Logo
Logo

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: do 3 m
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody przydomowe, parki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) to duży krzew należący do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Pochodzi z Japonii, a w Europie uprawiana jest od końca XVII w.

  Ma pokrój gęstego krzewu o regularnym, zaokrąglonym pokroju. Dorasta do 2-3 m wysokości i 4 m średnicy. Jej liście są typowe dla rodzaju – są dość duże, wydłużone, jajowate lub odwrotnie jajowate, maja gładki brzeg i są skórzaste. Jesienią przebarwiają się na brązowo.

  Magnolia gwiaździsta kwitnie pod koniec marca i na początku kwietnia, czyli najwcześniej z magnolii uprawianych w Polsce. Wytwarza piękne, duże (średnicy 15 cm), najczęściej białe kwiaty o przyjemnym zapachu. W początkowej fazie kwitnienia płatki kwiatów są otwarte prostopadle, przypominając gwiazdę. Z czasem wyginają się do tyłu.

  Wymagania i uprawa

  Najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferuje podłoże żyzne, wilgotne, lekko kwaśne. Źle rośnie na glebach wapiennych. Wymaga intensywnego podlewania od maja do lipca, kiedy najszybciej wzrasta.

  Młode okazy magnolii gwiaździstej są wrażliwe na silne mrozy, starsze znoszą je dobrze. Pamiętajmy jednak, że mimo mrozoodporności, przy -15°C przemarzają pąki kwiatowe, a poniżej -25°C mróz zagraża całym pędom.

  Młode rośliny najlepiej sadzić w kwietniu, by do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić. Podłoże wokół drzewek ściółkujemy torfem i korą. Na jesień zwiększamy grubość ściółki, by uchronić korzenie przed przemarznięciem. 

  Magnolia gwiaździsta niezbyt dobrze znosi cięcie.

  Zastosowanie

  Magnolia gwiaździsta z racji, że kwitnie dość krótko, powinna być sadzona w towarzystwie krzewów kwitnących nieco później (w drugiej połowie wiosny i latem). Warto ją też obsadzać barwnymi bylinami i kwiatami jednorocznymi.

  Jej małe rozmiary sprawiają, że magnolia gwiaździsta jest bardzo wszechstronna i chętnie uprawiana jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych czy też w większych i mniejszych ogródkach przydomowych.

  Wybrane odmiany

  • 'Rosea' – magnolia gwiaździsta o różowo wybarwionych od spodu płatkach
  • 'Royal Star' – bardziej mrozoodporna i ma nieco większe kwiaty
  • 'Waterlily' – obficie kwitnąca odmiana o lekko zaróżowionych i pełniejszych kwiatach


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: PantherMediaSeller, oliveshadow, p.f.shaw_talktalk.net/Depositphotos

  Autor
  Magnolia gwiaździsta
  Magnolia gwiaździsta
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (8)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl