Floks Douglasa czyli płomyk Douglasa (Phlox douglasii) to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodnich regionach Ameryki Północnej. W Polsce można go spotkać jedynie w ogródkach jako roślinę ozdobną. Flosk ma wzniesiony, kępiasty pokrój i dorasta do 15 cm wysokości.

Zimozielone, lancetowate liście i krótkie pędy są ozdobą niemal przez cały rok. Floks Douglasa jest jednak najbardziej dekoracyjny w maju, gdy najintensywniej kwitnie. Kwiaty są promieniste, pięciopłatkowe i mają różową, czerwono-karminową lub białą barwę.

Zobacz także: Mały ogród ze skalniakiem, na planie kwadratu

Uprawa floksów Douglasa

Gatunek ten nie ma wysokich wymagań i jest łatwy w uprawie. Roślinę powinno się sadzić na ciepłych, jasnych, słonecznych stanowiskach (wtedy najobficiej kwitnie), ale może rosnąć również w półcieniu.

Optymalne podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i umiarkowanie wilgotne, bylina jednakże jest tolerancyjna względem gleby i nie stwarza problemów w uprawie.

Po przekwitnieniu floksy powinno się przyciąć. Można je rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki pobierane po kwitnieniu (łatwo się ukorzeniają). Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza odchwaszczaniem i podlewaniem w czasie susz. To gatunek mrozoodporny.

Chcę mieć piękny skalniak...

Zastosowanie

Roślinę wykorzystuje się podobnie jak inne gatunki - do zadarniania powierzchni, do ogrodów skalnych, do dekoracji murków i tworzenia wiosennych rabat bylinowych.

Polecane odmiany floksów

  • 'Rose Queen' - o kwiatach ciemnoróżowych;
  • 'Crackerjack' - o kwiatach karminowo-czerwonych;
  • 'White Admiral' - o kwiatach białych;