Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Jodła koreańska 'Oberon'

Jodła koreańska 'Oberon' charakteryzuje się powolnym wzrostem i szerokostożkowatym kształtem. Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach i doniczkach. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza i mróz.

Opis rośliny

Nazwa odmiany pochodzi od imienia króla elfów z dramatu Szekspira "Sen nocy letniej". ‘Oberon’ pochodzi z 1963 r. z holenderskiej szkółki „D. Guldemond and Son” w Boskoop, która wprowadziła go do produkcji 15 lat później (1978 r.). W handlu zwykle spotyka się okazy szczepione nisko nad ziemią.

Jodła koreańska (Abies koreana) 'Oberon' to karłowa odmiana jodły, o powolnym wzroście. Roczny przyrost 8-10 cm. Po 10 latach osiąga 0,8 m wys. i 0,5 m szer. Maksymalną wysokość 1,5 m osiąga po 20 latach uprawy. Rośnie w zwolnionym tempie, a w idealnych warunkach może żyć nawet przez 60 lat.

Jodla koreanska Oberon fot. Monika Szczepaniak

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Walorem rośliny jest ciekawy pokrój i biały kolor zimowych pąków na końcach zielonych pędów. Na początku rośnie płasko, nieregularnie, z wiekiem przyjmuje bardziej regularną, szerokostożkowatą formę bez wytwarzania przewodnika.

Igły krótkie, dość cienkie, sztywne, jasnozielone, promieniście ułożone wokół pędu. Od spodu są jaśniejsze z białymi paskami. Uśpione pąki są białe, kontrastowe, na końcach krótkich, gęstych pędów, czynią roślinę bardzo efektowną zimową porą.

Wymagania i uprawa

Jodła koreańska słynie z odporności na zanieczyszczenie powietrza i niskie temperatury (strefa 5b). Preferuje stanowiska zaciszne - słoneczne lub lekko zacienione. Wymaga gleby żyznej, o lekko kwaśnym pH, wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Jodła ładnie prezentuje się w małych ogrodach na rabatach i skalniakach, doskonała także do ogrodów wrzosowatych i orientalnych. Przez długi czas można ją uprawiać w donicy na balkonach i tarasach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Bronisław Jan Szmit (Szkółka SZMIT)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu