Floks Douglasa czyli płomyk Douglasa (Phlox douglasii) to gatunek byliny należącej do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodnich regionach Ameryki Północnej. W Polsce można go spotkać jedynie w ogródkach jako roślinę ozdobną.

Floks ma wzniesiony, kępiasty pokrój i dorasta do 15 cm wysokości. Zimozielone, lancetowate liście i krótkie pędy są ozdobą rośliny niemal przez cały rok. Kwiaty są promieniste, pięciopłatkowe i mają różową, czerwono-karminową lub białą barwę. Najintensywniej kwitnie w maju.

Uprawa i wymagania

Gatunek ten nie ma wysokich wymagań i jest łatwy w uprawie. Roślinę powinno się sadzić na ciepłych, jasnych, słonecznych stanowiskach (wtedy najobficiej kwitnie), ale może rosnąć również w półcieniu.

Optymalne podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i umiarkowanie wilgotne, bylina jednakże jest tolerancyjna względem gleby i nie stwarza problemów w uprawie.

Po przekwitnieniu floksy można przyciąć. Można je rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki pobierane po kwitnieniu (bardzo łatwo się ukorzeniają). Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza odchwaszczaniem i podlewaniem w czasie susz. To gatunek mrozoodporny.

Zastosowanie

Roślinę wykorzystuje się podobnie jak inne gatunki – do zadarniania powierzchni, do ogrodów skalnych, do dekoracji murków i tworzenia wiosennych rabat bylinowych.

Polecane odmiany

  • 'Rose Queen' – o kwiatach ciemnoróżowych
  • 'Crackerjack' – o kwiatach karminowo-czerwonych
  • 'White Admiral' – o kwiatach białych


Zdjęcia tytułowe: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, Hectonichus/CC BY-SA 3.0/Link, "Phlox 01"/Tom Hilton/CC BY 2.0