Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) to niska, kobiercowa bylina zaliczana do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W naturze roślina nie występuje, gdyż jej nazwa określa grupę odmian mieszańcowych, powstałych w wyniku krzyżowania różnych gatunków żagwina (min. żagwina zwyczajnego).

Roślina posiada gęsty, poduszkowy pokrój i dorasta do ok. 5-10 cm. wys. Tworzy liczne, rozgałęzione, elastyczne, pokładające się pędy, pokryte zimozielonymi liśćmi. Są one owalne lub rombowate, szarozielone, filcowo owłosione i mają ząbkowany brzeg.

Żagwin ogrodowy kwitnie wiosną, w kwietniu i maju. Na szczytach pędów pojawiają się wtedy nieduże, różowo-fioletowe, czteropłatkowe kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany, które niemal całkowicie pokrywają roślinę. Wiele odmian powtarza kwitnienie przez całe lato, choć jest ono znacznie słabsze niż wiosenne.

 
 

Wymagania i uprawa

Żagwin ogrodowy jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Jest dostatecznie mrozoodporny, ale w surowe zimy jego pędy mogą być uszkadzane przez silne mrozy, dlatego przed zimą warto osłonić go gałązkami stroiszu.

Roślinę rozmnaża się zwykle przez podział rozrośniętych kęp lub sadzonki. W dobrych warunkach może dawać też samosiew, ale należy pamiętać, że potomstwo uzyskane z nasion zwykle nie powtarza cech odmianowych rośliny matecznej (może mieć inny pokrój, kolor kwiatów itp.).

 
 

Zastosowanie

Żagwin ogrodowy to jedna z podstawowych bylin skalnych, zaliczanych do tzw. "skalniakowej piątki". Znakomicie nadaje się do sadzenia na skalniakach, murkach, skarpach i w ogródkach żwirowych, ale nadaje się też na obwódki rabat, obrzeża ścieżek lub do zadarniania niezbyt dużych powierzchni.

Dobrze wygląda w towarzystwie floksów szydlastych, goździków sinych czy gęsiówki kaukaskiej. Może być również uprawiany w pojemnikach, jako roślina wypełniająca kompozycje kwiatowe.

 
 

Wybrane odmiany

  • 'Variegata' – liście zielone, kremowoobrzeżone, kwiaty duże, fioletowo-niebieskie
  • 'Winterberg' – liście zielone, kwiaty białe, pełne
  • 'Dark Red Audeldare' i „Axcent Burgundy” – liście zielone, kwiaty ciemnoczerwone
  • 'Cascade Rot' – liście zielone, kwiaty bardzo liczne, czerwone
  • 'Axcent Violet With Eye' – liście zielone, kwiaty fioletowe z białym oczkiem
  • 'Hendersonii' – liście zielone, kwiaty fioletowe
  • 'Havelberg' – kwiaty półpełne, różowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: VIVIANE6276/Pixabay, David Thomson/FreeImages, iVerde