Logo
Logo

Czy warto kupować rośliny przez Internet?

Wiosna to znakomity czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu, dlatego już od pierwszych dni nowego roku zaczynamy rozglądać się za nasionami i nawozami. Zwykle kupujemy je w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jednak coraz większą popularnością cieszą się też zakupy internetowe.

Spis treści
Jakie są zalety kupowania roślin przez Internet?
Który sklep internetowy wybrać? Patrz na opinie!
Zakupy ogrodnicze przez internet. Jakie jest ryzyko?
Reklamacje i zwroty. Co musisz wiedzieć?

Internetowe zakupy są wygodne, łatwe i nie wymagają od nas wychodzenia z domu. Po wyszukaniu interesującego produktu możemy w kilka minut zamówić towar i odebrać go w dogodnym dla siebie terminie i we wskazanym miejscu.

Wiele sklepów internetowych pragnie przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, dlatego możemy u nich liczyć na niższe ceny i atrakcyjne promocje. Dzięki Internetowi mamy też dostęp do znacznie bogatszej oferty handlowej niż w stacjonarnym centrum ogrodniczym, dlatego mamy szansę zdobyć nasiona lub rośliny, których nie znajdziemy w żadnym tradycyjnym sklepie.

Zanim jednak zdecydujemy się na tę nową, atrakcyjną i wygodną formę zakupów, powinniśmy pamiętać, że mimo wielu zalet, wiąże się ona też z pewnym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę robiąc ogrodnicze zakupy przez Internet.

Jaki sklep internetowy?
Patrz na opinie!

Przed dokonaniem pierwszej transakcji na odległość, powinniśmy przede wszystkim znaleźć odpowiedni sklep i sprawdzić jego wiarygodność. W tym celu najlepiej wybrać kilku różnych sprzedawców i poszukać w Internecie opinii na ich temat.

Oczywiście nie wszystkie będą prawdziwe, ale pozwolą nam wyrobić sobie ogólny pogląd na temat danej firmy. Szczególnie cenne będą komentarze krytyczne, ostrzegające nas przed zakupami w konkretnym sklepie internetowym (np. informacje o źle zapakowanych i uszkodzonych w transporcie roślinach).

Kiedy już uda nam się znaleźć właściwy sklep, powinniśmy dokładnie przejrzeć jego stronę internetową. Rzetelne firmy chętnie chwalą się swoimi osiągnięciami i umieszczają na swoich stronach rozmaite certyfikaty i nagrody oraz podkreślają swoją obecność w mediach (np. w postaci artykułów w pismach branżowych lub tematycznych programów telewizyjnych).

Dlatego też raczej nie będą ryzykowały nadszarpnięcia reputacji z powodu niewłaściwej obsługi klienta czy wadliwego towaru. Oczywiście błędy mogą się im przytrafić, ale wtedy pracownicy firmy są często chętni do pomocy i starają się jak najszybciej naprawić szkody.

Fot. edbockstock - Fotolia.com

Zakupy ogrodnicze przez internet
Jakie jest ryzyko?

Rośliny

Sprzedaż internetowa roślin rośnie z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu była rzadkością, a dzisiaj duża część materiału roślinnego kupowana jest przez internet. Rośliny można kupować nie tylko w internetowych sklepach ogrodniczych. Wiele szkółek (czyli producentów materiału roślinnego) prowadzi już swoje własne sklepy internetowe.

Rośliny w internetowej sprzedaży mają często bardzo atrakcyjne ceny. Niestety często rośliny, które do nas docierają, są dalekie od naszych oczekiwań. Przesyłka może do nas dotrzeć z dużym opóźnieniem lub wcale, rośliny mogą zostać źle zapakowane i ulec uszkodzeniu w transporcie, siewki mogą być źle przechowane, zleżałe lub mogą pochodzić z niepewnego źródła (mogą być np. porażone chorobami), a zamówione rośliny wcale nie muszą być tymi, na którym nam zależało.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie rośliny kupowane przez Internet są złej jakości! Znaczna większość z nich, nawet po kilkudniowej wysyłce, wygląda bardzo dobrze. Zawsze będzie niewielkie ryzyko nietrafionych zakupów, ale z roku na rok liczba nieuczciwych sprzedawców maleje.

Nawozy

Duże ryzyko wiąże się też z internetowym zakupem nawozów. W ich przypadku niezmiernie ważne jest właściwe przechowywanie nawozów oraz terminy ich ważności. Jeśli nie znamy sprzedawcy i nie możemy liczyć na to, że jest objęty jakąkolwiek formą nadzoru (np. producenta nawozów), może się okazać, że zamówione nawozy nie będą nadawały się do użycia. Przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą zmienić swoje właściwości w wyniku zachodzących w nich reakcji chemicznych, przez co staną się bezużyteczne lub nawet groźne dla nas, dla roślin i dla środowiska.

Nasiona

Z pewnym ryzykiem wiąże się też zakup nasion przez Internet. Jeśli zdecydujemy się na produkty polskich, znanych i renomowanych firm, ryzykujemy niewiele, gdyż mają one w swojej ofercie głównie takie rośliny, które są dość dobrze przystosowane do uprawy w naszych warunkach. Nasiona są też zwykle dobrze zapakowane i odpowiednio przygotowane (np. poddane zaprawianiu). Wybierając natomiast nasiona z nieznanego źródła lub decydując się na zakup egzotycznych, roślinnych ciekawostek, musimy liczyć się z tym, że mogą nam sprawić wiele niemiłych niespodzianek (np. nasiona mogą być spleśniałe, uszkodzone, porażone chorobami lub mogą wcale nie wykiełkować).

Reklamacje i zwroty

Dokonując zakupów przez Internet powinniśmy też pamiętać, że towar zakupiony na odległość, zawsze możemy zwrócić w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny. Zobacz szczegóły na stronie informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pobierz wzory dokumentów:

W przypadku sprawdzonej i solidnej firmy z ewentualnym zwrotem towaru i odzyskaniem wpłaconej kwoty nie powinno być problemu, większe ryzyko ponosimy, zawierając umowę z nierzetelnym lub niepewnym sprzedawcą.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: simoballero - Fotolia.com

Autor
Czy warto kupować rośliny przez Internet?
Czy warto kupować rośliny przez Internet?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Ignacy Szulski

24-02-2021 12:09

Polecam: https://cebule-kwiatowe.pl/ Od trzech lat kupuję tu cebule lilii. Bardzo dobrze opakowane, najwyższej jakości i zawsze się przyjmowały. Do każdego zakupu Firma dołącza gratis w postaci 5 cebulek innej rośliny. Poza tym zawsze odpowiedzą na telefon i udzielą fachowej porady.

Gość Katarzyna Jasinska

19-02-2021 12:15

Witam! Jeśli szukasz dobrego i sprawdzonego ogrodniczego sklepu internetowego to zapraszam na Zgarden. Posiadają szeroki wybór roślin w atrakcyjnych cenach. W swojej ofercie posiadają rośliny ogrodowe, krzewy owocowe, ozdobne i wiele więcej. Od dłuższego czasu robię zakupy na ich ...

Gość Wanda Z.

15-11-2020 13:16

Ja nie umiałabym kupić przez internet. Nie chodzi o to że nie umiem obsługiwać komputera, ale o to, że przez internet nie da się zobaczyć konkretnej rośliny. Nigdy nie wiadomo na co się trafi.

Gość Marcelina Zawadzka

15-11-2020 13:00

Zgodzę się z przedmówcą. W tym roku po raz pierwszy kupiłam rośliny przez internet. Przyszły wielkie paczki, doskonale zabezpieczone rośliny (może aż za dobrze, bo po zamówieniu jednego drzewka mam pół śmietnika kartonów). Kupowałam w dwóch firmach: ZGarden oraz Larix. Polecam :)

Gość Adrian

15-11-2020 12:57

Tegoroczna pandemia doskonale nam pokazała, że ogrodnicze sklepy internetowe mają się dobrze, a może nawet bardzo dobrze! Zobaczycie, że e-commerce związany z roślinami z roku na rok będzie rósł! Sklepy rosną, jak grzyby po deszczu, warto więc mieć to na uwadze i wybierać sprawdzone ...

Gość panel

03-04-2020 17:34

Przez internet kupiłam już kilka roślin, drzewka, krzewy owocowe i ozdobne. Jestem bardzo zadowolona. Roślinki przyjechały w dobrym stanie, starannie zapakowane. Starałam się wybrać jak najlepszego sprzedawcę.

Gość Krystyna

03-04-2020 14:12

W ubiegłym roku kupowałam wiele roślinek przez internet,następnego razu już nie będzie !

25-07-2019 12:20

Kupno roślin przez internet to wciąż margines. Znacznie więcej osób kupuje je w sklepach ogrodniczych lub w marketach. Jeśli macie sprawdzone sklepy wysyłkowe, to wpiszcie je poniżej.

Gość Krisar

20-07-2019 12:00

Kupowanie drzewek i krzaków owocowych przez działkowicza czy właściciela ogrodu przydomowego nie ma sensu.Producenci są nastawieni na hurtowego odbiorce i resztówki lub zarażone rośliny wysyłają przez internet. Kupuje przez 10 lat i jakość jest coraz gorsza, lepiej dołożyć 10 ...

Pokaż wszystkie komentarze

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu