Logo
Logo

Uprawa własnych szparagów w ogrodzie | Jak mieć duże plony z warzywnika? Oto sekrety pielęgnacji i obfitych zbiorów

Szparagi w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność za sprawą ich niesamowitego, ale delikatnego smaku. Stanowią pyszny dodatek do potraw i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych ze względu na bogatą zawartość cennych składników pokarmowych. Z tego względu, coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem szparagów w swoim ogródku.

Czy szparagi można uprawiać w Polsce? Oczywiście! Dowiedz się, jakie są wymagania szparagów i jak je pielęgnować.

Spis treści
Czy można uprawiać szparagi w ogrodzie? Jakie odmiany szparagów do uprawy w ogrodzie? Jakie wymagania mają szparagi? Lepiej wysiewać czy sadzić szparagi? Jak sadzić szparagi? Jak pielęgnować szparagi? Jak i kiedy zbierać szparagi?

Czy można uprawiać szparagi w ogrodzie?

Uprawa szparagów (łac. Asparagus) jest czasochłonna i wymagająca, ale możliwa, również w przydomowym ogrodzie w Polsce. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie warunki w miejscu założenia szparagowni, aby móc się cieszyć wspaniałymi plonami.

Niezbędna jest także prawidłowa pielęgnacja oraz regularne nawożenie, gdyż szparagi do dobrego wzrostu wymagają dużej ilości składników pokarmowych.

uprawa szparagow w ogrodzie fot. Innviertlerin Pixabay - białe i zielone
Fot. Innviertlerin/Pixabay

Odmiany szparagów do ogrodu

Szparagi dzielą się na odmiany męskie i dwupienne, które posiadają męskie i żeńskie osobniki. Do uprawy lepiej wybierać odmiany męskie, gdyż wykazują się one większą plennością.

Warto wiedzieć, że szparagi zielone i białe to dokładnie ta sama roślina tylko inaczej uprawiana, co wpływa na jej wybarwienie.

Do przydomowych upraw poleca się następujące odmiany męskie: Gijnlim, Grolim i Franklin, które są bardzo plenne, ale dość wymagające. Wśród odmian dwupiennych najczęściej wybierane są: Eposs, Schwetzinger Meisterschuss i Huchel`s Alpha, których plony będą mniejsze, ale za to rośliny mają mniejsze wymagania glebowe i są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Jakie wymagania mają szparagi?

Szparagi są dość wymagające, a na miejsce ich nasadzenia najlepiej wybrać stanowisko słoneczne i dobrze osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, dobrze przepuszczalne i bogate w wapń (kwaśne gleby warto wzbogacić, stosując nawozy wapniowe, aby uzyskać odczyn pH 6-7,5).

Warto dobrze przygotować i zaplanować miejsca, gdzie będzie się uprawiać szparagi, gdyż zapewni to plony przez kilka lat. Przygotowania podłoża należy rozpocząć jesienią, stosując nawozy organiczne np. obornik, kompost lub humus.

uprawa szparagów w ogrodzie
Fot. Beeki, bernswaelz, maxmann/Pixabay
Szparagi to ciepłolubne warzywa, które wymagają okrywania

Szparagi – wysiew, czy sadzenie?

Do założenia uprawy niezbędne są karpy szparagów, które można kupić w sklepie ogrodniczym lub samodzielnie wyhodować z nasion.

Wyhodowanie karp z nasion wydłuża czas potrzebny do uzyskania pierwszych zbiorów, ale pozwala osiągnąć zdrowsze i silniejsze rośliny, co pozytywnie wpływa na ilość i jakość plonów.

Nasiona szparagów należy wysiać do doniczek lub pojemników do żyznej ziemi, a gdy pojawią się kiełki i minie ryzyko wiosennych przymrozków, można je wysadzić do ogrodu, zachowując kilkunastocentymetrowy odstęp. Ze względu na powolny rozwój roślin, należy dbać regularne odchwaszczanie. W rok po wysiewie karpy szparagów będą gotowe do założenia szparagarni.

Sadzenie szparagów – karpy (sadzonki) szparagów

Szparagi sadzi się w odstępach 100-150 cm, a między rzędami powinno być około 40 cm przerwy. Sposób założenia szparagarni zależy od tego, czy chce się uzyskać szparagi zielone, czy białe.

Szparagi zielone

Karpy sadzi się w bruzdach o głębokości około 10-20 cm i szerokości 40 cm. Po zasadzeniu karpy przysypuje się warstwą podłoża na kilka centymetrów. Szparagarnie należy zabezpieczyć przed przymrozkami np. kładąc słomę jesienią i ściągając ją wiosną.

Szparagi białe

Karpy sadzi się w bruzdach o głębokości 30 cm, w których tworzy się kopczyki. Karpy sadzimy tak, aby ich wierzchołek znajdował się około 20 cm pod powierzchnią ziemi. Następnie przez kolejne 2 lata dbamy tylko o regularne odchwaszczanie i nawożenie. W trzecim roku, gdy wyrosną pędy, należy na nich usypać wał ziemi na wysokość 20 cm. W kolejnym roku znowu na pędach usypuje się wał ziemi, ale na 15 cm.

Jak pielęgnować szparagi?

Szparagi źle znoszą długotrwałe susze, dlatego przy dłuższym braku opadów deszczu niezbędne będzie ich podlewanie. Nie należy jednak robić tego zbyt obficie, gdyż nadmierna wilgoć lub stojąca woda mogą spowodować gnicie roślin.

Szparagi wymagają również odpowiedniego nawożenia, które zapewni dostęp do składników pokarmowych, umożliwiając prawidłowy wzrost. Najkorzystniej jest stosować nawozy organiczne, które należy wyłożyć pomiędzy grządkami, a nie bezpośrednio na karpy. Nawożenie organiczne stosuje się jedynie co 3 sezony. W przypadku nadmiernego zakwaszenia gleby lub pogorszenia innych parametrów można dodatkowo zastosować nawozy wapniowe.

uprawa szparagów w ogrodzie fot. Matthias Böckel   Pixabay - zbiory
Fot. Matthias Böckel/Pixabay
Sezon na szparagi zaczyna się w maju i trwa do końca czerwca

Jak i kiedy zbierać szparagi?

Uprawa szparagów wymaga cierpliwości, gdyż pierwsze zbiory można przeprowadzić dopiero w 3 roku od zasadzenia karp. Jednak rośliny będą dostarczać plonów nawet przez 15 lat.

Szparagi zielone zbiera się, gdy osiągną wysokość 15-20 cm, ścinając pędy kawałek nad powierzchnią ziemi. Szparagi białe (bielone) zbiera się, wycinając pędy o długości 15-20 cm znajdujące się w kopczyku.

Trzeba rozgarnąć ziemię (pierwszy wał), a po zbiorach znowu przysypać karpy. Zbiory przeprowadza się wraz ze wzrostem kolejnych pędów aż do końca czerwca.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iMarzi / AdobeStock oraz Roy Buri / Pixabay

Autor
Uprawa własnych szparagów w ogrodzie | Jak mieć duże plony z warzywnika? Oto sekrety pielęgnacji i obfitych zbiorów
Uprawa własnych szparagów w ogrodzie | Jak mieć duże plony z warzywnika? Oto sekrety pielęgnacji i obfitych zbiorów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl