Logo
Logo
62
Do góry

Spóźnione sadzenie roślin cebulowych

Wiosenne cebulki kwiatowe powinno sadzić się do gruntu jesienią (od końca września do przymrozków). Co jednak zrobić, gdy o tym zapomnieliśmy? Czy można posadzić je później, czy lepiej przechować do wiosny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego sadzenie cebulek w terminie jest tak ważne?

Cebula to organ spichrzowy rośliny, w którym zmagazynowana jest energia do wzrostu i kwitnienia. W tym niewielkim zgrubieniu znajdują się wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, których roślina będzie potrzebować do intensywnego, wiosennego rozwoju. Brakuje jej tylko wody, którą będzie musiała pobrać z gruntu, a do tego niezbędne będą jej korzenie.

Jednak, by je wytworzyć musi przejść krótki okres spoczynku po to właśnie po kwitnieniu wykopujemy cebulki i przechowujemy je do jesieni, kiedy ponownie sadzimy do gruntu. W wilgotnej glebie zdążą ponownie się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Zwlekając z sadzeniem w jesiennym terminie, skracamy czas na dobre ukorzenienie. Takie rośliny są słabsze i bardziej narażone na przemarzanie. Wiosną niektóre cebulki bez korzeni zdołają wprawdzie wypuścić liście, ale bez korzeni szybko zwiędną.

różne cebulki kwiatowe fot. iBulb

Kiedy najlepiej sadzić cebulki kwiatowe?

Okres od końca sierpnia do końca października to najlepszy termin sadzenia większości cebulek kwiatowych kwitnących wiosną (szczegółowe terminy podajemy w tabeli poniżej). Posadzone w tym terminie zdążą się ukorzenić przed nastaniem chłodów.

Najwcześniej, bo już pod koniec sierpnia sadzi się cebulki zimowitów, lilii, korony cesarskiej i kamasji. Wrzesień to czas sadzenia większości gatunków - m.in. narcyzy, psizęby, pustynniki, szachownice kostkowate, przebiśniegi, czosnki, zawilce i wczesnych tulipanów. Nieco później, bo pod koniec września lub na początku października sadzimy natomiast irysy, późne tulipany, szafirki, śnieżniki, puszkinie, ranniki i śniadki. Oczywiście podane terminy są tylko umowne i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody!

Nazwa rośliny Termin sadzenia
Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) październik
Czosnek ozdobny (Allium) wrzesień, październik
Hiacynt (Hyacinthus) październik
Irys, kosaciec (Iris reticulata) październik
Kamasja (Camassia) sierpień
Korona cesarska, szachownica (Fritillaria imperialis) sierpień
Krokus (Crocus) wrzesień, październik
Narcyz (Narcissus) sierpień, wrzesień
Psiząb (Erythronium) wrzesień
Pustynnik (Eremurus) wrzesień, październik
Puszkinia (Puschkinia) październik
Rannik (Eranthis) październik
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) wrzesień, październik
Szafirek (Muscari) wrzesień
Śniedek (Ornithogallum) wrzesień, październik
Śnieżnik (Chionodoxa) październik
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) wrzesień
Tulipan (Tulipa) wrzesień, październik
Zawilec (Anemone) wrzesień, październik
Zimowit (Colchicum) sierpień

Czy warto kupować promocyjne cebulki po terminie sadzenia?

Wiele sklepów ogrodniczych (zwłaszcza internetowych) po sezonie (w listopadzie) sprzedaje cebulki kwiatowe w bardzo promocyjnych cenach. Warto je kupić tylko, jeśli pogoda wciąż sprzyja sadzeniu (tj. temperatura nie jest ujemna), a do przymrozków jest jeszcze daleko. Zmarznięta ziemia zwiększa ryzyko, że cebulki nie ukorzenią się po posadzeniu i nie zakwitną!

Czy można sadzić cebulki, które zaczęły rosnąć?

Tak, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej, a cebulki po posadzeniu najlepiej dodatkowo zabezpieczyć poprzez usypanie na powierzchni gleby kopczyka z ziemi, torfu lub kory i osłonięcie go stroiszem. Tak zabezpieczone miejsce warto dodatkowo oznaczyć, by go nie deptać. Wierzchołek cebulki to miejsce najbardziej narażone na uszkodzenie!

Co zrobić, jeśli zapomnimy posadzić cebulki w ogrodzie?

Jeśli jest już za zimno na sadzenie w ziemi, to wcale nie musimy wyrzucać cebulek, bo jest szansa, że przetrwają kilka miesięcy pod warunkiem, że umieścimy je w odpowiednich warunkach. Są na to dwa sposoby: 

1. Cebulki sadzimy w doniczce w lekkim piaszczystym i przepuszczalnym podłożu, tak aby ich wierzchołki wystawały 1 cm ponad warstwą podłoża i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu (około 10ºC, można je przechowywać w lodówce) przez 8-9 tygodni, aż do ukorzenienia się cebulek. Gdy pojawią się pierwsze korzenie na doniczkę okrywamy papierowym stożkiem, który pozostanie aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Gdy się pojawią, rośliny przenosimy do cieplejszego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że im wyższa temperatura tym kwitnienie będzie krótsze!

2. Cebulki przechowujemy bez ziemi, w chłodnej piwnicy lub w lodówce, a wiosną posadzić do ziemi. Jest to dość ryzykowne, ale daje cień nadziei, że przetrwają. Takie cebuli najprawdopodobniej nie zakwitną w kolejnym roku, tylko wypuszczą same liście, ale dzięki temu będzie można je wykopać latem, przechować i ponownie zasadzić jesienią przyszłego roku. Najprawdopodobniej zakwitną kolejnej wiosny. Jest z tym trochę zachodu, ale zawsze to lepsze, niż wyrzucanie cebulek, które mają szansę na zakwitnięcie.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)

Komentarze

Gość MissLilly

07-11-2019 14:37

Ufff, odetchnęłam z ulgą. Kupiłam mnóstwo cebulek z wyprzedaży i zapomniałam o nich na kilka tygodni. Przetrzymam cebulki w lodówce, a cześć posadzę do ziemi. Zaryzykuję :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu