Szparag lekarski Asparagus officinalis

Szparagi lekarskie, fot. Dorisworld - Pixabay
Szparag lekarski (Asparagus officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
3
Gleba: świeża, przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiaty: niepozorne, drobne, dzwonkowate
Odczyn gleby: zasadowa, obojętna
Owoce: jagody
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: 1,5-2 m
Okres kwitnienia: V, VI, VII
Kolor owoców: czerwone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina jadalna

Szparag lekarski (Asparagus officinalis) to bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej naturalne stanowiska znajdują się w rejonach śródziemnomorskich, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata, w tym również w Polsce, jako wartościowe warzywo, rzadziej roślina ozdobna. Na dogodnych stanowiskach roślina przedostaje się z upraw do środowiska naturalnego i dziczeje.

Szparag lekarski w sezonie wegetacyjnym może dorastać do ok. 1,5-2 m wys., tworząc cienkie, sztywne, mocno rozgałęzione w górnej części, okrągłe, zielone pędy, gęsto pokryte zielonymi, cienkimi, krótkimi, igiełkowatymi, miękkimi gałęziakami (zredukowana łodyga), przypominającymi liście i nadającymi pędom pierzasty pokrój. Liście właściwe znajdują się na pędzie głównym i mają postać małych łusek, posiadających u podstawy kolczaste wypustki.

Roślina zakwita późną wiosną (V/VI-VII), wydając zwisające na długich szypułkach, niepozorne, dzwonkowate, żółtozielone kwiaty, osadzone pojedynczo lub po kilka w rozgałęzieniach pędu.

Po przekwitnieniu kwiaty żeńskie przekształcają się w kuliste owocostany, mające postać małych, błyszczących jagód, wypełnionych kilkoma nasionami. Początkowo jagody są zielone, ale po dojrzeniu przybierają szkarłatnoczerwoną barwę. Roślina tworzy też mocny, głęboki, mięsisty i rozbudowany system korzeniowy (karpę), z którego wiosną wyrasta najważniejsza, bo jadalna część rośliny czyli grube, mięsiste, soczyste, w przekroju okrągłe, młode pędy tzw. „wypustki”.

Wymagania i uprawa

Choć szparag lekarski to warzywo cenione za wyjątkowy smak, jego uprawa jest dość trudna i pracochłonna. Roślina preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska i przepuszczalne, lekkie, próchnicze, ciepłe, przewiewne gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Nie toleruje gleb ciężkich, gliniastych, kwaśnych, mokrych i zimnych.

  • Przed sadzeniem jej w celach użytkowych, należy też bardzo starannie przygotować stanowisko, odchwaszczając, nawożąc (kompostem, obornikiem) i głęboko spulchniając glebę.
  • Karpy szparagów sadzi się na głębokość ok. 20-30 cm, umieszczając je w rzędzie co 40-50 cm i zachowując odstęp miedzy rzędami ok. 30-40 cm.
  • W pierwszym roku po posadzeniu, młodych pędów się nie wycina, pozwalając roślinom dobrze się ukorzenić i rozrosnąć.
  • W kolejnych latach pędy zbiera się od połowy IV do k. VI, wycinając je codziennie, w miarę wyrastania.
  • W przypadku białych szparagów konieczne jest zaciemnianie pędów przez usypywanie wokół roślin wałów zimnych (blokowanie dostępu światła zapobiega zielenieniu pędów). Takie szparagi są delikatniejsze w smaku, ale mniej zasobne w witaminy i substancje odżywcze.

Rośliny do uprawy można także pozyskać z siewu nasion.

Zastosowanie

Ze względu na delikatny smak, warzywo jest lubiane i cenione w wielu kuchniach świata. Można podawać je po ugotowaniu w lekko osolonej wodzie (ok. 10-15 min.) jak jarzynkę z masłem i bułką tartą lub sosem holenderskim, ale można też je zapiekać (np. z boczkiem lub szynka parmeńską) lub po ugotowaniu dodawać do sałatek. Nadają się też do przygotowania pysznej zupy-kremu.

Szparagi bywają także uznawane za rośliny lecznicze, gdyż wykazują działanie moczopędne i lekko przeczyszczające.

Szparagi mogą też pełnić w ogrodzie rolę ozdobną, gdyż ich pierzaste, ażurowe pędy pięknie komponują się z różami i wysokimi bylinami (np. astrami, nawłociami, rudbekiami). Są także znakomitym materiałem bukieciarskim.

Wybrane odmiany

  • 'Mary Washington' – grube, proste, zielone pędy z fioletowym odcieniem
  • 'Boonlim', 'Grolim', 'Gynlim', 'Plasenesp', 'Backlim', 'Schwetzinger Meisterschuss', 'Avalim', 'Franklin', 'Connover’s Colossal' – uprawiane na zielone i białe pędy

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Dorisworld, Rabenspiegel, Jürgen Treiber, Ulrike Leone/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści