Logo
Logo

Wapnowanie trawnika: od A do Z | Wszystko, co musisz wiedzieć: kiedy, jak i czym to robić?

Czy wiesz, że odczyn pH gleby ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Twojego trawnika? Jeśli zauważyłeś, że trawa staje się słaba, a mech i skrzyp polny zaczynają dominować, to znak, że nadszedł czas na wapnowanie. Dowiedz się, jak prawidłowo odkwasić glebę i przywrócić trawnikowi zdrowy wygląd.

Spis treści
Po co przeprowadzać wapnowanie trawnika? Kiedy wapnuje się trawnik? Wybieramy wapno: jakie jest najlepsze dla Twojego trawnika? Jak wykonać wapnowanie trawnika? Czym wapnować? Zobacz na filmie, jak przeprowadzić wapnowanie krok po kroku

Dlaczego wapnowanie jest kluczem do zdrowego trawnika?"

Wapnowanie wykonuje się po to, aby podwyższyć zbyt niskie pH podłoża. Gdy gleba jest kwaśna (przy niskim pH), trawa słabiej rośnie (źdźbła są wiotkie, rzadkie i słabe), a na ich miejscu pojawia się mech i skrzyp polny. Zabieg odkwaszania wykonuje się tylko wtedy, gdy jest konieczny! Niepotrzebne wapnowanie może spowodować osłabienie trawy i rozwój chwastów i groźnych chorób. 

Trawnik najlepiej rośnie na glebie o odczynie pH 5,5-6,5. Gdy jest on niższy, powinniśmy odkwasić glebę, czyli wykonać zabieg wapnowania. Dowiedz się, jak i kiedy to zrobić oraz jakie nawozy odkwaszające zastosować.

Wapnowanie trawnika można wykonać rozsiewaczem do nawozów lub rozsypać nawóz ręcznie.

Idealny moment na wapnowanie murawy: kiedy i dlaczego?

Wapnowanie trawników wykonujemy tylko wtedy, gdy odczyn podłoża jest zbyt kwaśny – t.j. poniżej 5,5. Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5-6,5. Jeśli pH jest powyżej 7, należy zakwasić podłoże nawozem zakwaszającym.

Odczyn podłoża warto sprawdzać co roku, najrzadziej co 2-3 sezony. Najlepiej oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub zbadać samemu stosując zestaw paskowy do mierzenia pH – dostępny w każdym centrum ogrodniczym.

Wapnowanie wykonuje się poza sezonem wegetacyjnym – czyli na przedwiośniu, zanim trawnik rozpocznie wegetację (luty/marzec) lub po sezonie, kiedy trawa zakończy już swój wzrost (październik/listopad). Zabieg stosujemy raz na 2-3 sezony, gdyż wapń wolno przenika do głębszych warstw ziemi.

Wapno do odkwaszania gleby
Wapno do odkwaszania gleby
Wapno ogrodowe gwarantuje wybitną skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb, łąk i pastwisk, w sadach, uprawach roślin warzywnych i ozdobnych, ziemiach i podłożach ogrodniczych. Możliwe jest użycie nawozu w systemie zabiegów pożniwnych i przedzimowych oraz zimą i wczesną wiosną na zamarzniętą glebę, a także stosowanie pogłówne.
Kup w naszym sklepie!

Nawozy odkwaszające: jakie wybrać i jak ich używać?

Dawki nawozów są podane na opakowaniu – należy ich zawsze przestrzegać! Podczas wapnowania nie można też stosować innych nawozów do trawników!

Do odkwaszania trawnika stosuje się nawozy wapniowe zawierające tlenek wapnia, t.j. dolomit (30% tlenku wapnia) lub kredę nawozową (50%). Na glebach ciężkich stosuje się więcej nawozów wapniowych niż na lekkich.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: photoidea, schulzie / Adobe Stock oraz Jill_J_Jenkins / Pixabay

Hubert Lamański / YouTube


Autor
Wapnowanie trawnika: od A do Z | Wszystko, co musisz wiedzieć: kiedy, jak i czym to robić?
Wapnowanie trawnika: od A do Z | Wszystko, co musisz wiedzieć: kiedy, jak i czym to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl