Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
52
Do góry

Spóźnione sadzenie roślin cebulowych

Wiosenne cebulki kwiatowe powinno sadzić się do gruntu jesienią (od końca września do przymrozków). Co jednak zrobić, gdy o tym zapomnieliśmy? Czy można posadzić je później, czy lepiej przechować do wiosny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego sadzenie cebulek w terminie jest tak ważne?

Cebula to organ spichrzowy rośliny, w którym zmagazynowana jest energia do wzrostu i kwitnienia. W tym niewielkim zgrubieniu znajdują się wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, których roślina będzie potrzebować do intensywnego, wiosennego rozwoju. Brakuje jej tylko wody, którą będzie musiała pobrać z gruntu, a do tego niezbędne będą jej korzenie.

Jednak, by je wytworzyć musi przejść krótki okres spoczynku po to właśnie po kwitnieniu wykopujemy cebulki i przechowujemy je do jesieni, kiedy ponownie sadzimy do gruntu. W wilgotnej glebie zdążą ponownie się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Zwlekając z sadzeniem w jesiennym terminie, skracamy czas na dobre ukorzenienie. Takie rośliny są słabsze i bardziej narażone na przemarzanie. Wiosną niektóre cebulki bez korzeni zdołają wprawdzie wypuścić liście, ale bez korzeni szybko zwiędną.


różne cebulki kwiatowe fot. iBulb

Kiedy najlepiej sadzić cebulki kwiatowe?

Okres od końca sierpnia do końca października to najlepszy termin sadzenia większości cebulek kwiatowych kwitnących wiosną (szczegółowe terminy podajemy w tabeli poniżej). Posadzone w tym terminie zdążą się ukorzenić przed nastaniem chłodów.

Najwcześniej, bo już pod koniec sierpnia sadzi się cebulki zimowitów, lilii, korony cesarskiej i kamasji. Wrzesień to czas sadzenia większości gatunków - m.in. narcyzy, psizęby, pustynniki, szachownice kostkowate, przebiśniegi, czosnki, zawilce i wczesnych tulipanów. Nieco później, bo pod koniec września lub na początku października sadzimy natomiast irysy, późne tulipany, szafirki, śnieżniki, puszkinie, ranniki i śniadki. Oczywiście podane terminy są tylko umowne i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody!

Nazwa rośliny Termin sadzenia
Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) październik
Czosnek ozdobny (Allium) wrzesień, październik
Hiacynt (Hyacinthus) październik
Irys, kosaciec (Iris reticulata) październik
Kamasja (Camassia) sierpień
Korona cesarska, szachownica (Fritillaria imperialis) sierpień
Krokus (Crocus) wrzesień, październik
Narcyz (Narcissus) sierpień, wrzesień
Psiząb (Erythronium) wrzesień
Pustynnik (Eremurus) wrzesień, październik
Puszkinia (Puschkinia) październik
Rannik (Eranthis) październik
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) wrzesień, październik
Szafirek (Muscari) wrzesień
Śniedek (Ornithogallum) wrzesień, październik
Śnieżnik (Chionodoxa) październik
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) wrzesień
Tulipan (Tulipa) wrzesień, październik
Zawilec (Anemone) wrzesień, październik
Zimowit (Colchicum) sierpień


Czy warto kupować promocyjne cebulki po terminie sadzenia?

Wiele sklepów ogrodniczych (zwłaszcza internetowych) po sezonie (w listopadzie) sprzedaje cebulki kwiatowe w bardzo promocyjnych cenach. Warto je kupić tylko, jeśli pogoda wciąż sprzyja sadzeniu (tj. temperatura nie jest ujemna), a do przymrozków jest jeszcze daleko. Zmarznięta ziemia zwiększa ryzyko, że cebulki nie ukorzenią się po posadzeniu i nie zakwitną!

Czy można sadzić cebulki, które zaczęły rosnąć?

Tak, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej, a cebulki po posadzeniu najlepiej dodatkowo zabezpieczyć poprzez usypanie na powierzchni gleby kopczyka z ziemi, torfu lub kory i osłonięcie go stroiszem. Tak zabezpieczone miejsce warto dodatkowo oznaczyć, by go nie deptać. Wierzchołek cebulki to miejsce najbardziej narażone na uszkodzenie!


Co zrobić, jeśli zapomnimy posadzić cebulki w ogrodzie?

Jeśli jest już za zimno na sadzenie w ziemi, to wcale nie musimy wyrzucać cebulek, bo jest szansa, że przetrwają kilka miesięcy pod warunkiem, że umieścimy je w odpowiednich warunkach. Są na to dwa sposoby: 

1. Cebulki sadzimy w doniczce w lekkim piaszczystym i przepuszczalnym podłożu, tak aby ich wierzchołki wystawały 1 cm ponad warstwą podłoża i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu (około 10ºC, można je przechowywać w lodówce) przez 8-9 tygodni, aż do ukorzenienia się cebulek. Gdy pojawią się pierwsze korzenie na doniczkę okrywamy papierowym stożkiem, który pozostanie aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Gdy się pojawią, rośliny przenosimy do cieplejszego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że im wyższa temperatura tym kwitnienie będzie krótsze!

2. Cebulki przechowujemy bez ziemi, w chłodnej piwnicy lub w lodówce, a wiosną posadzić do ziemi. Jest to dość ryzykowne, ale daje cień nadziei, że przetrwają. Takie cebuli najprawdopodobniej nie zakwitną w kolejnym roku, tylko wypuszczą same liście, ale dzięki temu będzie można je wykopać latem, przechować i ponownie zasadzić jesienią przyszłego roku. Najprawdopodobniej zakwitną kolejnej wiosny. Jest z tym trochę zachodu, ale zawsze to lepsze, niż wyrzucanie cebulek, które mają szansę na zakwitnięcie.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

Gość MissLilly

07-11-2019 14:37

Ufff, odetchnęłam z ulgą. Kupiłam mnóstwo cebulek z wyprzedaży i zapomniałam o nich na kilka tygodni. Przetrzymam cebulki w lodówce, a cześć posadzę do ziemi. Zaryzykuję :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu