Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) to roślina z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W naturze występuje głównie w północnej części basenu Morza Śródziemnego oraz w najbardziej wysuniętych na północ regionów Afryki (Algieria Maroko). W Polsce jest to ważna roślina ozdobna stosowana na skalniaki jak i w donicach na balkonach.
Wygląd ubiorka wiecznie zielonego
To zimozielona bylina lub krzewinka, osiągająca 20-30 cm wysokości. Ma pokrój poduszkowy. Wytwarza pokładające się, zwisające, mocno rozgałęzione pędy. Liście są drobne, wąskie, wydłużone (5 cm), całobrzegie i skórzaste, najczęściej ciemnozielone.
Ubiorek wiecznie zielony kwitnie od maja do czerwca, tworząc charakterystyczny gęsty dywan drobnych, 4-płatkowych (2 mniejsze i 2 większe), grzbiecistych, białych kwiatów, zebranych w gęste grona.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa ubiorka wiecznie zielonego
Ubiorek wiecznie zielony preferuje gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, o odczynie zasadowym oraz najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Zaliczany jest do gatunków mrozoodpornych ale w bezśnieżne zimy może lekko przemarzać.
Roślinę rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych w drugiej połowie lata (VIII-IX) lub wiosną (II-III). Nasiona wysiewamy latem.
Pielęgnacja ubiorka wiecznie zielonego
Roślinę podlewa się umiarkowanie. Nie wymaga nawożenia ale bardzo dobrze reaguje na nawozy organiczne. Po kwitnieniu ścina się kwiatostany, można równocześnie poprawić pokrój krzewinki.
Ubiorek wiecznie zielony warto odmładzać przez podział, gdy zbyt mocno się rozrośnie.
Szkodniki i choroby ubiorka wiecznie zielonego
Roślina jest bardzo odporna i jedynie w bardzo niesprzyjających warunkach może być porażania przez choroby grzybowe (np. zgnilizny, gdy ma zbyt mokre podłoże).
Zastosowanie ubiorka wiecznie zielonego
Ubiorek wiecznie zielony należy do tzw. piątki skalnej. Termin ten obejmuje 5 gatunków niskich, kwitnących wiosną bylin, wśród których oprócz ubiorka zalicza się smagliczkę skalną, floks szydlasty, gęsiówkę kaukaską i żagwin ogrodowy. Jako element ogrodów skalnych, murków czy suchych rabat rośliny te tworzą wiosną kwieciste plamy.
Gatunek ten może służyć jako roślina okrywowa (sadzimy go wtedy 10 szt/m²). Dobrze też czuje się na balkonach i tarasach w donicach, które zimą należy zabezpieczać.
Wybrane odmiany ubiorka wiecznie zielonego
- 'Pink Ice' – kwiaty biało-liliowe
- 'Mermaid Lavender' – kwiaty ciemno-różowe i białe
- 'Little Gem' – wyjątkowo niski (max 15 cm), kwiaty białe
Gdzie kupić ubiorka wiecznie zielonego?
Ubiorek to bardzo popularna roślina ogrodowa, dlatego jest dostępny niemal przez cały sezon w ogrodniczych sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Sadzonki sprzedawane są w doniczkach i są różnej wielkości.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Frauke Riether/Pixabay, M W/Pixabay