Co zrobić w ogrodzie w czerwcu?
Rośliny ozdobne
- Wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, których liście już uschły.
- Systematycznie podlewamy (wczesnym rankiem lub wieczorem) i nawozimy kwiaty sezonowe uprawiane w pojemnikach (pelargonie, lobelie, surfinie), byliny, krzewy i trawnik. Pamiętajmy, że lepiej podlewać nieco rzadziej, ale dużą ilością wody. Przy podlewaniu roślin starajmy się nie moczyć ich liści; strumień wody kierujmy bezpośrednio pod roślinę.
- Po przekwitnieniu przycinamy gatunki kwitnące wiosną (wczesne gatunki tawuł, jaśminowiec, żarnowiec, krzewuszka) i usuwamy przekwitłe kwiatostany krzewów oraz bylin.
- Jeśli nie zrobiliśmy tego w maju, wyłamujemy zasychające kwiaty różaneczników, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion.
- Przycinamy i formujemy żywopłoty z krzewów liściastych (np. z bukszpanów, ligustru, grabu, pęcherznicy) oraz zielone rzeźby.
- Sadzimy nowe okazy bylin, drzew i krzewów uprawiane w pojemnikach. Nie kupujmy roślin z gołym korzeniem! Pamiętajmy, aby nowym roślinom zapewnić podłoże i stanowisko odpowiednie do gatunku i zadbajmy o to, by roślina miała odpowiednią ilość miejsca (sprawdzajmy na jaką szerokość może się rozrosnąć). Zbyt gęste sadzenie roślin sprawia, że będą one w przyszłości konkurować o wodę i składniki mineralne, a także częściej chorować.
- Dzielimy i rozmnażamy byliny, które zakończyły kwitnienie (np. barwinek, skalnice, rojniki, pierwiosnki, funkie, zawciąg nadmorski).
- Rozmnażamy bluszcz odcinając i ukorzeniając fragmenty pędów.
- Regularnie odchwaszczamy rabaty z roślinami ozdobnymi, podłoże pod żywopłotami oraz grządki z warzywami i ziołami.
- Szybko rosnące pnącza przywiązujemy do podpór.
- Obserwujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W razie potrzeby w pierwszej kolejności stosujemy ekologiczne środki ochrony roślin. Gdy te nie pomogą, sięgamy po środki chemiczne.
√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych
Fot. contact357, Antranias, marionkollmeier, Hans Braxmeier, Clayton800, ennelise, cocoparisienne, congerdesign/Pixabay |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny użytkowe
- Zbieramy dojrzałe owoce (truskawki, poziomki, wczesne odmiany malin, agrest, porzeczki, czereśnie).
- Aby ptaki nie zjadły dojrzewających owoców (czereśnie, borówki amerykańskie) na rośliny zakładamy ażurowe siatki ochronne.
- Przycinamy rozrośnięte kępy ziół, aby je odmłodzić (szałwia, tymianek, rozmaryn, mięta). Po przycięciu rośliny zagęszczą się.
- Wysiewamy na odchwaszczonych grządkach nasiona szpinaku, kopru, szczawiu, botwinki, ogórków i ziół.
- Przerywamy zbyt gęsto rozrośnięte warzywa.
- Sadzimy rozsadę warzyw.
- Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i spulchniamy grządki. W szczególności pamiętajmy o regularnym podlewaniu nowo posadzonych drzewek i krzewów owocowych.
- Przeprowadzamy nawożenie warzyw.
- Podwiązujemy pędy pomidorów. Opryskujemy pomidory (najlepiej wyciągiem z cebuli lub z czosnku), aby zabezpieczyć rośliny przed zarazą ziemniaczaną.
- Szklarnie i tunele foliowe wietrzymy w ciągu dnia, aby uprawiane w nich rośliny się nie zaparzyły.
- Uprawy pod osłonami regularnie podlewamy, odchwaszczamy i nawozimy.
- Warzywa i zioła regularnie przeglądamy pod kątem chorób (mączniak rzekomy i prawdziwy, kanciasta plamistość ogórka, szara pleśń) i szkodników roślin (mszyce).
- Ściółkujemy podłoże pod krzewami owocowymi ścięta trawą lub słomą, aby zapobiec parowaniu wody i rozwojowi chwastów.
- Przeglądamy drzewa i krzewy owocowe i w razie potrzeby usuwamy odrosty z pni oraz tzw. wilki.
- Po opadzie zawiązków, jeśli istnieje taka potrzeba, przerzedzamy pozostałe, usuwając te skarłowaciałe i pozostawiając jedynie te najładniejsze.
√ Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców
Trawnik
- Systematycznie kosimy (co ok. 7 dni, nie za krótko), podlewamy i nawozimy. Pamiętajmy, by zabiegi na trawniku przeprowadzać rano lub wieczorem, a nigdy w południe, gdy mocno świeci słońce. Ściętą trawę grabimy lub zbieramy do kosza w kosiarce i przeznaczamy na kompost.
- Trawnik, w którym rosną wczesnowiosenne kwiaty cebulowe (np. krokusy, przebiśniegi, cebulice, narcyzy) kosimy pierwszy raz dopiero wtedy, gdy liście roślin cebulowych zaschną.
- W razie potrzeby usuwamy (najlepiej mechanicznie) chwasty. Jeśli to nie poskutkujemy, sięgamy po herbicydy.
√ Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika
Oczko wodne
- W razie potrzeby wyławiamy z wody glony. Jeśli glony rozrastają się nadmiernie i nie jesteśmy w stanie usunąć ich za pomocą grabi, możemy użyć przeznaczonych do tego preparatów.
- Uzupełniamy wodę, jeśli wyparowała z oczka.
- Pamiętajmy o napowietrzaniu zbiornika wodnego, jeśli znajdują się w nim ryby.
√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych
Rośliny w mieszkaniu
- Podlewamy i nawozimy roślin doniczkowe stosując preparaty do roślin kwitnących lub ozdobnych z liści. Pamiętajmy, że w sprzedaży znajdują się środki w różnej postaci (płynna, granulat, żel). Podczas nawożenia roślin zawsze czytajmy etykietę zamieszczoną przez producenta. Nie zwiększajmy dawki, aby nie zaszkodzić roślinom.
- Dzielimy i przesadzamy rośliny doniczkowe uprawiane w domu.
- Regularnie przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin.
- Po zahartowaniu wystawiamy na balkon, taras i do ogrodu rośliny uprawiane w domu w pojemnikach. Cytrusy, agawy, oliwki, datury to wspaniała, oryginalna dekoracja.
√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie
Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Townsend Walton/Unsplash ed., spicetree687/Pixabay