Logo
Logo

Jak wykorzystać gałęzie po przycinaniu drzew i krzewów?

Pytanie czytelnika: Czy jest jakiś sposób, by wykorzystać gałęzie po przycince ogrodowych drzew i krzewów? Mam duży ogród i jesienią mam naprawdę sporo takich gałęzi.

Spis treści
Rozpałka do kominka z gałęzi Schronienia dla jeża z gałęzi

Gałęzie po cięciu drzew i krzewów w ogrodach to stały problem. Nie można ich wszystkich spalić, długo ulegają rozkładowi, trudno też je zapakować, żeby ułatwić odbiór służbom porządkowym. Jak je zatem wykorzystać?

Pomysły na wykorzystanie gałęzi po przycinaniu

Rozpałka do kominka lub pieca

Takie ogrodowe odpady można z powodzeniem wykorzystać do rozpalania zimą ognia w kominku. Aby to ułatwić, warto zrobić tzw. wiązki.

gałęzie po przycince fot. Katarzyna Rudzińska związane gałęzie fot. Katarzyna Rudzińska

Wiązki z drobnych gałązek są doskonałą rozpałką do kominka. Aby dobrze wyschły, przechowuje się je pod dachem w przewiewnej drewutni lub wiacie.

Drobne gałązki łamiemy na 40 cm odcinki i układamy na sznurku długości ok. 80 cm. Gdy zbierze się odpowiednia ilość, związujemy całość w zgrabną wiązkę. Z czasem pędy te wyschną, skurczą się i mogą zacząć wypadać. Lepiej dołożyć do nich kawałki grubszych gałęzi, żeby całość była sztywna i zwarta. Wiązki przechowujemy pod dachem – w drewutni lub pod wiatą.

Schronienia dla jeża

Z gałązek po cięciu można też ułożyć kopczyk dla jeża, w którym zwierzę to będzie mogło się schować w razie potrzeby. Wybierzmy na to ciche i spokojne miejsce w ogrodzie. Ważne też, żeby kopczyk z gałęzi był dość szczelny, bo jeże szukają jak najciemniejszych kryjówek.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst i zdjęcie: Katarzyna Rudzińska,
zdjęcie tytułowe: Andreas / Pixabay
Autor
Jak wykorzystać gałęzie po przycinaniu drzew i krzewów?
Jak wykorzystać gałęzie po przycinaniu drzew i krzewów?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl