Jak podlewać choinkę, by dłużej stała i nie gubiła igieł?

Prawidłowe podlewanie choinki

Choinka to najważniejszy symbol świąt Bożego Narodzenia, który gości praktycznie w każdym domu. To ile choinka postoi w domu, uzależnione jest od wybranego gatunku – sosna i jodła kaukaska mogą wytrzymać nawet dłużej niż miesiąc. Najmniej trwały jest świerk, który wytrzyma tylko 2 tygodnie, jednak jego intensywny zapach ma właściwości aromateraupetyczne. Jednak odpowiednia pielęgnacja, czyli podlewanie choinki może wydłużyć ten czas, a brak wody doprowadzi do szybkiego opadania igieł. Jak podlewać choinkę? Co zrobić, żeby choinka dłużej stała?

Posłuchaj
00:00
33
Streszczenie artykułu
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zakup prawdziwej choinki. Aby utrzymać drzewko w dobrym stanie jak najdłużej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, choinkę powinno się zakupić jak najpóźniej, najlepiej na kilka dni przed świętami. W ten sposób drzewko będzie świeże i nie zacznie gubić igieł. Po zakupie choinki, konieczne jest odcięcie około 3 cm pnia, co pozwoli drzewku lepiej chłonąć wodę. Choinkę należy umieścić w specjalnym stojaku z miejscem na wodę. Woda w stojaku powinna być zawsze świeża i nie powinno jej zabraknąć. Warto dodać do niej specjalny preparat, który zwiększa trwałość drzewka. Choinkę należy umieścić z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła, które mogą przyspieszyć jej wysychanie. Pamiętajmy, że prawidłowo pielęgnowana choinka może przetrwać nawet do 4 tygodni. Warto więc poświęcić trochę czasu na jej pielęgnację, aby cieszyć się pięknym drzewkiem przez całe święta.
Spis treści
Ile wody potrzebuję choinka? Jak często podlewać choinkę? Co wsypać do wody do choinki? Czy woda z cukrem to dobry pomysł? Czy jest specjalny nawóz do choinki? Czy warto go stosować?

Ile wody potrzebuję choinka?

Zapotrzebowanie choinki na wodę zależne jest od indywidualnych potrzeb drzewka świątecznego, a na to ma wpływ m.in. wilgotność i temperatura powietrza.

Drzewka z korzeniami zasadzone w doniczkach należy podlewać tak, aby podłoże nie było mokre ani suche, ale cały czas lekko wilgotne. Z kolei choinka cięta ustawiona w pojemniku musi mieć stały dostęp do wody, a więc należy uzupełniać wodę tak, aby poziom wody nigdy nie opadał poniżej pnia. Ważne też jest, aby woda była letnia – zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna mogą zaszkodzić drzewku.

Jak często podlewać choinkę?

Zależy to od warunków otoczenia – w ciepłych, suchych mieszkaniach częstotliwość podlewania choinki może znacząco wzrosnąć. Z kolei drzewo, które po ścięciu dość długo przeleżało w sklepie lub na magazynie, może nie pobierać dużej ilości wody, co będzie oznaczało, że częstotliwość podlewania choinki będzie mniejsza. Najlepiej jest codziennie kontrolować poziom wody lub stan podłoża i w razie potrzeby podlewać drzewko świąteczne.

Choince w doniczce zazwyczaj wystarcza podlewanie raz w tygodniu. Choinka cięta powinna mieć codziennie uzupełnianą wodę.

Co dodać do wody, aby choinka nie gubiła igieł i dłużej stała?

Chcąc, aby drzewko nie gubiło zbyt szybko igieł, a więc i dłużej zachowało swój piękny wygląd i stanowiło ozdobę domu, należy dostarczyć mu nie tylko wody w odpowiedniej ilości, ale i podstawowych składników pokarmowych. Jednym ze znanych, domowych sposobów, który tak samo dobrze sprawdza się w przypadku kwiatów ciętych, jak i świątecznej choinki jest woda z cukrem.

Wystarczy na każdy litr wody dodać 2 łyżki cukru, całość dobrze wymieszać i tak przygotowaną mieszanką podlać choinkę. Dzięki temu drzewko postoi zdecydowanie dłużej.

Dobrym rozwiązaniem jest też podlewanie choinki wodą z solą (proporcje takie same, jak przy roztworze z cukru) lub wodą z solą i cukrem, co zapewni najlepsze efekty, jeśli chodzi o domowe sposoby. Niestety nawet najlepsze nawozy do choinki ciętej nie wystarczą, jeśli drzewko będzie stało bezpośrednio przy źródle ciepła, dlatego należy dobrze wybrać miejsce dla choinki w swoim domu.

Jeszcze lepszym sposobem są odżywki do choinki ciętej lub nawóz w płynie do choinki w doniczce. Zawierają one wszystkie, niezbędne składniki pokarmowe, co sprawia, że choinka dłużej postoi i nie będzie tak szybko gubić igieł.

Wirtualna Polska / YouTube


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – David Tonelson / Dreamstime oraz Cloudyyyyy / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści