Logo
Logo

Choinka w doniczce – jak wybrać i pielęgnować? Oto, co musisz wiedzieć przed zakupem

Choinka w doniczce to nie tylko ekologiczna, ale i praktyczna alternatywa dla tradycyjnych, ciętych drzewek świątecznych. W tym artykule odkryjesz, jak wybrać idealną choinkę do swojego domu i jak dbać o nią, aby cieszyła oczy nie tylko podczas świąt, ale także jako zielona ozdoba ogrodu czy balkonu przez cały rok. Dowiedz się, jakie gatunki są najlepsze, jak przygotować drzewko do świąt i jak je później pielęgnować, aby zachowało swoje piękno i zdrowie.

Spis treści
Dlaczego warto wybrać choinkę w doniczce? Gdzie najlepiej kupić choinkę w doniczce, aby była wysokiej jakości? Co lubi choinka w doniczce? Co zrobić, aby długo stała? Choinka w doniczce w domu. Co zrobić, aby nie gubiła igieł i nie uschła? Co zrobić z choinką w doniczce po Świętach?

Jaką choinkę w doniczce wybrać?

Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" – będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.

Asortyment choinek w doniczkach jest bogaty i co roku się powiększa, dzięki czemu wiele osób decyduje się na coraz mniej sztampowe gatunki. Obowiązkowy dawniej świerk pospolity jest powoli wypierany przez świerk kłujący (srebrny) oraz serbski, jodłę kaukaską oraz sosnę pospolitą. Drzewka można kupić w wielu punktach sprzedaży – od profesjonalnych sklepów ogrodniczych do supermarketów, a nawet w sprzedaży wysyłkowej.

Oprócz popularnych gatunków, takich jak świerk pospolity czy jodła kaukaska, warto zwrócić uwagę na mniej znane, ale równie atrakcyjne odmiany. Na przykład, świerk biały oferuje nie tylko piękny wygląd, ale także mniej kłujące igły, co jest ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Żywe drzewka, w przeciwieństwie do sztucznych, wnoszą do wnętrza "pierwiastek życia", pięknie pachną i cieszą oczy naturalną zielenią.

Aby choinka była piękną ozdobą, a po Świętach nie trafiła na śmietnik należy wybierać tylko rośliny zdrowe, bez uszkodzonych i połamanych gałązek. Najlepiej wybierać drzewka przetrzymywane na zewnątrz (tak jak cięte choinki). Igły powinny być żywozielone i błyszczące, a system korzeniowy nie może być przesuszony i nie powinien wychodzić poza doniczkę!

Choinka w doniczce
Fot. Piotr Marcinsk/Fotolia

Świerk pospolity w doniczce z przeznaczeniem na choinkę.

Kiedy i gdzie kupić choinkę?

Choinkę uprawianą w pojemniku najlepiej kupić na 1-2 tygodnie przed Wigilią, aby stopniowo przyzwyczajać drzewka do wyższej temperatury. Niska cena często oznacza niską jakość – wtedy nasze choinki w doniczkach będą tylko jednorazową ozdobą i nie przetrwają zimy. Nie warto szukać okazji cenowych! Najlepiej na zakupy udać się do sprawdzonych punktów sprzedaży.

Najlepiej wybierać renomowane centra ogrodnicze. W takich miejscach istnieje duża szansa, że sprzedawane drzewka były od siewki uprawiane w donicy i nie były przesadzane do pojemnika tuż przed wystawieniem do sklepu (co często spotykamy w supermarketach i w przypadku promocyjnej sprzedaży). Pamiętaj, że choinka w doniczce to inwestycja na lata. Wybierając drzewko z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i zdrowymi igłami, zyskujesz nie tylko świąteczną dekorację, ale także trwały element zieleni w Twoim ogrodzie.

Choinki w doniczkach Fot. 7monarda i Anna Sedneva/Fotolia

 Różne odmiany świerków i jodeł różnią się m.in. pokrojem. Warto wybrać takie drzewko, które najlepiej będzie się prezentować w naszym domu (a później również w ogrodzie!).

  • Zdarza się często, że wykopywane drzewka mają mocno przycięte korzenie i mogą długo chorować, a nawet zamierać jeszcze przed posadzeniem. Objawia się to żółknięciem i szybkim osypywaniem się igieł.

  • Choinki kupione w supermarketach często przez kilka dni stoją na hali, w ciepłym pomieszczeniu, co "wyrywa je z uśpienia". Mogą wtedy szybko wznowić wegetację, a jeśli tak się stanie będą musiały spędzić całą zimę w pomieszczeniu! Wpłynie to niestety bardzo negatywnie na młode przyrosty, które będą słabo wybarwione, wiotkie i wyciągnięte.

Drzewko swiateczne Jalowiec chinski ozdoby, sklep zielonyogrodek
Drzewko Świąteczne z ozdobami | Jałowiec chiński 'Stricta'
Choinka z jałowca chińskiego odmiany 'Stricta'. Drzewko jest w worku jutowym, a wśród ozdób znajdziemy lampki (na baterie) i bombki.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Hartowanie choinki przed Świętami

Hartowanie choinki to kluczowy element w przygotowaniu jej do życia w domu. Proces ten pomaga drzewku dostosować się do zmiany temperatury i minimalizuje szok termiczny, który mógłby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie i wygląd.

Po zakupie drzewka (przetrzymywanego na zewnątrz) nie przenosimy go od razu o domu! Choinkę przed wstawieniem do salonu należy odpowiednio zahartować (do ciepłych warunków).

  • W tym celu stopniowo podwyższamy jej temperaturę – t.j. przez kilka dni warto ją przetrzymywać w pomieszczeniu o temp.: 5°C (np. w garażu lub w budynku roboczym).
  • Później, choinkę przenosi się (na 2-3 dni) do nieco cieplejszego miejsca (o temp. 10°C).
  • Dopiero po tym czasie drzewko możemy ustawić w salonie czy innym pokoju.

Choinki w szkółce
Fot. 7monarda/Fotolia

Choinka w doniczce będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu przez wiele lat.

Pielęgnacja choinki w doniczce

Choinka w mieszkaniu powinna stać w umiarkowanej temperaturze pokojowej (najlepiej do 20°C). Roślina znajdująca się w zbyt ciepłym miejscu ma mniejsze szanse na aklimatyzację w ogrodzie i przeżycie (gdyż wybudza się z zimowego snu). Błędem jest umieszczanie drzewek w pobliżu źródeł ciepła (zbyt wysoka temperatura i suche powietrze) i uchylnych oknach (ryzyko przeciągów).

Podczas pielęgnacji choinki w doniczce, nie zapominaj o regularnym sprawdzaniu wilgotności ziemi. Choć choinki są roślinami odpornymi, zbyt suche podłoże może prowadzić do brązowienia i opadania igieł. Choinka w doniczce jest żywą rośliną, która oddycha, dlatego też należy ją podlewać gdy podłoże dobrze przeschnie (im wyższa temperatura, tym podlewanie będzie częstsze). Nawożenie jest zabronione, aby nie pobudzić rośliny do intensywnego wzrostu!

Pamiętaj, że choinka nie powinna być długo przetrzymywania w ciepłym pomieszczeniu (optymalnie do 6-7 dni). Drzewko należy „rozebrać” i przenieść do chłodniejszego miejsca jeszcze przed nadejściem Nowego Roku.

Jeśli przybywa zbyt długo w mieszkaniu, jej stan spoczynku zostaje przerwany – objawia się to szybkim wykształcaniem młodych, jasnozielonych pędów. To z kolei zmniejsza mrozoodporność roślin.

Hartowanie choinki po Świętach

Choinkę po Świętach trzeba ponownie zahartować, tym razem do chłodu. W tym celu umieszczamy ją na kilka dni w pomieszczeniu o temperaturze 10°C, a następnie na kilka dni w temp. 5°C.

Zimowanie drzewka

Później należy ustawić ją w możliwie najcieplejszym osłoniętym miejscu w ogrodzie lub na balkonie. Od strony wschodniej można ustawić jej ochronne ścianki – z bambusowej maty, juty, agrowłókniny lub innego materiału. Donicę należy dokładnie owinąć włókniną, tekturą, słomianą matą i ustawić ją na styropianie.

W ciepłe dni – aż do momentu sadzenia – choinkę trzeba kilkukrotnie podlać, aby zapobiec wystąpieniu suszy fizjologicznej i brązowieniu igieł. Do gruntu roślinę wysadza się w kwietniu lub dopiero po tzw. Zimnej Zośce (jeśli gatunek nie jest w pełni mrozoodporny lub wykształcił już młode pędy).

Film: Jak wybierać i pielęgnować choinki w doniczkach

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube.pl


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: gpointstudio/Fotolia

Autor
Choinka w doniczce – jak wybrać i pielęgnować? Oto, co musisz wiedzieć przed zakupem
Choinka w doniczce – jak wybrać i pielęgnować? Oto, co musisz wiedzieć przed zakupem
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość bez imienia

16-12-2020 17:19

N J.W .1044 N [][][][]]

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl