Jakie warzywa wysiać i sadzić jesienią? Jak to dobrze zaplanować, by mieć wczesne plony?

Sadzenie i wysiewanie warzyw jesienią fot. focusandblur - Depositphotos

Jesień to nie tylko czas porządków i przygotowywania ogrodu i roślin do zimy. W listopadzie lub przed większymi przymrozkami, dopóki nie zmarznie gleba można jeszcze wysiać niektóre gatunki warzyw. Jak i dlaczego warto wysiewać nasiona i sadzić warzywa jesienią?

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Jakie są zalety jesiennego wysiewania warzyw? Jak zaplanować jesienne siewy? Jak zabezpieczyć uprawy przed mrozem? Jakie warzywa można wysiać i posadzić przed zimą?

Jesienny wysiew i sadzenie warzyw przyspiesza zbiory!

Wysiewanie nasion niektórych warzyw (i ich odmian) jeszcze jesienią ma duże zalety – pozwala na przyspieszenie zbiorów nawet o kilka tygodni, w porównaniu z siewem wykonanym dopiero wiosną następnego roku. Do warzyw, które można wysiać przed zimą (zanim nastaną ujemne temperatury) zaliczamy np. tzw. ozime odmiany kopru, marchwi oraz pietruszki, a także czosnku i cebuli.

Przygotuj glebę
Należy pamiętać, aby do wysiewu wybrać jak najlepiej nasłonecznione stanowisko oraz dobrze przygotować (np. odchwaścić, spulchnić i zasilić kompostem) glebę. Gleba dobrze zaopatrzona w substancje organiczne (próchnicę), będzie stwarzała lepsze warunki do rozwoju i kiełkowania wysianych nasion po zimie – na początku wegetacji wiosną.

Kontroluj pogodę
Na tak przygotowanym stanowisku (na grządkach), do początków grudnia można śmiało wysiać nasiona. Warto jednak kontrolować prognozę pogody, aby w razie zbyt ciepłej aury nie wysiać nasion zbyt szybko, co może skutkować ich zbyt wczesnym kiełkowaniem, np. w zimie.

To się przyda
Podłoże do wysiewu i pikowania, Gotowa ziemia do siewu – 20 l
Podłoże do wysiewu i pikowania, Gotowa ziemia do siewu – 20 l
Proplant Nasiona, Siewki 5 ml
Proplant Nasiona, Siewki 5 ml
Miniszklarenka MS – 56x56x55/14 kw
Miniszklarenka MS – 56x56x55/14 kw
Fitogard - Zaprawa Nasienna 5 ml
Fitogard - Zaprawa Nasienna 5 ml

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Uważaj na mróz
Miejsce, gdzie wysiewamy nasiona powinno być także osłonięte od silnych wiatrów i nie może być położone w zgłębieniu terenu, aby nie zalegała tam woda z roztopów, ani nie tworzyły się zastoiska mrozowe. Jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna, warto przykryć grządki białą agrowłókniną lub stroiszem. Innym rozwiązaniem może być jesienne wysianie nasion pod osłonami, np. w niskich tunelach foliowych. W czasie jesiennego siewu warto użyć więcej nasion, biorąc pod uwagę, ze część z nich może nie wykiełkować wiosną. W trakcie zimy, nasiona przede wszystkim dobrze napęcznieją w glebie, dzięki czemu szybciej nastąpi wiosenne kiełkowanie.

Zabezpiecz ściółką
Po wysianiu nasion lub posadzeniu cebul grządki korzystnie jest także ściółkować, np. warstwą opadłych z drzew liści (np. drzew owocowych). Dzięki szybszemu kiełkowaniu nasion marchwi lub pietruszki wiosną i przy korzystnych warunkach, warzywa te będą gotowe do zbioru nawet już pod koniec maja.

Zaprojektuj ogród w 5 minut: Sprawdź nasz darmowy program online

Jakie warzywa można wysiać i posadzić przed zimą?

Warzywa do jesiennych wysiewów
Na jesienny wysiew można przeznaczyć przede wszystkim ozime odmiany marchwi, np. 'Amsterdamska', 'Kalina F'1, 'Karo F'1 oraz pietruszki, np. odmiany: 'Cukrowa', 'Kaśka' lub 'Lenka'. Przed zimą można z powodzeniem wysiać także nasiona kopru, np. odmiany: 'Ambrozja', 'Lukullus' lub 'Szmaragd'.

Warzywa do jesiennego sadzenia
Nieco wcześniej (do połowy listopada) należy posadzić czosnek ozimy, np. odmiany: 'Harnaś' lub 'Orkan'. Należy pamiętać, by ząbki sadzić w taki sposób, aby były przykryte co najmniej 5-6 cm warstwą gleby i zawsze piętką w dół. Posadzony w ten sposób czosnek ozimy można zbierać w kolejnym sezonie już w lipcu.
Wcześniej jesienią (październik) w podobny sposób można wysadzić także cebulę z dymki (najlepiej jak największe cebule) do tego celu najlepiej nadają się odmiany: 'Rawska', 'Czerniakowska', 'Fiesta' i 'Żytawska'.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: focusandblur / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści