Czy Twoje rośliny wydają się być mniej bujne, mimo wszystkich starań? Może to być wynik kwaśnej gleby. Wapnowanie rabat to nie tylko rozwiązanie tego problemu, ale także sposób na zapewnienie Twoim roślinom optymalnych warunków do wzrostu. Odkryj, jak wapnowanie może odmienić wygląd Twoich rabat kwiatowych.
Wapnowanie rabat jest istotnym zabiegiem w ogrodnictwie, który wykonuje się zazwyczaj co 3-4 lata. Wapnowanie najlepiej przeprowadzać na jesieni (od września do listopada) lub na ok. 3 tygodnie przed posadzeniem roślin.
Celem wapnowania rabat jest podwyższenie pH gleby, ponieważ zbyt kwaśne podłoże nie służy dobremu rozwojowi roślin na rabatach.
Jak i czym wapnować rabaty?
Do wapnowania rabaty stosuje się nawozy węglanowe w postaci proszku lub granulatu w następujących proporcjach w zależności od rodzaju gleby:
gleby lekkie - 2 kg/m²
gleby średnie - do 3 kg/m²
gleby ciężkie - do 4 kg/m²
Nawóz sieje się na przygotowany wcześniej teren (odchwaszczony i wyrównany), a następnie zgrabia. Zaleca się powtarzać ten zabieg co 3-4 lata. Jeśli nie znamy odczynu gleby to minimalna zalecana dawka nawozu wynosi 0,1 kg/m².
Wapno do odkwaszania gleby
Wapno ogrodowe gwarantuje wybitną skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb, łąk i pastwisk, w sadach, uprawach roślin warzywnych i ozdobnych, ziemiach i podłożach ogrodniczych. Możliwe jest użycie nawozu w systemie zabiegów pożniwnych i przedzimowych oraz zimą i wczesną wiosną na zamarzniętą glebę, a także stosowanie pogłówne.