Wierzba babilońska Salix babylonica

Wierzba babilonska Salix babylonica
Wierzba babilońska (Salix babylonica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
10
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: lekka, każda ogrodowa, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: luźny
Wysokość: do 7 metrów
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: zwisająca
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, bukiety
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Wierzba babilońska (Salix babylonica) to drzewo należące do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z północno-wschodnich terenów Azji, ale w wielu krajach jest uprawiana jako drzewo ogrodowe. Bardzo rzadko spotykana w polskich ogrodach.

Drzewo rośnie niezbyt szybko i w polskich ogrodach zwykle nie osiąga więcej niż 3-6 m wysokości (w naturze do 20 m!). Ma pokrój wzniesiony lub płaczący i rozłożystą koronę. Wygląda podobne do wierzby kruchej (Salix ×fragilis). Wyróżniają ją charakterystycznie falisto poskręcane pędy i liście. Młode pędy są rózgowate – cienkie i przewieszające się, w kolorze jasnoszarym. Liście lancetowate, ok. 17 cm długości, piłkowane, o ogonku długości 0,5 cm. Jasne od spodu.

Wierzba babilońska kwitnie w kwietniu i maju. To roślina dwupienna – na jednym osobniku występują kwiatostany (kotki) męskie lub żeńskie (czasem mieszane – męskie i żeńskie w jednym kotku). Mają one długość 5 cm, srebrzystą barwę i pojawiają się na wierzbie wraz z rozwojem liści.

Wymagania i uprawa

Wierzba babilońska preferuje stanowiska słoneczne. Jest to gatunek tolerancyjny względem podłoża. Istotne jest, aby gleba dobrze utrzymywała wilgoć i była lekka. Drzewo źle reaguje na przesuszenie. Okazy warto okryć przed nadejściem zimy, gdyż roślina nie jest w pełni mrozoodporna (strefa 8a).

W czasie susz wymaga podlewania. Bardzo dobrze jest ją ściółkować, co pomaga w utrzymywaniu wilgoci w ziemi. Wierzbę warto dokarmiać stosując przede wszystkim nawozy organiczne. Dobrze znosi przycinanie. Jesienią warto usuwać pędy nadmiernie wyrośnięte, zbyt gęste, uszkodzone oraz porażone przez choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Jak już wspomniano, wierzba babilońska ze względu na swoją niską mrozoodporność jest rzadko spotykana w polskich ogrodach. Właściwie możemy trafić jedynie na jej bardziej odporne odmiany ozdobne. Jest to gatunek polecany do sadzenia w ogrodach japońskich. Warto ją uprawiać jako pojedynczy soliter w małych ogrodach. Ze względu na duże wymagania wodne, będzie dobrze rosła jako dekoracja oczka wodnego lub stawu.

Jej powyginane pędy wierzb są cenionym materiałem florystycznym i chętnie wykorzystywane w bukietach.

Odmiany

  • 'Crispa' – liście zawijające się i często wygięte w tzw. "ślimaczki"
  • 'Tortuosa' – mocno powykręcane pędy


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Sauce lloron * Salix babylonica"/jacilluch/CC BY-SA 2.0., Opioła Jerzy/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści