Logo
Logo

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: każda ogrodowa, próchniczna, przepuszczalna, lekka, piaszczysto-gliniasta
 • Kolor kwiatów: białe, różowe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: pokładający się, zwarty, kobierce
 • Wysokość: 20-30 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, murki, roślina okrywowa, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

  Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) to roślina z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W naturze występuje głównie w północnej części basenu Morza Śródziemnego oraz w najbardziej wysuniętych na północ regionów Afryki (Algieria Maroko). W Polsce jest to ważna roślina ozdobna stosowana na skalniaki jak i w donicach na balkonach.

  Wygląd ubiorka wiecznie zielonego

  To zimozielona bylina lub krzewinka, osiągająca 20-30 cm wysokości. Ma pokrój poduszkowy. Wytwarza pokładające się, zwisające, mocno rozgałęzione pędy. Liście są drobne, wąskie, wydłużone (5 cm), całobrzegie i skórzaste, najczęściej ciemnozielone. 

  Ubiorek wiecznie zielony kwitnie od maja do czerwca, tworząc charakterystyczny gęsty dywan drobnych, 4-płatkowych (2 mniejsze i 2 większe), grzbiecistych, białych kwiatów, zebranych w gęste grona.

  Wymagania i uprawa ubiorka wiecznie zielonego

  Ubiorek wiecznie zielony preferuje gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, o odczynie zasadowym oraz najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Zaliczany jest do gatunków mrozoodpornych ale w bezśnieżne zimy może lekko przemarzać.

  Roślinę rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych w drugiej połowie lata (VIII-IX) lub wiosną (II-III). Nasiona wysiewamy latem.

  Pielęgnacja ubiorka wiecznie zielonego

  Roślinę podlewa się umiarkowanie. Nie wymaga nawożenia ale bardzo dobrze reaguje na nawozy organiczne. Po kwitnieniu ścina się kwiatostany, można równocześnie poprawić pokrój krzewinki.

  Ubiorek wiecznie zielony warto odmładzać przez podział, gdy zbyt mocno się rozrośnie.

  Szkodniki i choroby ubiorka wiecznie zielonego

  Roślina jest bardzo odporna i jedynie w bardzo niesprzyjających warunkach może być porażania przez choroby grzybowe (np. zgnilizny, gdy ma zbyt mokre podłoże).

  Zastosowanie ubiorka wiecznie zielonego

  Ubiorek wiecznie zielony należy do tzw. piątki skalnej. Termin ten obejmuje 5 gatunków niskich, kwitnących wiosną bylin, wśród których oprócz ubiorka zalicza się smagliczkę skalną, floks szydlasty, gęsiówkę kaukaską i żagwin ogrodowy. Jako element ogrodów skalnych, murków czy suchych rabat rośliny te tworzą wiosną kwieciste plamy.

  Gatunek ten może służyć jako roślina okrywowa (sadzimy go wtedy 10 szt/m²). Dobrze też czuje się na balkonach i tarasach w donicach, które zimą należy zabezpieczać.

  Wybrane odmiany ubiorka wiecznie zielonego

  Gdzie kupić ubiorka wiecznie zielonego?

  Ubiorek to bardzo popularna roślina ogrodowa, dlatego jest dostępny niemal przez cały sezon w ogrodniczych sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Sadzonki sprzedawane są w doniczkach i są różnej wielkości.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Frauke Riether/Pixabay, M W/Pixabay

  Autor
  Ubiorek wiecznie zielony
  Ubiorek wiecznie zielony
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl