Kukurydza zwyczajna Zea mays

Kukurydza zwyczajna, fot. Harald Matern - Pixabay
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
32
Dekoracyjność: owoce
Gleba: żyzna
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wyprostowany
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, bukiety, roślina jadalna, ogrody wiejskie

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to jednoroczna roślina z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jej ojczyzną jest Meksyk, ale obecnie spotykana jest tylko w uprawie i to zarówno w Meksyku jak i wielu innych krajach świata.

Kukurydza dorasta do ok. 2 m wys. tworząc pojedyncze, wzniesione, sztywne, grube, gąbczaste wewnątrz, podzielone węzłami na segmenty źdźbło, z którego wyrastają skrętolegle duże, długie, spłaszczone, szerokolancetowate, przewieszające się w połowie długości na zewnątrz i szorstkie w dotyku liście. Ich blaszka jest lekko pofalowana na brzegach i ma wyraźnie zaznaczony nerw główny.

Kukurydza zakwita w lipcu, wydając dwa rodzaje kwiatów (jest rozdzielnopłciowa, jednopienna): męskie drobne, zebrane na szczycie pędu w okazały, wiechowaty kwiatostan oraz żeńskie, osadzone w kątach liści, okryte zielonymi, skórzastymi pochwami i posiadające w górnej części kępę jedwabistych "włosów", utworzonych ze znamion słupków. Po zapyleniu z kwiatów żeńskich rozwijają się zebrane w kolbę nasiona (ziarniaki), które w zależności od odmiany mogą być żółte, czerwone, czarne, fioletowe lub wielobarwne.

Istnieje bardzo wiele odmian i kilka typów kukurydzy zwyczajnej, np.: kukurydze cukrowe, pękające, ozdobne czy też odmiany wyhodowane specjalnie na suche ziarno czy kiszonki.

Wymagania i uprawa

Kukurydza zwyczajna to roślina ciepłolubna, wrażliwa na przymrozki oraz światłożądna, dlatego w uprawie wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska. Oczekuje też głęboko uprawionej, żyznej, ciepłej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o obojętnym odczynie pH. Słabo znosi długotrwałą suszę, szczególnie na początku wegetacji (rośliny słabiej rosną, a kolby źle się wykształcają). Jest też wrażliwa na liczne choroby (min. rdzę, fuzariozę, plamistości).

Kukurydzę rozmnaża się z siewu nasion wprost do gruntu po wiosennych przymrozkach (po 15 maja, kiełkują w temp. ok. 10°C). Można też siać je również wcześniej, ale pod osłonami.

Zastosowanie

Kukurydza zwyczajna to cenna roślina użytkowa, w niektórych krajach traktowana jako podstawowe źródło pożywienia. Jej nasiona mają szerokie zastosowanie kulinarne i spożywcze (po ugotowaniu do spożycia jako przekąska, ale też do konserwowania i mrożenia, a w przetwórstwie spożywczym do produkcji min. mąki, oleju, płatków śniadaniowych, popcornu czy kaszy).

W ogrodzie kukurydza może też pełnić rolę ozdobą, gdyż posiada sporo odmian wyróżnianych się atrakcyjnym zabarwieniem ziarniaków. Kolby po zbiorze i wysuszeniu, mogą być ciekawą dekoracją mieszkania lub elementem suchego bukietu. Odmiany pastewne, tworzące dużą masę zieloną, mogą też stworzyć ciekawy żywopłot lub osłonę przeciwwiatrową.

Wybrane odmiany

  • 'Złota Karłowa' i 'Gucio' – odm. cukrowe, bardzo słodkie
  • 'Ramondia' – odm. cukrowa o żółtych i białych nasionach w kolbie
  • 'Minigold' – odm. cukrowa o małych kolbach
  • 'Płomyk' i 'Dobosz F1' – odm. pękające
  • 'Bloody Butcher' – odm. o czerwonych nasionach
  • 'Glass Gem' – odm. ozdobna o różnokolorowych, błyszczących nasionach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Harald Matern, Rajesh Balouria, Andrew Martin, Jaesung An, Pexels, Larry White/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści