Opis rośliny
Nazwa odmiany pochodzi od imienia króla elfów z dramatu Szekspira "Sen nocy letniej". ‘Oberon’ pochodzi z 1963 r. z holenderskiej szkółki „D. Guldemond and Son” w Boskoop, która wprowadziła go do produkcji 15 lat później (1978 r.). W handlu zwykle spotyka się okazy szczepione nisko nad ziemią.
Jodła koreańska (Abies koreana) 'Oberon' to karłowa odmiana jodły, o powolnym wzroście. Roczny przyrost 8-10 cm. Po 10 latach osiąga 0,8 m wys. i 0,5 m szer. Maksymalną wysokość 1,5 m osiąga po 20 latach uprawy. Rośnie w zwolnionym tempie, a w idealnych warunkach może żyć nawet przez 60 lat.
Fot. Monika Szczepaniak (APZ) |
Walorem rośliny jest ciekawy pokrój i biały kolor zimowych pąków na końcach zielonych pędów. Na początku rośnie płasko, nieregularnie, z wiekiem przyjmuje bardziej regularną, szerokostożkowatą formę bez wytwarzania przewodnika.
Igły krótkie, dość cienkie, sztywne, jasnozielone, promieniście ułożone wokół pędu. Od spodu są jaśniejsze z białymi paskami. Uśpione pąki są białe, kontrastowe, na końcach krótkich, gęstych pędów, czynią roślinę bardzo efektowną zimową porą.
Wymagania i uprawa
Jodła koreańska słynie z odporności na zanieczyszczenie powietrza i niskie temperatury (strefa 5b). Preferuje stanowiska zaciszne - słoneczne lub lekko zacienione. Wymaga gleby żyznej, o lekko kwaśnym pH, wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Jodła ładnie prezentuje się w małych ogrodach na rabatach i skalniakach, doskonała także do ogrodów wrzosowatych i orientalnych. Przez długi czas można ją uprawiać w donicy na balkonach i tarasach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Bronisław Jan Szmit (Szkółka SZMIT) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |