Logo
Logo

Spóźnione sadzenie roślin cebulowych

Wiosenne cebulki kwiatowe powinno sadzić się do gruntu jesienią (od końca września do przymrozków). Co jednak zrobić, gdy o tym zapomnieliśmy? Czy można posadzić je później, czy lepiej przechować do wiosny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści
Dlaczego sadzenie cebulek w terminie jest tak ważne? Kiedy najlepiej sadzić cebulki kwiatowe? Czy warto kupować promocyjne cebulki po terminie sadzenia? Czy można sadzić cebulki, które zaczęły rosnąć? Co zrobić, jeśli zapomnimy posadzić cebulki w ogrodzie?

Cebula to jeden z najwymyślniejszych organów spichrzowych roślin. W tym niewielkim zgrubieniu znajdują się wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, których roślina będzie potrzebować do intensywnego, wiosennego rozwoju. Jest z niej zmagazynowana cała energia niezbędna do wzrostu i kwitnienia rośliny. Cebuli brakuje tylko wody, którą musi pobierać z gruntu.

Dlaczego sadzenie cebulek w terminie jest tak ważne?

By cebula wytworzyła korzenie musi przejść krótki okres spoczynku po to właśnie po kwitnieniu wykopujemy cebulki i przechowujemy je do jesieni, kiedy ponownie sadzimy do gruntu.

W wilgotnej glebie zdążą ponownie się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Zwlekając z sadzeniem w jesiennym terminie, skracamy czas na dobre ukorzenienie. Takie rośliny są słabsze i bardziej narażone na przemarzanie. Wiosną niektóre cebulki bez korzeni zdołają wprawdzie wypuścić liście, ale bez korzeni szybko zwiędną.

 

różne cebulki kwiatowe fot. iBulb


Kiedy najlepiej sadzić cebulki kwiatowe?

Okres od końca sierpnia do końca października to najlepszy termin sadzenia większości cebulek kwiatowych kwitnących wiosną (szczegółowe terminy podajemy w tabeli poniżej). Posadzone w tym terminie zdążą się ukorzenić przed nastaniem chłodów.

Najwcześniej, bo już pod koniec sierpnia sadzi się cebulki zimowitów, lilii, korony cesarskiej i kamasji. Wrzesień to czas sadzenia większości gatunków - m.in. narcyzy, psizęby, pustynniki, szachownice kostkowate, przebiśniegi, czosnki, zawilce i wczesnych tulipanów. Nieco później, bo pod koniec września lub na początku października sadzimy natomiast irysy, późne tulipany, szafirki, śnieżniki, puszkinie, ranniki i śniadki. Oczywiście podane terminy są tylko umowne i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody!

ROŚLINA TERMIN SADZENIA
Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) październik
Czosnek ozdobny (Allium) wrzesień, październik
Hiacynt (Hyacinthus) październik
Irys, kosaciec (Iris reticulata) październik
Kamasja (Camassia) sierpień
Korona cesarska, szachownica (Fritillaria imperialis) sierpień
Krokus (Crocus) wrzesień, październik
Narcyz (Narcissus) sierpień, wrzesień
Psiząb (Erythronium) wrzesień
Pustynnik (Eremurus) wrzesień, październik
Puszkinia (Puschkinia) październik
Rannik (Eranthis) październik
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) wrzesień, październik
Szafirek (Muscari) wrzesień
Śniedek (Ornithogallum) wrzesień, październik
Śnieżnik (Chionodoxa) październik
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) wrzesień
Tulipan (Tulipa) wrzesień, październik
Zawilec (Anemone) wrzesień, październik
Zimowit (Colchicum) sierpień

Czy warto kupować promocyjne cebulki po terminie sadzenia?

Wiele sklepów ogrodniczych (zwłaszcza internetowych) po sezonie (w listopadzie) sprzedaje cebulki kwiatowe w bardzo promocyjnych cenach. Warto je kupić tylko, jeśli pogoda wciąż sprzyja sadzeniu (tj. temperatura nie jest ujemna), a do przymrozków jest jeszcze daleko. Zmarznięta ziemia zwiększa ryzyko, że cebulki nie ukorzenią się po posadzeniu i nie zakwitną!

Czy można sadzić cebulki, które zaczęły rosnąć?

Tak, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej, a cebulki po posadzeniu najlepiej dodatkowo zabezpieczyć poprzez usypanie na powierzchni gleby kopczyka z ziemi, torfu lub kory i osłonięcie go stroiszem. Tak zabezpieczone miejsce warto dodatkowo oznaczyć, by go nie deptać. Wierzchołek cebulki to miejsce najbardziej narażone na uszkodzenie!

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Co zrobić, jeśli zapomnimy posadzić cebulki w ogrodzie?

Jeśli jest już za zimno na sadzenie w ziemi, to wcale nie musimy wyrzucać cebulek, bo jest szansa, że przetrwają kilka miesięcy pod warunkiem, że umieścimy je w odpowiednich warunkach. Są na to dwa sposoby: 

1. Cebulki sadzimy w doniczce w lekkim piaszczystym i przepuszczalnym podłożu, tak aby ich wierzchołki wystawały 1 cm ponad warstwą podłoża i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu (około 10ºC, można je przechowywać w lodówce) przez 8-9 tygodni, aż do ukorzenienia się cebulek. Gdy pojawią się pierwsze korzenie na doniczkę okrywamy papierowym stożkiem, który pozostanie aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Gdy się pojawią, rośliny przenosimy do cieplejszego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że im wyższa temperatura tym kwitnienie będzie krótsze!

2. Cebulki przechowujemy bez ziemi, w chłodnej piwnicy lub w lodówce, a wiosną posadzić do ziemi. Jest to dość ryzykowne, ale daje cień nadziei, że przetrwają. Takie cebuli najprawdopodobniej nie zakwitną w kolejnym roku, tylko wypuszczą same liście, ale dzięki temu będzie można je wykopać latem, przechować i ponownie zasadzić jesienią przyszłego roku. Najprawdopodobniej zakwitną kolejnej wiosny. Jest z tym trochę zachodu, ale zawsze to lepsze, niż wyrzucanie cebulek, które mają szansę na zakwitnięcie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb

Autor
Spóźnione sadzenie roślin cebulowych
Spóźnione sadzenie roślin cebulowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Karolina Ziklin

02-11-2020 15:21

Wielokrotnie sadziłam cebulki na początku listopada - gapiostwo dziedziczone ;) I muszę powiedzieć, że wszystkie normalnie zakwitały. Może to kwestia ciepłych grudni w ostatnich latach?

Gość MissLilly

07-11-2019 14:37

Ufff, odetchnęłam z ulgą. Kupiłam mnóstwo cebulek z wyprzedaży i zapomniałam o nich na kilka tygodni. Przetrzymam cebulki w lodówce, a cześć posadzę do ziemi. Zaryzykuję :)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl