Logo
Logo

Magnolia 'Randy'

Magnolia ‘Randy’ to jedna z najwartościowszych odmian ogrodowych, niezawodna w uprawie i bardzo wytrzymała na mróz. Została wyhodowana w 1955 roku w Arboretum Narodowym w Waszyngtonie w USA przez Francisa de Vosa i Williama Kosara, jako mieszaniec uzyskany z krzyżowania magnolii gwiaździstej z magnolią purpurową ‘Nigra’.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Magnolia (Magnolia) 'Randy' charakteryzuje się kompaktowym, regularnym pokrojem i zdrowym ulistnieniem. Jest niska, dorasta do 2,5-3 m wysokości, szybko wchodzi w okres kwitnienia.

W kwietniu i maju, jeszcze przed rozwojem liści, ze spiczastych, ciemnofioletowych u nasady i jaśniejących ku wierzchołkom pąków kwiatowych rozwijają się piękne, miseczkowate kwiaty zbudowane z 9-11 tepali (płatków) – z zewnątrz szkarłatnych, wewnątrz białych. Po rozwinięciu kwiaty są szerokie, mają 8-13 cm średnicy. Krzewy kwitną długo i obficie, niejednokrotnie powtarzają kwitnienie w końcu lata.

Magnolia Randy Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wraz z końcem kwitnienia na pędach Magnolii 'Randy' rozwijają się jajowate, zaostrzone na wierzchołkach liście. Młode liście są początkowo jasnozielone, później ciemnieją, stają się skórzaste i błyszczące. Jesienią, przed opadnięciem, liście żółkną lub brązowieją.

Pąki kwiatowe zawiązują się latem na wierzchołkach krótkopędów. Różnią się one od pąków liściowych, są wyraźnie grubsze, swoim kształtem przypominają płomienie świec.

Uprawa i wymagania

Magnolia ‘Randy’, wraz z pozostałymi 7 odmianami uzyskanymi w ramach amerykańskiego projektu hodowlanego: ‘Ann’, ‘Betty’, ‘Jane’, ‘Judy’, ‘Pinkie’, ‘Ricki’ i ‘Susan’, jest jedną z najłatwiejszych w uprawie odmian magnolii o niezawodnym kwitnieniu i wysokiej odporności mrozowej.

Odmiana 'Randy' wymaga gleb żyznych, najlepiej próchniczych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie; stanowisk słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru.

Podczas sadzenia roślin należy zachować ostrożność i nie udeptywać zbyt silnie gleby wokół krzewów, aby nie uszkodzić kruchego systemu korzeniowego magnolii. Glebę wokół roślin zaleca się ściółkować przekompostowaną korą sosnową, co sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH podłoża, ogranicza zachwaszczenie, zapobiega szybkiemu przesychaniu oraz zabezpiecza płytki system korzeniowy przed mrozem.

Magnolie źle znoszą przycinanie, dlatego zabieg ten należy wykonywać tylko w przypadku usuwania martwych lub uszkodzonych pędów.

Gdzie posadzić?

Dzięki niewielkim, kompaktowym rozmiarom magnolia ‘Randy’ nadaje się do stosowania w ogrodach przydomowych i osiedlowych, do sadzenia pojedynczo w miejscach eksponowanych oraz w zestawieniach z krzewami iglastymi i liściastymi, szczególnie o barwnych liściach lub kwiatach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Magnolia 'Randy'
Magnolia 'Randy'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz