Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) to niska, kobiercowa bylina zaliczana do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W naturze roślina nie występuje, gdyż jej nazwa określa grupę odmian mieszańcowych, powstałych w wyniku krzyżowania różnych gatunków (min. żagwinu zwyczajnego).

Roślina posiada gęsty, poduszkowy pokrój i dorasta do ok. 5-10 cm. wys. Tworzy liczne, rozgałęzione, elastyczne, pokładające się pędy, pokryte zimozielonymi, owalnymi lub rombowatymi, szarozielonymi, filcowo owłosionymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi.

Wiosną (IV-V) obficie zakwita, wydając na szczytach pędów nieduże, różowo-fioletowe, czteropłatkowe kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany. W czasie kwitnienia zielone kępy liści niemal całkowicie pokrywają się kwiatami, co wygląda bardzo dekoracyjnie. Wiele odmian powtarza też kwitnienie przez całe lato, choć jest ono znacznie słabsze niż kwitnienie wiosenne.

Wymagania i uprawa

Żagwin ogrodowy jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Jest dostatecznie mrozoodporny, ale w surowe zimy jego pędy mogą być uszkadzane przez silne mrozy, dlatego przed zimą warto osłonić go gałązkami stroiszu.

Roślinę rozmnaża się zwykle przez podział rozrośniętych kęp lub sadzonki. Wprawdzie w dobrych warunkach może dawać też samosiew, ale nie jest to najlepsza metoda jej rozmnażania, gdyż potomstwo uzyskane z nasion zwykle nie powtarza cech odmianowych rośliny matecznej.

Zastosowanie

Żagwin ogrodowy to jedna z podstawowych bylin skalnych, zaliczanych do tzw. "skalniakowej piątki". Znakomicie nadaje się do sadzenia na skalniakach, murkach, skarpach i w ogródkach żwirowych, ale nadaje się też na obwódki rabat, obrzeża ścieżek lub do zadarniania niezbyt dużych powierzchni. Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin skalniakowych np.: floksów szydlastych, goździków sinych, gęsiówki kaukaskiej. Może być również uprawiana w pojemnikach, jako roślina wypełniająca kompozycje kwiatowe.

Wybrane odmiany

  • 'Variegata' – liście zielone, kremowoobrzeżone, kwiaty duże, fioletowo-niebieskie
  • 'Winterberg' – liście zielone, kwiaty białe, pełne
  • 'Dark Red Audeldare' i „Axcent Burgundy” – liście zielone, kwiaty ciemnoczerwone
  • 'Cascade Rot' – liście zielone, kwiaty bardzo liczne, czerwone
  • 'Axcent Violet With Eye' – liście zielone, kwiaty fioletowe z białym oczkiem
  • 'Hendersonii' – liście zielone, kwiaty fioletowe
  • 'Havelberg' – kwiaty półpełne, różowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: VIVIANE6276 - Pixabay, David Thomson - FreeImages, iVerde,