Logo
Logo

Co sadzić obok pietruszki? | Lista roślin

Aby pietruszka rosła zdrowo i nie wymagała wielu zabiegów pielęgnacyjnych, warto w jej sąsiedztwie uprawiać wybrane warzywa, zioła, czy rośliny kwitnące. Wzajemny pozytywny wpływ roślin na siebie, czyli zjawisko allelopatii może przyczynić się do lepszego plonu roślin oraz zwiększyć ich naturalną odporność na ataki chorób i szkodników. Jakie towarzystwo roślinne będzie dobre dla pietruszki?

Spis treści
Przy jakich warzywach sadzić pietruszkę? Obok jakich ziół sadzić pietruszkę? Jakie kwiaty sadzić obok pietruszki? Czego nie sadzić przy pietruszce?

Które warzywa będą dobrym sąsiedztwem dla pietruszki?

Spośród warzyw uprawianych w ogrodzie lub na działce, na sąsiedztwo dla pietruszki szczególnie nadają się cebula lub czosnek. Wydzielane przez nie lotne substancje odstraszają szkodniki, a także ograniczają rozwój chorób grzybowych. Oprócz nich, w pobliżu pietruszki warto uprawiać także warzywa psiankowate, czyli np. paprykę, pomidory, które odstraszają połyśnicę marchwiankę – groźnego szkodnika, żerującego głównie na marchwi, pietruszce, selerze oraz koprze.

Wraz z pietruszką dobrze będą rosły między innymi:

Które zioła można uprawiać razem z pietruszką?

Coraz częściej pietruszka naciowa, czy koper są zaliczane już nie tylko do warzyw, ale także do ziół, czy roślin przyprawowych. Dzieje się tak choćby dlatego, że mają one – podobnie, jak zioła – specyficzny aromat i smak. To najlepszy przykład na to, że pietruszka lubi towarzystwo ziół i może dzielić z nimi grządkę. Dzięki wydzielanym substancjom, zioła rosnące obok pietruszki w naturalny sposób odstraszają szkodniki, a często wpływają także na lepszy smak warzyw. Z tego względu na skraju grządek warzywnych (pomiędzy warzywami zioła mogłyby nadmiernie się rozrastać) warto posadzić lub wysiać np.:

Jakie kwiaty ogrodowe sprzyjają uprawie pietruszki?

Uniwersalną, jednoroczną rośliną kwitnącą, którą warto uprawiać w pobliżu warzywnika jest aksamitka, która charakteryzuje się specyficznym, intensywnym zapachem. Dzięki aromatowi wydzielanemu przez ten gatunek, miejsce jego uprawy i najbliższe otoczenie jest omijane przez wiele szkodników.

Podobne właściwości posiada też np. nagietek, nasturcja czy rumianek, dlatego warto pomyśleć o tych roślinach zakładając warzywnik, by zyskać naturalna ochronę przed szkodnikami, a także ograniczać rozwój chorób. Warto pamiętać, że wspomniane rośliny kwitnące (także zioła) nie tylko odstraszają szkodniki, ale także wabią owady pożyteczne (np. zapylające kwiaty warzyw).

Jakich warzyw lepiej unikać w pobliżu pietruszki?

Generalnie można powiedzieć, że ze względu na niezbyt duże wymagania, pietruszka może towarzyszyć uprawie niemal wszystkich warzyw i innych roślin ogrodowych, mając na nie także pozytywny wpływ. Wyjątkiem jest sałata, a także ziemniaki, czy por, których lepiej nie uprawiać w pobliżu pietruszki ze względu na to, iż mogą one chorować na wspólne dla tych gatunków choroby.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Marina Yalanska/Unsplash

Autor
Co sadzić obok pietruszki? | Lista roślin
Co sadzić obok pietruszki? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl