Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
46
Do góry

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka, zwana także suchodrzewem kamczackim, to krzew naturalnie występujący na północny Azji. Roślina dostarcza smacznych i bardzo zdrowych owoców, jednych z pierwszych w sezonie, bo dojrzewających już pod koniec maja.

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var. kamtschatica) jest krzewem dorastającym do 1,5-2 m wysokości i osiągającym podobną szerokość. Tworzą zmienne w kształcie, owalne liście długości 7-9 cm. Blaszki liściowe są początkowo jasnozielone, potem ciemnieją, od spodu są niebieskawe. Młode liście pokrywają miękkie włoski.

Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, w pierwszej połowie kwietnia, są niepozorne, wargowe, żółtokremowe; wytrzymują przymrozki nawet do -7°C. Najczęściej są zapylane przez trzmiele. Jagoda kamczacka jest gatunkiem obcopylnym. Aby uzyskać obfite plonowanie należy posadzić obok siebie kilka krzewów, najlepiej różnych odmian kwitnących w tym samym czasie.

jagoda kamczacka fot. weha Depositphotos

Fot. weha/Depositphotos

Zobacz więcej ciekawych jagód

Owocowanie rozpoczyna się już w 2 lub 3 roku po posadzeniu, natomiast pełnia owocowania następuje w 5 roku po posadzeniu. Wówczas z jednego krzewu średnio zbiera się od 3 do 4 kg owoców. Owoce to wydłużone, cylindryczne jagody długości 1 do 3 cm. Ich skórka jest granatowa, pokryta srebrzystym, woskowym nalotem. W smaku są słodko-winne, mniej lub bardziej słodkie, z nutą goryczki. Owoce dojrzewają na przełomie maja i czerwca oraz w czerwcu, a w przypadku najpóźniejszych odmian owocowanie rozciąga się nawet na początek lipca. Jagody nie dojrzewają równomierne, więc należy zbierać je sukcesywnie.

U niektórych odmian owoce opadają po dojrzeniu, u innych utrzymują się na krzewach. Owoce są bogate w antocyjany, witaminy, makro i mikroelementy, korzystnie wpływające na zdrowie. Działają antyseptycznie oraz wzmacniają naczynia krwionośne, usuwają z organizmu toksyny i metale ciężkie. Nadają się do spożywania na surowo oraz przetwarzania – wyrobu soków, dżemów, wina, suszenia i mrożenia.

Uprawa i wymagania

Jagoda kamczacka toleruje gleby piaszczyste i suche, choć najlepiej rośnie na podłożach piaszczysto-gliniastych, lekko kwaśnych (pH 6-6,5), umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Roślina jest w pełni mrozoodporna i zdrowa.

Jedynym problemem może być porażenie liści przez mączniaka prawdziwego, co objawia się występowaniem białych, mączystych plam na ich powierzchni. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby krzewy należy opryskać jednym z kilku dostępnych na rynku środków ochrony roślin przeznaczonym do zwalczania patogenu. Jagoda kamczacka jest krzewem długowiecznym, dożywa nawet 40 lat.

Odmiany jagody kamczackiej

Wśród kilkudziesięciu dostępnych na rynku odmian warto zwrócić uwagę na wyselekcjonowane w Polsce: ‘Atut’‘Brązowa’‘Jolanta’‘Wojtek’, ‘Zojka’. Najpopularniejsze i łatwo dostępne w szkółkach są odmiany wyhodowane w Rosji, takie jak: ‘Amphora’‘Bakczarskaja Jubilejnaja', ‘Bakczarskij Velikan’, ‘Czelabianka’, ‘Dinnopłodnaja’, ‘Leningradski Velikana’, ‘Morena’‘Nimfa’, ‘Vostorg’. Warte polecenia są odmiany kanadyjskie: ‘Honeybee’‘Indigo Gem’ oraz ‘Indigo Yum’.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Zdjęcia tytułowe: andia-faith/Depositphotos, Opioła Jerzy (Poland) - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=820943

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu