Jodła szlachetna 'Glauca'

jodła szlachetna Abies procera Glauca Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Jodła szlachetna pochodzi z Ameryki Północnej. Naturalnie porasta Kordyliery – góry ciągnące się wzdłuż zachodniego wybrzeża USA, na odcinku od Kalifornii, przez Oregon, aż do stanu Waszyngton. Jest potężnym drzewem osiągającym do 80 m wysokości, tworzącym regularną, stożkową koronę. Do Europy trafiła w 1830 roku. Ciekawą odmianą jodły szlachetnej jest 'Glauca' – ma niebieski odcień igieł i tworzy bardzo duże szyszki.

Posłuchaj
00:00
7
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jodła szlachetna (Abies procera) ‘Glauca’ jest artościowym kultywarem jodły szlachetnej, oferowanym przez krajowe szkółki. Ma intensywnie niebieskie igły i dosyć wolne tempo wzrostu, w porównaniu do gatunku. W Polsce drzewo to uzyskuje około 8 m wysokości po 30 latach uprawy.

Gałęzie jodły 'Glacua' są często ułożone nieregularnie; są grube i sztywne, gęsto pokryte tępymi, dosyć sztywnymi igłami. Charakterystyczne wywinięcie dolnych igieł sprawia, że gałązki są nimi niemal całkowicie przykryte. Niebieski odcień igłom nadaje gruba warstwa wosku.

W maju na peryferyjnych częściach pędów bocznych jodły szlachetnej 'Glauca', zwłaszcza na niżej położonych gałęziach, pojawiają się wyjątkowo okazałe, ciemnoróżowe kwiaty męskie. Oglądane z bliska kwiaty niemal do złudzenia przypominają owoce malin, z tą tylko różnicą, że są nieco mniejsze. Kwiaty żeńskie tworzą się na gałęziach w szczytowej części korony.

Dojrzałe szyszki osiągają spektakularne rozmiary i są wyjątkowo ozdobne, sterczące, mają do 25 cm długości i 6-10 cm średnicy. Czasami pod własnym ciężarem przekrzywiają się wraz z gałęziami. Szyszki pojawiają się u dosyć młodych, kilku lub kilkunastoletnich roślin, co czyni jej jeszcze bardziej atrakcyjnymi, gdy można je podziwiać na wysokości wzroku.

Niestety szyszki nie są trwałe i po dojrzeniu nasion (późnym latem) rozpadają się całkowicie, uwalniając nasiona i łuski, pozostawiając po sobie jedynie trzpienie (osie szyszek).

jodła szlachetna Abies procera Glauca Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jodła szlachetna wymaga gleb żyznych, próchnicznych, stale umiarkowanie wilgotnych, ale przepuszczalnych. Nie lubi gleb mokrych i bagiennych, na których powstają zastoiska wodne. Najlepiej czuje się uprawiana na podłożach o odczynie lekko kwaśnym, na stanowiskach słonecznych.

Odmiana 'Glauca' sadzona w cieniu rośnie wolno i źle, a igły nie wybarwiają się na niebiesko. Ponieważ zwykle jest rozmnażana przez szczepienie w pierwszych latach uprawy wymaga prowadzenia przy paliku, do momentu wytworzenia silnego pędu przewodniego.

Redakcja poleca
0 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
1 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
2 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
3 NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml

Gdzie posadzić?

Starsze egzemplarze jodły szlachetnej 'Glauca' bardzo dobrze wyglądają sadzone w parkach, ogrodach przydomowych, na rabatach w towarzystwie innych drzew i krzewów iglastych. Najlepiej prezentuje się w miejscach eksponowanych, jako soliter lub w luźnych grupach.

Choć jest odporna na mróz, należy sadzić ją w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Powiązane rośliny

Jodła kaukaska Abies nordmanniana

Jodła koreańska Abies koreana

Jodła biała / Jodła pospolita Abies alba

Jodła kalifornijska Abies concolor

Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści