Logo
Logo

Jak uprawiać fasolkę szparagową w ogrodzie?

Fasola jest popularnym warzywem, które często jest uprawiane w przydomowych ogrodach lub na działkach. Jest ceniona za smak, a także liczne, cenne składniki pokarmowe zawarte w jej strąkach. Jakich warunków uprawy potrzebuje fasolka szparagowa?

Dlaczego warto uprawiać fasolkę szparagową w ogrodzie?

Popularność fasolki szparagowej wynika głównie z jej smaku, wielu zastosowań kulinarnych oraz bogactwa zdrowych składników zawartych w tym warzywie - białka, beta-karotenu, witamin, mikro i makroelementów, skrobi oraz ważnego dla właściwego trawienia błonnika pokarmowego. Fasolka zawiera także silne przeciwutleniacze (flawonoidy), chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (rozwojem chorób nowotworowych), a jednocześnie opóźniają także procesy starzenia się.

Co nie mniej ważne, fasolka szparagowa jest lekkostrawna, należy do warzyw niskokalorycznych (o niskim indeksie glikemicznym). Najczęściej w uprawie spotyka się dwa kolory fasolki – żółtą lub zieloną, ale uprawiana jest także odmiana fioletowa. Przy wyborze odmian do uprawy należy jednak kierować się głównie jej odpornością na choroby i szkodniki.

Która odmiana fasolki jest najsmaczniejsza?

Powszechnie uważa się, iż odmiany żółte mają bardziej delikatny (kremowy) smak, a odmiany zielone mają smak bardziej wyrazisty. Ponadto, warto także wiedzieć, że fasola zielona, w porównaniu z żółtą jest bogatszym źródłem witaminy A i kwasu foliowego (zalecana np. kobietom w ciąży), a z kolei odmiany żółte zawierają więcej potasu i fosforu niż zielone. Coraz częściej w sprzedaży można dostać fioletowe fasolki, ale to wciąż rzadkość!

Zwykle można spotkać dwa typy odmian fasolki szparagowej, różniące się wysokością łodygi:

karłową (niską) - dorasta do około 50 cm wysokości, nie wymaga podpór
tyczną - dorasta do 3 m wysokości i potrzebuje podpór

Krok po kroku | Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie

Stanowisko

Potrzebuje stanowiska słonecznego, osłoniętym od silnych wiatrów oraz średnio-żyznej, ciepłej, niezbyt kwaśnej (pH nie może być niższe niż 5,5) glebie, którą warto wcześniej przygotować - zasilić nawozem organicznym (obornikiem lub kompostem) w roku poprzedzającym wysiew nasion. Fasolka źle rośnie na glebach zbyt lekkich (piaszczystych) oraz w miejscach z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych. Lubi, gdy podłoże jest stale wilgotne, ale nie może być mokre.

Temperatura

Jest to roślina ciepłolubna, nie tolerująca niskich temperatur, ani przymrozków. Nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze minimum 10°C, ale optymalną temperaturą kiełkowania jest około 15°C. Z kolei w czasie uprawy, fasola najlepiej rozwija się w temperaturze około 20 - 25°C.

Wysiew

Najczęściej uprawia się fasolkę z siewu wprost do gruntu (FILM), ale najwcześniej od połowy maja. W czasie siewu nasion odmian fasolki karłowej (niskiej) ważne jest zachowanie odpowiedniej rozstawy (odstępów) należy zachować minimum około 40 cm odstępu miedzy rzędami. Z kolei nasiona w rzędzie powinny być umieszczone co około 6-10 cm. W przypadku uprawy pod osłonami (tunele, szklarnie), można wykonać wysiew nasion znacznie wcześniej – w kwietniu i np. przenieść rozsadą na miejsce stałe w ogrodzie po 15 maja.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Sąsiedztwo

Na rozwój fasolki ma także wpływ odpowiednie sąsiedztwo i najlepiej rośnie w pobliżu np. marchwi, selera, kalafiora, kalarepy, buraka, dyni, czy kapusty. Przed siewem lub sadzeniem fasolki warto pamiętać, że nie lubi ona towarzystwa cebuli.

Zbiór strąków

Zbiór fasolki przypada zwykle (w zależności od odmiany) po 60-90 dniach od siewu, w momencie, gdy strąki są wyraźnie wykształcone, ale zanim zaczną pękać. Dla przykładu, fasolka wysiana na początku czerwca, będzie gotowa do zbioru mniej więcej w połowie sierpnia. A gdy wysiejemy nasiona później (koniec czerwca), strąki będzie można zbierać od początku września. Warto zbierać dojrzałe strąki systematycznie i regularnie, aby pobudzać roślinę do dalszego wzrostu.

Pielęgnacja fasolki szparagowej

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w uprawie fasolki szparagowej, to podlewanie – przede wszystkim w czasie kwitnienia i zawiązywania strąków. Ponadto, bardzo istotne jest regularne odchwaszczanie roślin, aby mogły się rozrastać. W czasie pielenia należy zachować ostrożność, ponieważ fasolka ma delikatne korzenie, umieszczone płytko pod powierzchnią gleby. Jeśli przed siewem (lub sadzeniem) fasolki, gleba została w poprzednim roku (lub dwa lata wcześniej) dobrze zasilona kompostem lub obornikiem, nie będzie potrzebne dodatkowe nawożenie w czasie uprawy.

Najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej

Spośród wielu odmian fasolki szparagowej, które można uprawiać w ogrodach i na działkach, warte polecenia są między innymi:

• 'Polka' – odporna odmiana niska o żółtej barwie; strąki są bardzo smaczne (nie zawierają włókien); nadaje się na przetwory, mrożonki i do spożycia po ugotowaniu
• 'Bona' – popularna odmiana o zielonych strąkach, zalecana do wysiewu lub sadzenia po 15 maja
• 'Sonesta' – cenna, wczesna, karłowa odmiana żółta, o smacznych strąkach (bez włókien); odporna na choroby i zmienne warunki atmosferyczne; można wysiewać ja od połowy maja do połowy lipca (długi okres wegetacyjny)
• 'Neckargold' – żółta fasolka tyczna (wysoka), dorastająca do 2,5m wysokości (potrzebuje podpór); wykształca bardzo długie strąki - do 25 cm długości; zalecana do wysiewu po 15 maja (aby unikać ryzyka wystąpienia przymrozków)
• 'Złota Saxa' – odmiana żółta, karłowa; , strąki (około 12 cm długości), są pozbawione włókien i smaczne - najlepiej smakują po ugotowaniu
• 'Nomad' – odporna na choroby, niska odmiana późna o ciemnozielonej barwie, smaczna i najlepsza po ugotowaniu, ale polecana także na przetwory oraz do mrożenia.

Zielona fasolka szparagowa odmiana Saxa
Fasolka szparagowa Saxa
Pozbawiona włókien, wczesna fasola sałatkowa. Dająca obfity plon przez długi czas. Nadaje się do uprawy jako poplon na wcześnie uprzątniętej grządce.
Kup w naszym sklepie!
Żółta fasolka szparagowa odmiana Neckargold
Fasolka szparagowa Neckargold
Pozbawiona włókien fasola o białym ziarnie. Długie, zaokrąglone, jaskrawo żółte strąki o doskonałym smaku. Nadaje się do uprawy jesiennej.
Kup w naszym sklepie!
Fioletowa fasolka szparagowa odmiana Blauhilde
Fasolka szparagowa Blauhilde
Pozbawiona włókien, niebieska fasola, która po ugotowaniu zmienia kolor na zielony. Charakteryzuje się długimi, zaokrąglonymi, mięsistymi strąkami z beżowym ziarnem.
Kup w naszym sklepie!


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: svehlik / Depositphos

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl