wapnem - tzw. wapnowanie ma na celu podwyższenie odczynu podłoża. Stosuje się je zwykle na glebach kwaśnych (pH 4,0-5,5), by odczyn gleby zbliżyć do lekko kwaśnego (pH 5,0-6,0), obojętnego (pH 6,0-7,0) lub zasadowego (pH 7,0-8,0). Potrzebę wapnowania i odczyn podłoża można bardzo łatwo zmierzyć specjalnym kwasomierzem – dowiedz się, jak to zrobić.

Wapnowanie to skuteczny sposób na podniesienie pH na glebach kwaśnych oraz rozluźnienie gleb ciężkich.

Wapno w formie tlenkowej (CaO) działa bardzo szybko. Dostarcza do gleby wapń (Ca) - pierwiastek, który jest niezbędny dla roślin, a jego obecność w glebie  poprawia pobieranie i przyswajalność fosforu, potasu, magnezu oraz mikroelementów. Ma ponadto zdolność do wiązania metali ciężkich z gleb. Dodatkowo stosuje się je także na glebach zwięzłych, ciężkich i gliniastych, by zmienić ich strukturę - rozluźnić, poprawić przepuszczalność i magazynowanie wody oraz powietrza. Nie stosuje się go na glebach lekkich.

Wapno do odkwaszania gleby
Wapno do odkwaszania gleby
Wapno ogrodowe gwarantuje wybitną skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb, łąk i pastwisk, w sadach, uprawach roślin warzywnych i ozdobnych, ziemiach i podłożach ogrodniczych. Możliwe jest użycie nawozu w systemie zabiegów pożniwnych i przedzimowych oraz zimą i wczesną wiosną na zamarzniętą glebę, a także stosowanie pogłówne.
Kup w naszym sklepie!

Nawóz występuje w postaci pylącego się proszku, dlatego najlepiej stosować wapno nawozowe na wilgotną glebę w bezwietrzny dzień. Po rozsypaniu proszek najlepiej wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. 1 kg wapna starcza zwykle do nawożenia 10 m2 gleby, jednak dawkowanie może się różnić w zależności od składu produktu oraz producenta i zawsze jest szczegółowo opisane na opakowaniu.

Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać jesienią (po zakończeniu wegetacji roślin), ale można je także wykonać zimą (w czasie spoczynku) oraz wczesną wiosną (przed wznowieniem wegetacji). Nie powinno łączyć się wapnowania z nawożeniem azotowym, a sam zabieg stosować nie częściej niż raz na 2-3 lata. Przed nawożeniem najlepiej wykonać analizę gleby i sprawdzić, czy wapnowanie w ogóle jest potrzebne! Zamiast wapniowych nawozów sztucznych można zastosować naturalną kredę mieloną lub dolomit.

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Stosowanie wapnia do bielenia pni drzew

Wbrew obiegowym i błędnym opiniom malowanie pni drzew wapnem nie jest wykonywane tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim pielęgnacyjnych! Biała warstwa wapna na korze zapobiega mrozowym uszkodzeniom w postaci pękania kory od nadmiernego nagrzewania w ciągu słonecznego dnia i szybkiego ochładzania się zimną nocą oraz zapobiega wybudzaniu się roślin z zimowej drzemki. W miejscu pęknięć często dochodzi do infekcji i groźnych zgorzeli. W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.

Biały kolor wapna powoduje odbijanie się promieni słonecznych i tym samym ogranicza nagrzewanie się kory.

Wapnowanie - bielenie pni drzew (fot. fotoduets - Fotolia)
Fot. fotoduets - Fotolia

Zabieg wykonuje się tzw. mlekiem wapiennym - czyli wodnym roztworem sypkiego wapna, który łatwo się rozprowadza i posiada dobrą przyczepność. Wapno z 1kg opakowania trzeba wsypać do 2,4 l wody i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przygotowany roztwór trzeba pozostawić na ok. 15 min i powtórnie wymieszać. Po tym czasie można pędzlem nanieść roztwór i dokładnie pokryć pnie i nasady konarów. Roztwór przygotowany z 1kg produkty wystarcza na pomalowanie około 10 m2.

Wapno do bielenia pni
Wapno do bielenia pni
Wapno do bielenia pni drzew i krzewów marki Target to nowatorska formuła. Naniesiona masa lepiej się trzyma kory i jest bardziej odporna na zmywanie przez deszcz. Bielenie pni zwiększa mrozoodporność roślin i chroni korę przed spękaniami.
Kup w naszym sklepie!

Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego), najlepiej w bezdeszczowy dzień przy temperaturze powyżej 4°C. Biała warstwa, choć dobrze przylega do kory, to z czasem zacznie się zmywać, dlatego też bielenie warto powtarzać, w miarę jak wapno zostanie zmyte przez opady. Dodanie do mleka wapiennego domieszki gliny spowolni zmywanie.

Zaleca się bielić pnie wszystkich drzew owocowych oraz piennych krzewów owocowych (np. porzeczki, agrest itp). Zamiast wapna pnie można owinąć białą agrowłókniną lub zabezpieczyć słomianym chochołem - te osłony również osłonią korę przed promieniami słonecznymi i zabezpieczą przed pękaniem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: henryn0580 / Fotolia

Autor
Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować?
Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość qaaaa

25-06-2021 11:11

co to jest?????

Gość Redaktor

09-11-2020 14:00

Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego)...

Gość

22-08-2020 12:06

ten pan z komentarza pisze idiotyzmy

18-05-2020 15:05

Powinno być tak: "W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.". Zaraz to wyprostujemy 🙂

Gość Ogro

10-05-2020 06:40

"Wbrew powszechnym opiniom bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości." Co to za karkołomne zdanie ? Jak to rozumieć ?

Pokaż wszystkie komentarze