Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Azji, gdzie osiąga nawet 20-30 m wysokości. W ogrodzie jednak wysokość jodły zwykle nie przekracza 5-10 m. Roślina ma matowoszarą korę i drobne, osadzone dwurzędowo szpilki o charakterystycznym zapachu. Kwitnie od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu wytwarza szyszki. Dojrzałe szyszki mają brunatny kolor i długość do 15 cm.

Uprawa jodły kaukaskiej

Jodła kaukaska dobrze rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione.

Optymalne gleby są gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jodła lubi wilgotne powietrze. Należy unikać sadzenia jej w miejscach zanieczyszczonych.

Nie wymaga cięcia, zwykle nie potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie uprawy należy uważać jednak na szkodnika - obiałkę kaukaską.

Zastosowanie

Zwykle jodłę kaukaską sadzi się pojedynczo w wyeksponowanych ogrodach. Poleca się ją przede wszystkim do dużych ogrodów. Można ją sadzić w parkach - w miejscowościach mniej narażonych na zanieczyszczenia powietrza. To dobra dekoracja jako choinka na święta Bożego Narodzenia.

fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons