Soliter kojarzy się zwykle z rozłożystym drzewem w parku, ale zapewniamy was, że znajdzie się dla niego miejsce także w małym ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by soliterem był pięknie kwitnący krzew jak np. hortensja ogrodowa, czy tamaryszek.
Najlepsze krzewy na soliter w ogrodzie
Głóg (Crataegus monogyna)
Osiąga zwykle 3-6m wysokości i ma pokrój wzniesiony. Kwitnie od maja do czerwca. W kwiatach znajduje się tylko jedna szyjka – stąd wzięła się nazwa głogu. Owoce mają szkarłatnoczerwoną barwę i nadają się do spożycia. Głóg jest rośliną dość łatwą w uprawie – jeśli zapewni mu się dobre warunki. Optymalne dla niego stanowisko to słoneczne lub lekko zacienione o piaszczysto-gliniastym, żyznym podłożu.
Dowiedz się więcej o uprawie głogu.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Roślina osiąga średnio 1,5 m wysokości. Ma pokrój kulisty, lekko stożkowy, rozłożysty albo nieregularny. Lubi stanowisko półcieniste i zaciszne, ale też jasne i ciepłe. Najlepiej czuje się na glebie lekkiej, żyznej i wilgotnej. Ważną czynnością pielęgnacyjną jest przycinanie – potrzebne aby hortensja kwitła zdrowo i obficie.
Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej.
Lilak pospolity (Syringa vulgaris)
Polecany jest na stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach ciężkich lub średnio ciężkich, żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń. Lilak wymaga wspomagania nawozami mineralnymi oraz ściółkowania obornikiem.
Dowiedz się więcej o uprawie lilaka.
Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra)
Osiąga ok. 2-3 m wysokości i szeroko się rozrasta. Mimo iż posiada bardzo atrakcyjny, ażurowy pokrój, najpiękniej prezentuje się w czasie kwitnienia (IV-V), gdy jego pędy są oblepione bardzo licznymi, drobnymi, bladoróżowymi kwiatami, które pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Tamaryszki nie są zbyt wymagające, ale najbardziej obficie kwitną, gdy mają zapewnione słoneczne stanowisko i lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże.
Dowiedz się więcej o uprawie tamaryszka.
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)
Perukowiec dorasta do ok. 3-4 m. wys. i jest rozłożystym krzewem o zaokrąglonym pokroju. Kwitnie wiosną (V-VI), a latem jego kwiaty przekształcają w puszyste, ażurowe owocostany. Perukowiec podolski do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz niezbyt żyznej, przepuszczalnej gleby. Toleruje przejściową suszę.
Dowiedz się więcej o uprawie perukowca.
Które drzewa nadają się na solitery?
Magnolia (Magnolia)
Magnolia to duży krzew o wysokości do 3 m i średnicy do 4 m. Korona jest regularna i zaokrąglona. Wiosną jej ozdobą są kwiaty, a jesienią przebarwiające się na brązowo liście. Magnolia najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferuje podłoże żyzne, wilgotne, lekko kwaśne.
Surmia (Catalpa)
Surmia jest szybko rosnącym drzewem dorastającym do 10 m wysokości o rozłożystej koronie osadzonej na krótkim pniu. Młode liście surmii są soczyście zielone, a starsze posiadają od spodu włoski. Surmia wymaga świeżej gleby i dobrego nasłonecznienia. Młodsze okazy są wrażliwsze na mrozy.
Dowiedz się więcej o uprawie surmii.
Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Może osiągnąć wysokość nawet do 20-30 m. Charakteryzuje się płaczącym ażurowym pokrojem i gładką białą korą, która u młodych okazów jest brązowa. Brzoza ma niewielkie wymagania i preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Najlepiej czuje się na glebie przepuszczalnej i żyznej. Jest odporna na susze.
Dowiedz się więcej o uprawie brzozy.
Dąb szypułkowy (Quercus robur)
To okazałe drzewo o szerokiej, kopulastej koronie, osiągające nawet do 50m wysokości. Dąb ma dość wysokie wymagania względem stanowiska i gleby. To roślina lubiąca miejsca dobrze nasłonecznione, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Dobrze rośnie na glebach gliniastych.
Dowiedz się więcej o uprawie dębu.
Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)
Drzewo to wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza i bardzo często spotykane jest w miastach. Nie ma dużych wymagań co do stanowiska. Najlepiej czuje się na słońcu i w półcieniu. Charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatami, które pojawiają się od maja do czerwca.
Dowiedz się więcej o uprawie kasztanowca.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Pixabay