Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) to niewielka bylina należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Na stanowiskach naturalnych występuje głównie na terenach o klimacie umiarkowanym (w Afryce Północnej, Azji Środkowej i Europie południowej), ale często jest także uprawiana w ogrodach.
Roślina ta jest niską – dorastającą do 15 cm wysokości, zimozieloną byliną okrywową o licznych, rozgałęzionych, drewniejących u podstawy i pokładających się, elastycznych pędach, pokrytych szarozielonymi, miękko owłosionymi, odwrotnie jajowatymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Ponad ziemią tworzy ładną, gęstą, poduszkowatą kępę i nie jest ekspansywna.
Gęsiówka kaukaska kwitnie w kwietniu i maju (czasem już w marcu), wydając białe lub różowe, drobne, czteropłatkowe, promieniste kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionej łodyżki w groniaste kwiatostany.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Gęsiówka kaukaska to wdzięczna i łatwa w uprawie roślina. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, niezbyt żyznej, wapiennej gleby. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.
Po przekwitnieniu warto przyciąć jej pędy kwiatowe, dzięki czemu zyska ładniejszy wygląd i nie rozsieje nasion.
Roślinę można rozmnażać za pomocą siewu nasion (gatunek) lub przez rozetkowe sadzonki pędowe (odmiany ozdobne). Na dobrym stanowisku daje też samosiew.
Zastosowanie
Gęsiówka kaukaska należy do tzw. "piątki skalniakowej" i jest jedną z podstawowych bylin uprawianych na skalniakach i w ogródkach żwirowych. Może być też sadzona na skarpach i murkach lub wykorzystywana do obsadzania obwódek rabat bądź zadarniania niewielkich powierzchni. Ładnie wygląda w towarzystwie innych bylin skalnych takich jak floksy szydlaste, żagwiny ogrodowe, smagliczki skalne czy ubiorek wiecznie zielony. Może być też uprawiana w pojemnikach, jako roślina wypełniająca kompozycje kwiatowe.
Wybrane odmiany
- 'Variegata' – odm. o szarozielonych, białobrzeżanach liściach i białych kwiatach
- 'Plena' – odm. o szarozielonych liściach i białych, pełnych kwiatach
- 'Rosea' – odm. o szarozielonych liściach i różowych kwiatach
- 'Pixie Cream' – odm. o szarozielonych liściach i kremowobiałych kwiatach
- 'Compinkie' - odm. o szarozielonych liściach i ciemnoróżowych kwiatach
- 'Little Treasure Deep Rose' – odm. karłowa o szarozielonych liściach i ciemnoróżowych kwiatach
- 'Pinkie' – odm. o szarozielonych liściach i różowych kwiatach
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Ulf Eliasson/CC BY-SA 3.0/Link, DHochmayr/Link, Opioła Jerzy/CC BY 2.5/Link, Opioła Jerzy/CC BY 2.5/Link