Logo
Logo

Floks szydlasty / Płomyk szydlasty (Phlox subulata)

Floks szydlasty / Płomyk szydlasty (Phlox subulata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: białe, różowe, fioletowe
 • Kwiaty: drobne
 • Pokrój: kobierce
 • Wysokość: do 10 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: skalniaki, obwódki rabat, skarpy, roślina okrywowa
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Floks szydlasty (Phlox subulata) nazywany również płomkiem szydlastym to roślina z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej, a w wielu rejonach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do grupy pięciu podstawowych bylin, sadzonych w ogródkach skalnych w Polsce.

  Wygląd floksa szydlastego

  Floks szydlasty to bylina roślina darniowa o pokładających się pokroju, tworząca gęste kobierce i osiągająca 10-15 cm wysokości. Łodygi są cienkie, gęsto rozgałęzione, a liście drobne, lancetowate, ułożone naprzeciwlegle.

  Floks kwitnie obficie od kwietnia do maja. Kwiaty są drobne, promieniste i mają barwę białą, różową lub fioletową. Floksy to kwiaty o pięknym zapachu, choć warto wiedzieć, że najbardziej intensywne są kwiaty floksów wiechowatych.

  Wymagania i uprawa floksa szydlastego

  Floks szydlasty jest mało wymagający i łatwy w uprawie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Optymalna jest gleba piaszczysta i przepuszczalna, jednak gatunek ten jest tolerancyjny pod tym względem i z powodzeniem może być uprawiany w większości typów podłoży ogrodowych. Jest całkowicie mrozoodporny (strefa mrozoodporności 3b).

  Roślinę można sadzić cały sezon. Floks szydlasty łatwo się rozmnaża przez podział lub z sadzonek (szybko się ukorzenia).

  Pielęgnacja floksa szydlastego

  W czasie większych susz floks szydlasty warto podlewać. Poza odchwaszczaniem nie wymaga regularnych prac pielęgnacyjnych. Roślina wytrzymuje przeciętne zimy, ale w chłodniejszych regionach Polski warto zastosować osłony, np.: z gałęzi iglaków.

  Po przekwitnięciu roślinę można przyciąć, wtedy ładnie się rozkrzewia i wzmacnia.

  Szkodniki i choroby floksa szydlastego

  Floks szydlasty to wyjątkowo odporna roślina. Tylko wtedy, gdy jest uprawiany na wyjątkowo niekorzystnych stanowiskach może się osłabić na tyle, że stanie się łatwym łupem dla przędziorków. W miejscach bardzo wilgotnych może być też porażony przez choroby grzybowe, głównie mączniaka.

  Dość uciążliwe w uprawie tego gatunku mogą się okazać mrówki, które gdy roślina rośnie na suchych stanowiskach potrafią robić w jej korzeniach mrowiska.

  Zastosowanie floksa szydlastego

  Floks szydlasty jest wymieniany jako jedna z TOP 10 kwitnących bylin do ogrodu. Jest gatunkiem polecanym do obsadzania ogrodów skalnych – należy do tzw. piątki skalnej! Oprócz tego bylinę wykorzystuje się do zadarniania skarp ponieważ wytwarza silny system korzeniowy. Obsadza się nią murki i obrzeża rabat.

  Floks warto komponować przede wszystkim ze smagliczką, gęsiówką, ubiorkiem i żagwinem.

  Ciekawe odmiany

  Gdzie kupić floksa szydlastego?

  Floksy szydlaste kupuje się w formie sadzonek w doniczkach, które są dostępne w sklepach ogrodniczych przez cały sezon. Są dostępne w wielu odmianach zarówno stacjonarnie jak i w sklepach internetowych:


  Zdjęcia: anneli salo, Kropsoq, iVerde, Guy Magli / Pixabay

  Autor
  Floks szydlasty / Płomyk szydlasty
  Floks szydlasty / Płomyk szydlasty
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (4)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Karolina Kwiatek

  21-05-2021 12:24

  Wspaniała, niezniszczalna roślina. Jedyny mankament znalazłam taki, że mrówki lubią zakładać w niej mini-mrowiska (co jednak w ogóle nie wpływa na samą roślinę!). Uwielbiam ♥

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl