Logo
Logo

Co robić z gałęziami po cięciu?

Jesienią i wiosną w ogrodzie szaleją sekatory. Są to okresy w ciągu roku, kiedy najintensywniej tniemy krzewy i drzewa chcąc je formować, odmłodzić czy oczyścić np. z chorych lub uschniętych części.

Co później robić ze stosami gałęzi, które nam zostają po takim cięciu? Jest kilka bardziej i mniej czasochłonnych rozwiązań – przejrzyj nasze propozycje i wybierz te, które najbardziej nadadzą się do Twojego ogrodu.

Spis treści
Co zrobić z gałęziami po cięciu? Wyrzucanie: segregacja śmieci Kompostowanie Palenie gałęzi po cięciu Inne sposoby wykorzystania gałęzi po cięciu

Jak wykorzystać gałęzie po cięciu roślin?

Po przycinaniu drzew i krzewów w ogrodzie pozostajemy z reguły, z dużą ilością gałęzi, których powinniśmy się sprawnie pozbyć. Ale zanim do tego przystąpimy, można wykonać jeszcze jeden zabieg – rozdrobnić gałęzie! Jest to pomocne m.in. dlatego, że drewniane ścinki czy wióry łatwiej jest transportować.

Na rynku istnieje już wiele specjalnych, mechanicznych rozdrabniaczy do gałęzi, wśród których możemy wybrać najlepszy do naszych potrzeb. Maszyny te mogą "poszatkować" zarówno cienkie jak i średniej wielkości gałęzie, co bardzo ułatwia prace porządkowe w ogrodzie.

Istnieją 3 główne sposoby na to, co robić z gałęziami po cięciu:

1. Wyrzucanie: segregacja śmieci

Obecnie w Polsce segregujemy śmieci m.in. na odpady zielone, do których należą również gałęzie. Są one odbierane raz na tydzień, lub raz na dwa tygodnie, od marca do listopada. Koniecznie zapoznajmy się z harmonogramem odbioru śmieci w naszym regionie. Dodatkowe informacje, np. dotyczące punków odbioru odpadów zielonych, są dostępne w urzędach gmin.

Pamiętajmy, że gałęzie musimy spakować do szarych worków! Położenie drewna z naszego ogrodu obok worka pełnego już opadłych liści nie sprawi, że będą traktowane jak śmieci – służby porządkowe ich nie odbiorą.

 

2. Kompostowanie

Drewno w postaci świeżo ściętych gałęzi można z powodzeniem kompostować o ile nie jest porażone chorobą!

Niezbyt duża ilość takiego "sztywnego" materiału w kompostowniku jest wskazana aby poprawiać strukturę kompostu, wzbogacić go w azot i wspomóc cyrkulację powietrza – "czarne złoto" ogrodników powstaje dzięki pracy bakterii tlenowych!

Drewniany kompostownik-skrzynia, fot. Colin Brough Freeimages
Fot. Colin Brough/Freeimages

Wielu ogrodników zaleca mocne rozdrabnianie gałęzi (temat opisany na początku artykułu) przed wrzuceniem do kompostownika. Przyśpieszy to tworzenie się z nich kompostu i sprawi, że łatwiej będzie przerzucać jego warstwy.

3. Palenie gałęzi po cięciu

  • Spalanie liści jak i gałęzi na swojej działce jest w Polsce zakazane (art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach). Wyjątkiem są specjalne instalacje i urządzenia przeznaczone do palenia takich surowców roślinnych. Za złamanie tego zakazu można zapłacić mandat od 20-500 zł.

  • Ogniska jako takie nie są jednak zakazane – możemy je organizować na swoich działkach lub w miejscach do tego wyznaczonych używając do palenia odpowiedniego, suchego drewna.

  • Istnieje szereg przepisów przeciwpożarowych, których musimy przestrzegać rozpalając ognisko! → znajdziecie je tutaj (pod pytaniem "Czy na terenie prywatnej posesji można palić ognisko") 

  • Przepisy lokalne miewają różne wytyczne co do palenia ognisk – zapoznajmy się z nimi, zanim będziemy planować ognisko!

Znając powyższe fakty możemy wnioskować, że istnieje możliwość palenia niedużych ognisk na potrzeby rekreacyjne wysuszonymi wcześniej gałęziami. Najważniejsze, aby robić to z umiarem oraz w pełni odpowiedzialnie! Dodatkowo należy pamiętać, że gdy wytworzymy nadmierną ilość dymu, mniej wyrozumiali sąsiedzi mają pełne prawo zgłaszać swoje zastrzeżenia odpowiednim służbom, a nawet odwoływać się w takich sprawach do sądu!

Uciążliwy dym o przykrym zapachu powstaje ze spalania się m.in. soków roślinnych uwięzionych w drewnie i liściach roślin.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Inne sposoby wykorzystania gałęzi po cięciu

Oprócz powyższych metod na pozbycie się gałęzi po cięciu, można z nich robić wiele rzeczy, mających zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne.

  • Po wysuszeniu gałęzi powiązanych w wiązki (co zwykle trwa od pół roku do roku) nadają się one jako rozpałka do kominka czy pieca.
  • Z brzozowych gałązek w wielu kulturach Europy robi się miotły.
  • Wierzby to bardzo żywotne rośliny – po wsadzeniu ich obciętych gałęzi do ziemi, mogą się szybko ukorzenić!
  • Gałązki o ciekawych, powykręcanych kształtach lub kolorach stosuje się w bukietach (np. gałęzie wierzby babilońskiej czy derenia). Zanim je wyrzucimy rozważmy, czy nie wykorzystać ich do dekoracji domu.
  • Grubsze gałęzie można wykorzystać się do aranżacji tzw. uroczysk – miejsc w ogrodzie, które mają wyglądać niczym zapomniane przez ludzi zakątki opanowane przez przyrodę.
  • Drewniane ścinki wykorzystuje się w ogrodach jako ściółkę, choć w tym wypadku musimy dobrze przygotować takie drewno i sprawdzić, czy nie zaszkodzimy takim zabiegiem roślinom.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: konceptkasprzak/Pixabay

Autor
Co robić z gałęziami po cięciu?
Co robić z gałęziami po cięciu?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

28-01-2024 13:45

Komentarz dodany przez Gość Iza: Zakaz palenia patyczków, bo ekologia. Folia i plastik dalej fruwa po ulicach - tego zakaz należy wprowadzić. Wróćmy do jaskiń i ziemianek. Jako pierwsi krok niech zrobią pseudo- ekolodzy tworzący absurdalne prawo.

Gość Beata

20-04-2021 11:35

a jeszcze można takie gałęzie sprzedać :) świetnie nadają się jako gryzaki dla gryzoni i królików

Gość NoName

08-07-2020 08:51

HAHAHA dobre ! Tego nie można, tamtego nie można xD Jeżeli ktoś ma spory ogródek, to nie ma szans na "segregację" (liście + gałęzie + trawa = ok. 20 worków). Kompostownik tym bardziej odpada (poza tym może komuś śmierdzieć) :D . Rębak spalinowy (wydatek 2000 zł +, za lepszy ...

Gość sdf

06-05-2020 17:25

czemu niby na własnej działce nie mogę gałęzi spalić bo co durnie kreatywne 500 plus patologia

Pokaż wszystkie komentarze