Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
36
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakie warzywa wysiać i sadzić jesienią?

Jesień to nie tylko czas porządków i przygotowywania ogrodu i roślin do zimy. W listopadzie lub przed większymi przymrozkami, dopóki nie zmarznie gleba można jeszcze wysiać niektóre gatunki warzyw. Jak i dlaczego warto wysiewać nasiona i sadzić warzywa jesienią?

 

Jesienny wysiew i sadzenie warzyw przyspiesza zbiory!

Wysiewanie nasion niektórych warzyw (i ich odmian) jeszcze jesienią ma duże zalety – pozwala na przyspieszenie zbiorów nawet o kilka tygodni, w porównaniu z siewem wykonanym dopiero wiosną następnego roku. Do warzyw, które można wysiać przed zimą (zanim nastaną ujemne temperatury) zaliczamy np. tzw. ozime odmiany kopru, marchwi oraz pietruszki, a także czosnku i cebuli.

Przygotuj glebę
Należy pamiętać, aby do wysiewu wybrać jak najlepiej nasłonecznione stanowisko oraz dobrze przygotować (np. odchwaścić, spulchnić i zasilić kompostem) glebę. Gleba dobrze zaopatrzona w substancje organiczne (próchnicę), będzie stwarzała lepsze warunki do rozwoju i kiełkowania wysianych nasion po zimie – na początku wegetacji wiosną.

Kontroluj pogodę
Na tak przygotowanym stanowisku (na grządkach), do początków grudnia można śmiało wysiać nasiona. Warto jednak kontrolować prognozę pogody, aby w razie zbyt ciepłej aury nie wysiać nasion zbyt szybko, co może skutkować ich zbyt wczesnym kiełkowaniem, np. w zimie.

Uważaj na mróz
Miejsce, gdzie wysiewamy nasiona powinno być także osłonięte od silnych wiatrów i nie może być położone w zgłębieniu terenu, aby nie zalegała tam woda z roztopów, ani nie tworzyły się zastoiska mrozowe. Jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna, warto przykryć grządki białą agrowłókniną lub stroiszem. Innym rozwiązaniem może być jesienne wysianie nasion pod osłonami, np. w niskich tunelach foliowych. W czasie jesiennego siewu warto użyć więcej nasion, biorąc pod uwagę, ze część z nich może nie wykiełkować wiosną. W trakcie zimy, nasiona przede wszystkim dobrze napęcznieją w glebie, dzięki czemu szybciej nastąpi wiosenne kiełkowanie.

Zabezpiecz ściółką
Po wysianiu nasion lub posadzeniu cebul grządki korzystnie jest także ściółkować, np. warstwą opadłych z drzew liści (np. drzew owocowych). Dzięki szybszemu kiełkowaniu nasion marchwi lub pietruszki wiosną i przy korzystnych warunkach, warzywa te będą gotowe do zbioru nawet już pod koniec maja.

Jakie warzywa można wysiać i posadzić przed zimą?

Warzywa do jesiennych wysiewów
Na jesienny wysiew można przeznaczyć przede wszystkim ozime odmiany marchwi, np. 'Amsterdamska', 'Kalina F'1, 'Karo F'1 oraz pietruszki, np. odmiany: 'Cukrowa', 'Kaśka' lub 'Lenka'. Przed zimą można z powodzeniem wysiać także nasiona kopru, np. odmiany: 'Ambrozja', 'Lukullus' lub 'Szmaragd'.

Warzywa do jesiennego sadzenia
Nieco wcześniej (do połowy listopada) należy posadzić czosnek ozimy, np. odmiany: 'Harnaś' lub 'Orkan'. Należy pamiętać, by ząbki sadzić w taki sposób, aby były przykryte co najmniej 5-6 cm warstwą gleby i zawsze piętką w dół. Posadzony w ten sposób czosnek ozimy można zbierać w kolejnym sezonie już w lipcu.
Wcześniej jesienią (październik) w podobny sposób można wysadzić także cebulę z dymki (najlepiej jak największe cebule) do tego celu najlepiej nadają się odmiany: 'Rawska', 'Czerniakowska', 'Fiesta' i 'Żytawska'.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: focusandblur / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu