Logo
Logo

Co siać i sadzić w czerwcu? | Lista roślin

W czerwcu nie musimy się już obawiać o nagłe spadki temperatur i możemy śmiało wysiewać i sadzić do gruntu większość roślin. To dobry czas na wysiew ciepłolubnych warzyw, dwuletnich roślin ozdobnych oraz sadzenia drzew i krzewów.

Spis treści
Jakie warzywa można siać do gruntu w czerwcu? Jakie kwiaty jednoroczne wysiać w czerwcu? Jakie rośliny dwuletnie wysiewać w czerwcu? Jakie byliny można wysiewać? Jakie rośliny ogrodowe sadzimy i siejemy w czerwcu? Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Jakie warzywa można siać do gruntu w czerwcu?

Pierwsze tygodnie czerwca to najlepsza pora, aby wysiać wprost do gruntu nasiona ciepłolubnych i lubiących długi dzień warzyw:

Należy pamiętać, że warzywa te oprócz ciepła, potrzebują także regularnego nawadniania (szczególnie w okresach bardzo ciepłej pogody). Na początku czerwca można także jeszcze wysadzać do gruntu rozsady pomidorów, papryki, oberżyny oraz ogórków, jeśli nie udało się zrobić tego w drugiej połowie maja.

Oprócz tego, z początkiem miesiąca można już także wysadzić do gruntu, przygotowaną w poprzednich miesiącach rozsady:

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Po 15 czerwca można wysiewać na grządkach:

  • koper włoski,
  • sałatę łodygową
  • oraz coraz bardziej popularną endywię (także należąca do sałat).

Poza wymienionymi gatunkami, mamy także sporą grupę warzyw i ich odmian, które możemy wysiewać przez cały miesiąc, np.:

Warto pamiętać, że w czerwcu nie warto już wysiewać gatunków warzyw lubiących krótki dzień (np. rzodkiewki, szpinaku, sałaty) – większość energii zużyją wtedy na wytworzenie pędu kwiatostanowego, zamiast dobrego plonu.

Można także sadzić z doniczek (ukorzenione) popularne zioła, które były wysiane wcześniej w pojemnikach (nie wysiewamy już nasion ziół, bo jest na to za późno):

Jakie kwiaty jednoroczne wysiać w ogrodzie lub na balkonie w czerwcu?

Na rabatach z roślinami kwitnącymi można w tym czasie wysiać także ogrodowe kwiaty jednoroczne, które zakwitną jeszcze do końca lata np.:

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Ponadto, jeśli mamy jeszcze wolne miejsce, to z powodzeniem możemy wysiać te gatunki także w donicach lub skrzynkach balkonowych, ponieważ w ciągu lata zdążą jeszcze zakwitnąć i ucieszyć nas swoimi kwiatami. Za oknami, na balkonach i trasach można także kontynuować sadzenie:

WAŻNE!
W przypadku sadzonych i wysiewanych w czerwcu roślin, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać, że po wysiewie (lub sadzeniu) rośliny muszą być regularnie nawadnianie (szczególnie w czasie okresów upałów i suszy), a także odchwaszczane i pikowanie. Wschodzących roślin (a także świeżo posadzonych w ogrodzie) nie zaleca się nawozić w pierwszych tygodniach – lepiej zrobić to dopiero, gdy dobrze się ukorzenią.

Wysiew roślin dwuletnich w czerwcu

Czerwiec i początek lata to przede wszystkim najlepszy czas na wysiew kwitnących roślin dwuletnich, do których zaliczamy wiele lubianych i popularnych kwiatów ogrodowych. Rośliny dwuletnie wyróżniają się dwuletnim cyklem rozwojowym, czyli w pierwszym sezonie po zasianiu wykształcają jedynie liście i pędy, a kwiaty (oraz owoce i nasiona) pojawiają się dopiero po w następnym sezonie zimie. Aby więc stale cieszyć się z ich kwitnienia należy co roku powtarzać wysiew wczesnym latem.

Oczywiście niektóre z roślin dwuletnich nie znikną z rabat ogrodowych po dwóch latach i będą widoczne w kolejnych sezonach, ale ich kwitnienie po drugim sezonie nie będzie już tak atrakcyjne i będą one słabsze (dlatego warto wysiewać je co roku). Do takich roślin zaliczyć można np. malwy, stokrotki, czy goździki brodate.

Do najbardziej popularnych kwitnących roślin dwuletnich, które wysiewamy w czerwcu zaliczamy między innymi:

Najkorzystniej wysiać je do inspektów, skrzynek lub doniczek, a na miejsce stałe rozsadzić je w ogrodzie po wschodach – w sierpniu lub wrześniu.

Od razu na miejsce stałe można spokojnie wysiewać "mocniejsze" rośliny dwuletnie, którymi są:

Wysiewanie bylin w czerwcu

Choć ogrodowe rośliny wieloletnie rzadziej rozmnaża się przez wysiew nasion niż rośliny jednoroczne i dwuletnie, to dla bardziej wprawionych ogrodników czerwiec może być dobrym terminem do wysiewu nasion ogrodowych bylin. Mogą to być między innymi:

Jakie rośliny ogrodowe sadzimy i siejemy w czerwcu?

W czerwcu można kontynuować sadzenie niemal wszystkich drzew i krzewów ozdobnych, ale tylko tych zakupionych w doniczkach (ukorzenionych – z bryłą korzeniową). Jest już za późno na sadzenie roślin z odkrytym korzeniem!

Powinno się unikać sadzenia roślin w czasie upałów oraz w pełni kwitnienia, ponieważ może to utrudnić ich optymalne i szybkie przyjmowanie się.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Greta Hoffman/Pexels ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach:

Tagi
Powiązane tematy