Jodła pospolita (Abies alba) 'Pyramidalis' jest drzewem o regularnym, stożkowatym pokroju. Początkowo rośnie kolumnowo. Starsze egzemplarze stopniowo poszerzają się u dołu. Po wielu latach drzewo dorasta do 7-10 m wysokości, ale początkowo rośnie bardzo wolno. Wszystkie jego pędy są skierowane wyraźnie ku górze, pod ostrym kątem 30-45 stopni, są bardziej wyprostowane i krótsze niż u gatunku.
Igły są takie same, jak u typowej jodły pospolitej - płaskie, ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, od spodu jaśniejsze i matowe, z 2 wąskimi, białymi paskami woskowego nalotu, na szczycie zaokrąglone, mają do 3 cm długości. Igły nie kłują, są miłe w dotyku, po roztarciu wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Jest to roślina polecana dla bardziej doświadczonych amatorów ogrodnictwa, zwłaszcza jeśli ma być sadzona w rejonach poza obszarem naturalnego występowania tego gatunku. Jest wrażliwa na duże wahania temperatury, a szczególnie na mroźny, suchy wiatr i późnowiosenne (majowe) przymrozki, powodujące przemarzanie młodych przyrostów.
Najlepiej rośnie w wilgotnym, górskim lub morskim klimacie, na glebach żyznych, lekko kwaśnych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, stale umiarkowanie wilgotnych, ale przede wszystkim wymaga wilgotnego powietrza.
W pozostałych rejonach kraju rośliny warto sadzić w lekkim ocienieniu, w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru, natomiast na stanowiskach słonecznych zaleca się lekkie okrycie młodych drzew cieniówką lub agrowłókniną, które zabezpieczą igły przed wysychaniem podczas mroźnej i słonecznej pogody. Drzewo rzadko atakują jakiekolwiek szkodniki.
Gdzie posadzić?
Zastosowanie jodły pospolitej ‘Pyramidalis’ ogranicza się przede wszystkim do ogrodów przydomowych, do tworzenia kompozycji z innymi drzewami i krzewami iglastymi. Dobrze prezentuje się sadzona na wrzosowiskach oraz w pobliżu oczek wodnych, dzięki którym powietrze jest bardziej wilgotne i tworzy się odpowiedni dla niej mikroklimat. Nie nadaje się natomiast do sadzenia w centrach miastach, w pobliżu ruchliwych dróg oraz w rejonach przemysłowych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |