Warzywnik po sezonie. Co robić jesienią?

Warzywnik po sezonie. Co robić jesienią Franck Barske Pixabay

Pytanie czytelnika: Jestem już po ostatnich tegorocznych zbiorach i przymierzam się do zakończenia sezony w ogrodzie ozdobnym i w warzywniku. Czy muszę go jakoś specjalnie przygotować do zimy?

Posłuchaj
00:00
45

Jesienne porządki w warzywniku

Jesień w warzywniku to czas wielkich porządków. Po zebraniu zdecydowanej większości plonów w gruncie pozostają jedynie warzywa zimowe, takie jak jarmuż lub brukselska oraz wieloletnie zioła. Z pustych miejsc należy zebrać wszelkie resztki pozbiorowe. To potencjalne źródła występowania chorób i szkodników.

Warzywniak warto przekopać nawet kilka razy (w ostępie kilkunastodniowym). Zabieg agrotechniczny pomoże z zwalczeniu takich szkodników glebowych jak pędraki i drutowce (wymienione grupy najintensywniej żerują na głębokości ok. 30cm).

Naturalnie o ogrodach / YouTube


To się przyda
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Warzywniak Woodlook Brązowy
Warzywniak Woodlook Brązowy
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak nawozić warzywa jesienią?

Jesienią warto także przystąpić do nawożenia. Warto zakupić w sklepie ogrodniczym miernik pH i sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest zbyt kwaśna, to dobry czas na stosowanie nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych. Dokładne dawki ustala się na podstawie zmierzonego odczynu, typu gleby i potrzeb uprawianych gatunków. Średnio stosuje się 2-6kg Cao na 10m².

Na glebach o uregulowanym odczynie zaleca się natomiast zaaplikować nawozy organiczne. Szczególnie cenny jest obornik. Po przekopaniu z glebą nawóz nie tylko wzbogaci ją w składniki pokarmowe, ale także przyśpieszy produkcję próchnicy.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Franck Barske/Pixabay

Dowiedz się więcej:


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Twoje rośliny zasługują na najlepsze. Zacznij od podstaw... i wybierz odpowiednie podłoże
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści