Pietruszka korzeniowa Petroselinum crispum var. tuberosum

Petroselinum crispum korzeniowa
Pietruszka korzeniowa (Petroselinum crispum var. tuberosum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
38
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: drobne
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście, korzenie
Wysokość: 30-90cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina lecznicza, roślina jadalna
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Pietruszka korzeniowa (Petroselinum crispum var. tuberosum, syn. Petroselinum hortense) należy do roślin z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pietruszka korzeniowa jest jednym z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni

Jak wygląda pietruszka korzeniowa?

Pietruszka korzeniowa to odmiana uprawna pietruszki zwyczajnej. Jest zaliczana do roślin dwuletnich ale należy pamiętać, że uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Formy dwuletnie – czyli rośliny wraz z pędami kwiatostanowymi, mogą osiągać wysokość do 90 cm. Pietruszki mają wniesiony, rozetowy pokrój. Liście są charakterystyczne -podwójnie lub potrójnie pierzaste. Cała roślina ma intensywnie pachnie.

Jeśli pozostawimy pietruszkę na następny rok, zakwitnie w lecie. Pietruszka korzeniowa wytwarza baldachy złożone z drobnych, żółtozielonych kwiatków.

Część podziemną pietruszki korzeniowej tworzy jadalny, kremowy, twardy, gruby korzeń palowy o białym miąższu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa pietruszki korzeniowej

Uprawa pietruszki korzeniowej jest łatwa. Roślina lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone do półcienistych. Najlepiej rośnie na żyznej, piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej glebie o dużej zawartości próchnicy (podobne jak marchew). Optymalne pH gleby dla pietruszki wynosi 6,5. Gleby kwaśne, kamieniste, ciężkie, podmokłe, łatwo zaskorupiające się nie są odpowiednie dla tej rośliny (może wytwarzać mocno zdeformowane korzenie).

Pietruszka korzeniowa jest rośliną odporną na niską temperaturę, dobrze znosi przymrozki nawet do -9°C. Jednak dla prawidłowego wzrostu pietruszka korzeniowa wymaga optymalnej temperatury na poziomie 16-18°C.

Nasiona pietruszki korzeniowej wysiewamy od końca marca do początku kwietnia (czasem też w maju) bezpośrednio do gruntu. Po wschodach siewki należy przerwać, a odległości między roślinami powinny wynosić 4-6 cm. Nasiona pietruszki korzeniowej kiełkują bardzo wolno, dlatego warto łączyć siew pietruszki z siewem rzodkiewki w tym samym rzędzie.

Pierwsze zbiory korzeni można przeprowadzać już pod koniec czerwca ale właściwy zbiór przypada na październik-listopad. Korzenie odmian pietruszki przeznaczonych do przechowywania zbiera się pod koniec października. Zbiory pietruszki korzeniowej z siewu ozimego przeprowadza się w maju, a zieloną natkę można zbierać już w kwietniu.

Pielęgnacja pietruszki korzeniowej

  • Pietruszka korzeniowa jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie, dlatego konieczne jest regularne pielenie grządek.
  • Roślina jest wrażliwa zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody, dlatego trzeba ją podlewać umiarkowanie.
  • Pietruszkę można nawozić kompostem ale nie zaleca się tego. Najlepiej jest przygotować dla niej odpowiednią ziemię jeszcze przed siewem – wymieszać ją z kompostem, doprze przekompostowanym (2-letnim) obornikiem lub nawozami dla warzyw.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie – roślina jadalna i lecznicza

To podstawowe warzywo korzeniowe w wielu kuchniach, w tym w polskiej. Najczęściej korzeń jest dodawany do zup i sosów a nać dodatkowo do sałatek, potraw mięsnych, potraw z jaj i do kanapek.

Korzeń i nać pietruszki zawierają dużą ilość błonnika, witaminy A i C, soli mineralnych i kwasu foliowego. To roślina lecznicza o mocnym i zróżnicowanym działaniu (moczopędne, antyseptyczne, wiatropędne). Spożywanie pietruszki ułatwia trawienie i pobudza apetyt.

Polecane odmiany pietruszki korzeniowej

Gdzie kupić nasiona pietruszki korzeniowej?

Pietruszka korzeniowa jest bardzo popularna i jej nasiona można znaleźć w każdym punkcie sprzedaży oferującym nasiona warzyw – zarówno w centrach ogrodniczych jak i wielu sklepach. Chcąc kupić ciekawe odmiany tej rośliny warto sprawdzać oferty sklepów internetowych, wśród nich można wymienić:

 

Zdjęcia: Sujaimages, Paul Dzanasz / AdobeStock, MarkusHagenlocher / Wikipedia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pietruszka zwyczajna Petroselinum crispum

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści