Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
5
Do góry

Co robić z gałęziami po cięciu

Jesienią i wiosną w ogrodzie szaleją sekatory. Są to okresy w ciągu roku, kiedy najintensywniej tniemy krzewy i drzewa chcąc je formować, odmłodzić czy oczyścić np. z chorych lub uschniętych części.

Co później robić ze stosami gałęzi, które nam zostają po takim cięciu? Jest kilka bardziej i mniej czasochłonnych rozwiązań – przejrzyj nasze propozycje i wybierz te, które najbardziej nadadzą się do Twojego ogrodu.

Po przycinaniu drzew i krzewów w ogrodzie pozostajemy z reguły, z dużą ilością gałęzi, których powinniśmy się sprawnie pozbyć. Ale zanim do tego przystąpimy, można wykonać jeszcze jeden zabieg – rozdrobnić gałęzie! Jest to pomocne m.in. dlatego, że drewniane ścinki czy wióry łatwiej jest transportować.

Na rynku istnieje już wiele specjalnych, mechanicznych rozdrabniaczy do gałęzi, wśród których możemy wybrać najlepszy do naszych potrzeb. Maszyny te mogą "poszatkować" zarówno cienkie jak i średniej wielkości gałęzie, co bardzo ułatwia prace porządkowe w ogrodzie.

Istnieją 3 główne sposoby na to, co robić z gałęziami po cięciu:

1. Wyrzucanie: segregacja śmieci

Obecnie w Polsce segregujemy śmieci m.in. na odpady zielone, do których należą również gałęzie. Są one odbierane raz na tydzień, lub raz na dwa tygodnie, od marca do listopada. Koniecznie zapoznajmy się z harmonogramem odbioru śmieci w naszym regionie. Dodatkowe informacje, np. dotyczące punków odbioru odpadów zielonych, są dostępne w urzędach gmin.

Pamiętajmy, że gałęzie musimy spakować do szarych worków! Położenie drewna z naszego ogrodu obok worka pełnego już opadłych liści nie sprawi, że będą traktowane jak śmieci – służby porządkowe ich nie odbiorą.

2. Kompostowanie

Drewno w postaci świeżo ściętych gałęzi można z powodzeniem kompostować o ile nie jest porażone chorobą!

Niezbyt duża ilość takiego "sztywnego" materiału w kompostowniku jest wskazana aby poprawiać strukturę kompostu, wzbogacić go w azot i wspomóc cyrkulację powietrza – "czarne złoto" ogrodników powstaje dzięki pracy bakterii tlenowych!

Drewniany kompostownik-skrzynia, fot. Colin Brough Freeimages
Fot. Colin Brough/Freeimages

Wielu ogrodników zaleca mocne rozdrabnianie gałęzi (temat opisany na początku artykułu) przed wrzuceniem do kompostownika. Przyśpieszy to tworzenie się z nich kompostu i sprawi, że łatwiej będzie przerzucać jego warstwy.

3. Palenie gałęzi po cięciu

  • Spalanie liści jak i gałęzi na swojej działce jest w Polsce zakazane (art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach). Wyjątkiem są specjalne instalacje i urządzenia przeznaczone do palenia takich surowców roślinnych. Za złamanie tego zakazu można zapłacić mandat od 20-500 zł.

  • Ogniska jako takie nie są jednak zakazane – możemy je organizować na swoich działkach lub w miejscach do tego wyznaczonych używając do palenia odpowiedniego, suchego drewna.

  • Istnieje szereg przepisów przeciwpożarowych, których musimy przestrzegać rozpalając ognisko! → znajdziecie je tutaj (pod pytaniem "Czy na terenie prywatnej posesji można palić ognisko") 

  • Przepisy lokalne miewają różne wytyczne co do palenia ognisk – zapoznajmy się z nimi, zanim będziemy planować ognisko!

Znając powyższe fakty możemy wnioskować, że istnieje możliwość palenia niedużych ognisk na potrzeby rekreacyjne wysuszonymi wcześniej gałęziami. Najważniejsze, aby robić to z umiarem oraz w pełni odpowiedzialnie! Dodatkowo należy pamiętać, że gdy wytworzymy nadmierną ilość dymu, mniej wyrozumiali sąsiedzi mają pełne prawo zgłaszać swoje zastrzeżenia odpowiednim służbom, a nawet odwoływać się w takich sprawach do sądu!

Uciążliwy dym o przykrym zapachu powstaje ze spalania się m.in. soków roślinnych uwięzionych w drewnie i liściach roślin.

Sposoby wykorzystania gałęzi po cięciu

Oprócz powyższych metod na pozbycie się gałęzi po cięciu, można z nich robić wiele rzeczy, mających zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne.

  • Po wysuszeniu gałęzi powiązanych w wiązki (co zwykle trwa od pół roku do roku) nadają się one jako rozpałka do kominka czy pieca.
  • Z brzozowych gałązek w wielu kulturach Europy robi się miotły.
  • Wierzby to bardzo żywotne rośliny – po wsadzeniu ich obciętych gałęzi do ziemi, mogą się szybko ukorzenić!
  • Gałązki o ciekawych, powykręcanych kształtach lub kolorach stosuje się w bukietach (np. gałęzie wierzby babilońskiej czy derenia). Zanim je wyrzucimy rozważmy, czy nie wykorzystać ich do dekoracji domu.
  • Grubsze gałęzie można wykorzystać się do aranżacji tzw. uroczysk – miejsc w ogrodzie, które mają wyglądać niczym zapomniane przez ludzi zakątki opanowane przez przyrodę.
  • Drewniane ścinki wykorzystuje się w ogrodach jako ściółkę, choć w tym wypadku musimy dobrze przygotować takie drewno i sprawdzić, czy nie zaszkodzimy takim zabiegiem roślinom.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: konceptkasprzak/Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu