Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Azji, gdzie jest bardzo wysokim drzewem.

To drzewo iglaste ma pokrój szeroko-stożkowy i szybko wzrasta. W Europie dorasta do 5-10 m. Roślina ma matowoszarą korę i drobne, osadzone dwurzędowo igły o charakterystycznym zapachu. Są ziemno-zielone i błyszczące.

Jodła kwitnie od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu wytwarza szyszki, które mają brunatny kolor i długość do 15 cm.

Wymagania i uprawa

Jodła kaukaska dobrze rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione. Ten gatunek jodły w zimniejsze zimy może przemarzać. Optymalne gleby są gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Jodła lubi wilgotne i "czyste" powietrze – należy unikać sadzenia jej w miejscach zanieczyszczonych. 

Nie wymaga cięcia, zwykle nie potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie uprawy należy uważać jednak na szkodnika – obiałkę kaukaską.

Zastosowanie

Zwykle jodłę kaukaską sadzi się pojedynczo w wyeksponowanych ogrodach. Poleca się ją przede wszystkim do dużych ogrodów. Można ją sadzić w parkach, w miejscach mniej narażonych na zanieczyszczenia powietrza.

To dobra dekoracja jako choinka na święta Bożego Narodzenia.

Zdjęcia tytułowe: 4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commonsabies nordmanniana/floresyplantas.net/CC BY-NC-SA 2.0