Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Azji, gdzie osiąga nawet 20-30 m wysokości. W ogrodach Europejskich zwykle nie przekracza 5-10 m.

To drzewo iglaste ma pokrój szeroko-stożkowy i szybko wzrasta. Roślina ma matowoszarą korę i drobne, osadzone dwurzędowo igły o charakterystycznym zapachu. Są ziemno-zielone i błyszczące. Jodła kwitnie od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu wytwarza szyszki, które mają brunatny kolor i długość do 15 cm.

Wymagania i uprawa

Jodła kaukaska dobrze rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione. Optymalne gleby są gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jodła lubi wilgotne powietrze. Należy unikać sadzenia jej w miejscach zanieczyszczonych. Ten gatunek jodły w zimniejsze zimy może przemarzać.

Nie wymaga cięcia, zwykle nie potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie uprawy należy uważać jednak na szkodnika – obiałkę kaukaską.

Zastosowanie

Zwykle jodłę kaukaską sadzi się pojedynczo w wyeksponowanych ogrodach. Poleca się ją przede wszystkim do dużych ogrodów. Można ją sadzić w parkach, w miejscach mniej narażonych na zanieczyszczenia powietrza.

To dobra dekoracja jako choinka na święta Bożego Narodzenia.

Zdjęcia tytułowe: Nordmanntanne in Weihnachtsbaumplantage/4028mdk09/CC BY-SA 3.0, Abeto abies nordmanniana/floresyplantas.net/CC BY-NC-SA 2.0