Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
21
Okazje

Jodła górska 'Compacta'

Jodła górska, zwana też jodłą arizońską, została sprowadzona do Europy na początku XX wieku z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie porasta wysokie góry Arizony, Nowego Meksyku oraz Kolorado. Drzewo to charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, regularną koroną i efektownym, srebrzystym wybarwieniem igieł. Krajowe szkółki najczęściej oferują karłową odmianę 'Compacta' o stalowo-niebieskim wybarwieniu igieł. Roślina ta przypomina świerk kłujący, ale osiąga mniejsze rozmiary i doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych.

 

Jodła górska (Abies lasiocarpa) 'Compacta' to niskie, bardzo zwarte, stożkowate drzewo dorastająca po 30 latach uprawy do około 3-4 metrów wysokości. Ładny, prosty pień pokrywa gładka, szarobiała kora, dosyć trudno dostrzegalna ze względu na gęste ułożenie pędów. Same pędy są dosyć krótkie, sztywne, otoczone wokół srebrzystymi, szaro-niebieskimi igłami. Igły te są na szczycie wcięte, tępe, miękkie i przyjemne w dotyku. Po roztarciu wydzielają przyjemny, intensywny, balsamiczny zapach. W konarach starszych drzew ptaki lubią zakładać gniazda.

jodła górska Compacta

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zobacz więcej ciekawych jodeł

Uprawa i wymagania

Jodły preferują gleby żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Najlepiej czują się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, w pobliżu zbiorników wodnych, stawów, strumieni. Rośliny o niebieskim odcieniu igieł najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych, co sprzyja utrzymaniu wyraźnego, intensywnego koloru, charakterystycznego dla odmiany. Jodły o igłach zielonych można sadzić także w półcieniu.

Jodła górska jest w pełni mrozoodporna, natomiast czasami cierpi z powodu późnych wiosennych przymrozków, które uszkadzają wrażliwe na mróz, najmłodsze przyrosty. Po posadzeniu roślin w ogrodzie glebę wokół nich można ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Oprócz walorów dekoracyjnych, ściółka sprzyja utrzymaniu wyższej wilgotności podłoża, obniża pH i dostarcza próchnicy, a także ogranicza zachwaszczenie.

Gdzie posadzić?

Jodła górska 'Compacta' należy do najpiękniejszych, karłowych odmian jodeł wybarwionych na niebiesko. Doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na skalnikach i wrzosowiskach, sadzona pojedynczo lub w grupach. Drzewa prezentują się szczególnie efektownie wiosną, gdy dają nowe przyrosty, oraz zimą, w okresie Bożego Narodzenia, przystrojone kolorowymi lampkami. Gałązki tej wartościowej odmiany mogą być dodatkiem do stroików, wszelkiego rodzaju zimowych kompozycji lub innych aranżacji florystycznych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu