Logo
Logo

Co ciąć w styczniu? | Przycinanie drzew i krzewów

W styczniu, czyli w trakcie zimy raczej nie tniemy żadnych roślin ogrodowych – po prostu jest za zimno i możemy narazić je na uszkodzenia. Można jednak rozpocząć przycinanie drzew owocowych, ale przede wszystkim najbardziej odpornych gatunków. Przy korzystnej pogodzie można też odmłodzić lub przyciąć niektóre krzewy ozdobne. Jakie rośliny można przycinać w styczniu?

Spis treści
Jakie drzewa i krzewy owocowe ciąć w styczniu? Czy w styczniu można zacząć przycinać żywopłoty? Jakich roślin nie przycinać w styczniu?

Styczniowe cięcie drzew i krzewów owocowych

W styczniu, ze względu na zimową, mroźną aurę i okres spoczynku większości roślin nie wykonuje się cięć roślin w ogrodach. Jednak od połowy miesiąca można rozpocząć zimowe przycinanie drzew owocowych, ale raczej gatunków najlepiej znoszących niskie temperatury, czyli głównie jabłoni i grusz.

  • Należy przy tym pamiętać, że najrozsądniej zrobić to tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Na zabieg cięcia zimowego najlepiej wybrać suchy, słoneczny, cieplejszy dzień (np. w trakcie odwilży) lub ewentualnie przy niewielkim mrozie (max do -5°C). Cięcie w czasie silniejszych mrozów może narazić odsłonięte po cięciu tkanki na przemarznięcie i zamieranie (martwicy), a to może być powodem rozwoju chorób i osłabiania całych roślin.
  • Najwcześniej zaczyna się cięcia w sadach towarowych, gdzie uprawia się bardzo wiele drzew i trzeba zdążyć z cięciem do wiosny. W ogrodach przydomowych, gdzie zwykle nie mamy dużej ilości drzew owocowych spokojnie można poczekać z cięciem do początku lutego lub nawet marca, szczególnie jeśli w styczniu panują surowe warunki pogodowe.
  • Zimowe cięcie (prześwietlenie) drzew owocowych polega głównie na usunięciu pędów uszkodzonych oraz zagęszczających wnętrze korony i blokujących dostęp światła. To bardzo ważne, ponieważ jeśli do wnętrza korony dociera mało światła (słońca), pędy wewnątrz korony tracą liście i nie tworzą pąków kwiatowych, a później owoców. Cięcie krzewów i drzew owocowych zimą jest korzystne, ponieważ w tym czasie soki krążą w roślinach wolniej, co wpływa na lepsze i szybsze gojenie się ran, a ponadto rośliny nie tracą wody.

W podobnych, sprzyjających warunkach (w bezmroźne dni) pod koniec stycznia można także ewentualnie przyciąć najbardziej odporne krzewy owocowe, czyli np. agrest, porzeczkę czerwoną, czy jagodę kamczacką. Można wtedy usunąć najstarsze pędy, które słabo owocują, czyli nieco odmłodzić rośliny.

Ważne!
Pamiętajmy, że po cięciu (szczególnie większych konarów, czy gałęzi) warto zabezpieczyć, czyli zasmarować rany po cięciu maścią ogrodniczą lub innymi preparatem do tego przeznaczonym.

Cięcie żywopłotów i roślin ogrodowych w styczniu

Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe (w bezmroźne, suche dni), od połowy stycznia można także wykonać pierwsze cięcia żywopłotów, a także skorygować kształty niektórych roślin iglastych, np. popularnych w żywopłotach cisów, żywotników, czy cyprysików Lawsona lub odpornych na mróz gatunków drzew (np. świerki).

Podobnie, jak w grudniu można kontynuować także odmładzanie niektórych, odporniejszych liściastych krzewów ozdobnych (np. bzów lilaków, berberysów, jaśminowców, tawuł, kalin, krzewuszek, żylistków).

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Warto pamiętać, że jeśli chcemy cieszyć się kwiatami wiosennych krzewów, zimą nie należy przycinać gatunków, których okres kwitnienia przypada właśnie na okres wczesnej wiosny (np. forsycja, migdałek, tawuła wczesna, porzeczka krwista). Wytwarzają one pąki kwiatowe jeszcze jesienią poprzedniego roku, dlatego mocniejsze cięcie będzie skutkowało brakiem kwitnienia w danym sezonie. Nie znaczy to, że nie można wykonać tzw. zimowego odmłodzenia tych krzewów, czy wycięcia nadmiaru starszych pędów i skrócenia całości krzewu. Po prostu w sezonie, kiedy wykonaliśmy cięcie odmładzające nie należy oczekiwać kwitnienia, a bardziej poprawy wyglądu (pokroju) krzewu.

Ważne!
W styczniu i w późniejszym, przedwiosennym okresie nie należy ciąć gatunków roślin bardzo wcześnie rozpoczynjących wegetację, np. brzozy, grabu, wiązu, orzecha włoskiego oraz klonów. Szybsze budzenie się do życia, oznacza, że soki zaczynają też wcześniej krążyć w tkankach tych rośli i mocniejsze cięcie w tym okresie może powodować silną utratę dużej ilości soków roślinnych (tzw. płacz roślin), opóźnienie rozwoju i osłabienie całej rośliny.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Ogutier / Pixabay ed. Dreamcreateicons / Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w styczniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w styczniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl