Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
129
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Wapno ogrodnicze. Po co, kiedy i jak stosować?

Wapno ogrodnicze ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Nie tylko służy do nawożenia i wprowadzania do gleby pierwiastków niezbędnych roślinom, ale także odkwasza glebę (podwyższa jej niskie pH). Można je także stosować do zimowego bielenia pni drzew.

 

Wapno ogrodnicze występuje najczęściej w formie tlenkowej (CaO, najlepiej, gdy w produkcie jest go około 70%). Ma szerokie zastosowanie w ogrodzie - ten sam produkt nadaje się doskonale zarówno do nawożenia gleby jak i zabezpieczania pni drzew. Produkt "wapno ogrodnicze do bielenia pni drzew i odkwaszania gleby" jest bardzo tani (3-5 zł za 1 kg) i łatwo dostępny w większości sklepów ogrodniczych. Najpopularniejsze marki to: Agrecol, Biopon, Flora, Florovit, Planta, Plantico, Sumin, Target.

nawożenie wapnem - wapnowanie gleby w ogrodzie fot. schulzie - Fotolia.com
fot. schulzie - Fotolia.com
Wapnowanie to skuteczny sposób na podniesienie pH na glebach kwaśnych oraz rozluźnienie gleb ciężkich.

Odkwaszanie, wapnowanie gleby

Nawożenie wapnem - tzw. wapnowanie ma na celu podwyższenie odczynu podłoża. Stosuje się je zwykle na glebach kwaśnych (pH 4,0-5,5), by odczyn gleby zbliżyć do lekko kwaśnego (pH 5,0-6,0), obojętnego (pH 6,0-7,0) lub zasadowego (pH 7,0-8,0). Potrzebę wapnowania i odczyn podłoża można bardzo łatwo zmierzyć specjalnym kwasomierzem - dowiedz się, jak to zrobić.

Wapno w formie tlenkowej (CaO) działa bardzo szybko. Dostarcza do gleby wapń (Ca) - pierwiastek, który jest niezbędny dla roślin, a jego obecność w glebie  poprawia pobieranie i przyswajalność fosforu, potasu, magnezu oraz mikroelementów. Ma ponadto zdolność do wiązania metali ciężkich z gleb. Dodatkowo stosuje się je także na glebach zwięzłych, ciężkich i gliniastych, by zmienić ich strukturę - rozluźnić, poprawić przepuszczalność i magazynowanie wody oraz powietrza. Nie stosuje się go na glebach lekkich.

Nawóz występuje w postaci pylącego się proszku, dlatego najlepiej stosować wapno nawozowe na wilgotną glebę w bezwietrzny dzień. Po rozsypaniu proszek najlepiej wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. 1 kg wapna starcza zwykle do nawożenia 10 m2 gleby, jednak dawkowanie może się różnić w zależności od składu produktu oraz producenta i zawsze jest szczegółowo opisane na opakowaniu.

Wapnowanie gleby najlepiej przeprowadzać jesienią (po zakończeniu wegetacji roślin), ale można je także wykonać zimą (w czasie spoczynku) oraz wczesną wiosną (przed wznowieniem wegetacji). Nie powinno łączyć się wapnowania z nawożeniem azotowym, a sam zabieg stosować nie częściej niż raz na 2-3 lata. Przed nawożeniem najlepiej wykonać analizę gleby i sprawdzić, czy wapnowanie w ogóle jest potrzebne! Zamiast wapniowych nawozów sztucznych można zastosować naturalną kredę mieloną lub dolomit.

wapnowanie - bielenie pni drzew fot. fotoduets - Fotolia.com
wapnowanie - bielenie pni drzew fot. fotoduets - Fotolia.com

Biały kolor wapna powoduje odbijanie się promieni słonecznych i tym samym ogranicza nagrzewanie się kory.

Bielenie pni wapnem

Wbrew obiegowym i błędnym opiniom malowanie pni drzew na biało nie jest wykonywane tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim pielęgnacyjnych! Biała warstwa wapna na korze zapobiega mrozowym uszkodzeniom w postaci pękania kory od nadmiernego nagrzewania w ciągu słonecznego dnia i szybkiego ochładzania się zimną nocą oraz zapobiega wybudzaniu się roślin z zimowej drzemki. W miejscu pęknięć często dochodzi do infekcji i groźnych zgorzeli. W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.

Zabieg wykonuje się tzw. mlekiem wapiennym - czyli wodnym roztworem sypkiego wapna, który łatwo się rozprowadza i posiada dobrą przyczepność. Wapno z 1kg opakowania trzeba wsypać do 2,4 l wody i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie przygotowany roztwór trzeba pozostawić na ok. 15 min i powtórnie wymieszać. Po tym czasie można pędzlem nanieść roztwór i dokładnie pokryć pnie i nasady konarów. Roztwór przygotowany z 1kg produkty wystarcza na pomalowanie około 10 m2.

Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego), najlepiej w bezdeszczowy dzień przy temperaturze powyżej 4°C. Biała warstwa, choć dobrze przylega do kory, to z czasem zacznie się zmywać, dlatego też bielenie warto powtarzać, w miarę jak wapno zostanie zmyte przez opady. Dodanie do mleka wapiennego domieszki gliny spowolni zmywanie.

Zaleca się bielić pnie wszystkich drzew owocowych oraz piennych krzewów owocowych (np. porzeczki, agrest itp). Zamiast wapna pnie można owinąć białą agrowłókniną lub zabezpieczyć słomianym chochołem - te osłony również osłonią korę przed promieniami słonecznymi i zabezpieczą przed pękaniem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: henryn0580 - Fotolia.com

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość qaaaa

25-06-2021 11:11

co to jest?????

Gość Redaktor

09-11-2020 14:00

Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą lub późną wczesną wiosną (od grudnia do lutego)...

Gość

22-08-2020 12:06

ten pan z komentarza pisze idiotyzmy

18-05-2020 15:05

Powinno być tak: "W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości.". Zaraz to wyprostujemy 🙂

Gość Ogro

10-05-2020 06:40

"Wbrew powszechnym opiniom bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą, bo wapno nie posiada takich właściwości." Co to za karkołomne zdanie ? Jak to rozumieć ?

Pokaż wszystkie komentarze
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT