Logo
Logo

Maść ogrodnicza – niezbędna po cięciu!

Jeśli chcesz uniknąć chorób drzew i krzewów, stosuj maść ogrodniczą po każdym cięciu lub uszkodzeniu kory. Zapobiega chorobom i pomaga szybko zagoić się ranom! Dowiedz się wszystkiego o stosowaniu maści ogrodniczej.

Spis treści
Jaki ma skład i jak działa maść ogrodnicza? Jak i kiedy stosować maść ogrodniczą?

Skład maści ogrodniczej

Maść ogrodnicza zwana także maścią sadowniczą to środek w formie pasty do smarowania. Uwaga: skład może różnić się znacznie, w zależności od producenta! Najczęściej zawiera mieszankę substancji naturalnych: kalafonii (miękkiej żywicy pochodzenia naturalnego), wosku oraz rozpuszczalników. Często dodatkowo zawierają substancje chemiczne: tiofanat metylowy lub karbendazym (środki ochrony roślin o właściwościach grzybobójczych).

Jak działa maść ogrodnicza?
Tworzy elastyczną i trwałą barierę ochronną, która skutecznie zabezpiecza rany przed infekcjami, a także wspomaga gojenie i regenerację kory.

Masc ogrodnicza po cieciu Target
Maść Ogrodnicza – 350 g
Chroni przed chorobami drewna i kory. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych.
Kup online

Maści ogrodnicze różnych producentów (orientacyjne ceny)

  • Eko-Derma (1 kg 30 zł)
  • Dendromal (1 kg 30 zł)
  • Fito-Plaster (350 g 30 zł)
  • Funaben Plus (1 kg 40 zł)
  • Hunter (250 g 15 zł)
  • Koro-derma (1 kg 25 zł)
  • Lac-Balsam (150 g 23 zł)
  • Sadomal-Balsam (200 g 10 zł)

Jak zrobić samemu maść ogrodniczą?

Wcale nie musisz kupować gotowej maści ogrodniczej, bo szybko, łatwo (i tanio) możesz zrobić ją sam. Wystarczy zwykła farba emulsyjna oraz Topsin (środek grzybobójczy o szerokim spektrum zastosowania). 1 litr farby wymieszaj z 20 ml fungicydu i gotowe!

stosowanie maści ogrodniczej: krok po kroku

Krok po kroku

Wybierz odpowiedni dzień na przycinanie, bez deszczu i mroźnej pogody. Wytnij gałąź ostrym sekatorem. Sprawdź, czy miejsce po cięciu jest gładkie. Przygotuj maść poprzez dokładne wymieszanie. Nanieś niewielką ilość pasty na ranę. Zaczekaj godzinę, aż zaschnie.

Stosowanie maści ogrodniczej

Po co?

Pasta przeznaczona jest do zabezpieczenia ran drzew i krzewów (ozdobnych i owocowych) powstałych podczas szczepień, uszkodzeń mechanicznych, otarć, pęknięć, szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta itp. Zabezpiecza uszkodzone miejsca przed infekcjami wywołanymi grzybami i innymi patogenami, a także chroni przed wysychaniem oraz dostawaniem się wilgoci, przyspiesza także gojenie i zabliźnianie się ran.

Jak?

Maść należy zastosować bezpośrednio po cięciu lub jak najszybciej po każdym uszkodzeniu. Preparat przed użyciem dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednorodnej papki. Rozprowadzić równomiernie (za pomocą drewnianej łopatki, pędzla lub szczoteczki dołączonej do opakowania) na wcześniej oczyszczonej powierzchni rany oraz 2 cm poza jej granicami.

Kiedy?

Można ją stosować na każde uszkodzenia kory i drewna oraz po cięciu przez cały rok. W pełni zasycha godzinę po zastosowaniu, tworząc elastyczną i trwałą (niezmywalną) powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Nie należy jednak stosować jej w dni deszczowe i podczas mrozu (minimalna temperatura to 0 stopni!), bo nie zdąży odpowiednio wyschnąć.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

Autor
Maść ogrodnicza – niezbędna po cięciu!
Maść ogrodnicza – niezbędna po cięciu!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl