Logo
Logo
429
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Styczeń w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia

Styczeń to miesiąc, w którym nie ma wiele prac do wykonania w ogrodzie. Koncentrujemy się na odśnieżaniu i doglądaniu osłoniętych roślin. To też dobry czas na projektowanie nowych rabat, planowanie nasadzeń i zakupów sprzętu ogrodniczego. Zanim rzucimy się w wir wiosennych zakupów, warto właśnie teraz sprawdzić, jakie są wymagania wybranych przez nas roślin i jakie osiągną rozmiary po latach. Dowiedz się, co jeszcze zrobić w ogrodzie w styczniu!

Polecane narzędzia do pielęgnacji ogrodu w styczniu Fiskars

Praca w ogrodzie to dla ogrodnika największa radość, pod warunkiem że przebiega szybko i przyjemnie. Wiosną, latem, jesienią i zimą przez cały rok wokół domu i w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Nie wystarczą tylko dobre chęci i ręce gotowe do pracy! Odpowiednie narzędzie pomogą Ci zadbać o glebę, rośliny i porządek! Skompletuj taki zestaw narzędzi, aby móc wykonać różnorodne prace bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku!

Jeżeli ogrodnictwo jest Twoją pasją, wybierz narzędzia FISKARS , które ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy pielisz, rąbiesz, zamiatasz czy tniesz, nasze narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą i wydajniejszą o każdej porze roku.

Partnerem kalendarza ogrodnika jest marka FISKARS
www.fiskars.pl

 

Co zrobić w ogrodzie w styczniu?

Rośliny ozdobne

 • Regularnie strząsamy śnieg z gałęzi gatunków iglastych, aby się nie połamały. Suchy śnieg jest lekki, ale mokry staje się ciężki i potrafi znacznie uszkodzić rośliny. Strząsajmy go też dlatego, aby nie dopuścić do powstania na pędach i liściach lodowej skorupy.
 • Sprawdzamy, czy wiatr nie rozchylił okryć roślin wrażliwych na niskie temperatury wykonanych z agrowłókniny i słomianych mat.
 • Jeżeli zbliżają się silne mrozy osłaniamy agrowłókniną lub słomianymi chochołami wrażliwe gatunki krzewów. Jeśli pokrywa śnieżna jest cienka albo w ogóle jej brak, trzeba też uzupełnić okrycia na rabatach, na których rosną wrażliwe gatunki krzewinek, bylin i roślin cebulowych. Podłoże okrywamy warstwą ściółki (liście, słoma, kora) lub stroiszem z gałązek roślin iglastych.
 • W czasie odwilży podlewamy liściaste rośliny zimozielone (m.in. różaneczniki, bukszpany, laurowiśnie, ostrokrzewy, pierisy, mahonie) oraz gatunki iglaste, aby nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej. Robimy to regularnie, nie dopuszczając ani do całkowitego przeschnięcia podłoża, ani do zalegania zbyt dużej ilości wody w glebie. W czasie mrozów i silnych wiatrów rośliny te tracą wodę poprzez transpirację, a z zamarzniętego podłoża nie są w stanie uzupełnić jej niedoborów.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych


Sekator dwuręczny Fiskars
POLECANY PRODUKT

Sekator dźwigniowy, nożycowy

Przeznaczony do częstego przycinania świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm. Dzięki dźwigniowej przekładni cięcie jest precyzyjne, gładkie i łatwe do wykonania.

Dowiedz się więcej

Rośliny użytkowe

 • Bielimy pnie i konary drzew owocowych, aby zapobiec uszkodzeniom mrozowym, jeśli nie zrobiliśmy tego w grudniu. Biały kolor zapobiega pękaniu kory i wniknięciu do tkanek roślinnych patogenów. Pnie malujemy roztworem wapna palonego (2 kg tlenku wapnia na 10 litrów wody) lub wykorzystując gotowy, zakupione wapno do bielenia.
 • Zbieramy rosnące w warzywniku odporne na niskie temperatury gatunki: pory, roszponkę, brukselkę, jarmuż i natkę pietruszki.
 • Zakładamy opaski z tworzywa na pnie młodych drzewek owocowych, aby ochronić je przed zwierzętami.
 • W styczniu warto dokonać przeglądu drzew i krzewów owocowych sprawdzając, czy znajdują się na nich jaja szkodników. Zbieramy i niszczymy zmumifikowane owoce i chore liście. Niszczymy je, gdyż może to być źródło infekcji w kolejnym sezonie.
 • Jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej 5°C przeprowadzamy opryski brzoskwiń i nektaryn przeciwko groźnej chorobie – kędzierzawości liści brzoskwiń stosując Miedzian 50 WP.
 • Przechowywane w piwnicy warzywa powinny mieć zapewnione temperaturę ok. 4°C. Pamiętajmy, by regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których się znajdują. Przeglądajmy je sprawdzając, czy nie pojawiły się na nich objawy chorób.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owocówSiekiera rozłupująca FiskarsPOLECANY PRODUKT

Siekiera rozłupująca

Przeznaczona do małych pieńków o średnicy < 20 cm. Może być używana jedną ręką. Idealna do rozłupywania drewna na podpałkę.

Dowiedz się więcej

Fot. Suomi, Anthony, Luster2739, Create Me, Michał, Tina/Pixabay

Trawnik

 • Unikamy chodzenia po trawniku, aby nie połamać zamarzniętych źdźbeł trawy.
 • Nie odśnieżajmy trawnika. Rośliny przykryte śnieżną kołderką lepiej przezimują, niż te narażone na mroźne wiatry i ostre słońce.

Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika


Piła go gałezi FiskarsPOLECANY PRODUKT

Piła do gałęzi

Piła ręczna, duża, do cięcia świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy 12 cm. Pewny chwyt dzięki antypoślizgowej powłoce na rączce. Szybkie i czyste cięcie dzięki specjalnemu uzębieniu (zęby ułożone na przemian).

Dowiedz się więcej

Oczko wodne

 • Jeżeli oczko wodne zamarzło, należy w lodzie zrobić w przerębel. Dzięki temu zimującym w nim rybom i roślinom dostarczymy tlenu.

Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Rośliny doniczkowe

 • Regularnie sprawdzamy stan zimujących w domu bulw i cebul (m.in. mieczyków, dalii, pacioreczników, krokosmi).
 • Regularnie podlewamy rośliny stojące na okiennych parapetach. W czasie wietrzenia pomieszczeń pamiętajmy, by nie dopuścić do przemarznięcia roślin. Przeglądamy rośliny sprawdzając, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Do oprysków starajmy się wykorzystywać preparaty ekologiczne.
 • Przeniesione do domu na zimę rośliny balkonowe (np. pelargonie) podlewamy sporadycznie. Muszą przejść okres spoczynku.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


odśnieżacz Fiskars
POLECANY PRODUKT

Odgarniacz do śniegu

Odgarniacz aluminiowy, głowica wysokiej jakości z utwardzonego aluminium. Lekki trzonek z aluminium pokryty PCV, ergonomiczna rączka.

Dowiedz się więcej

Sprzęt ogrodniczy

 • Zima to czas, który warto przeznaczyć na przegląd konserwację sprzętu ogrodniczego (ostrzenie, naprawa, wymiana oleju) oraz zakup nowych narzędzi.

Dowiedz się więcej o narzędziach ogrodniczych

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach!

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: _Alicja_/Pixabay ed., Lena Lindell/Pixabay

FISKARS logoArtykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Lista zakupów