Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
1
Okazje

Magnolia zimozielona w ogrodzie | Uprawa, pielęgnacja, odmiany

Magnolia zimozielona to niezwykle ozdobna roślina, która przybiera formę krzewu lub drzewa i posiada niezwykłe, imponujące wręcz kwiaty. Dużą ozdobą odmian zimozielonych są również ciemnozielone liście, które zdobią roślinę przez cały rok. Ze względu na piękny wygląd magnolii są one chętnie sadzone w ogrodach, w parkach i przestrzeni miejskiej. Jak wygląda magnolia zimozielona? Jak uprawiać ją w ogrodzie?

 

Magnolia zimozielona
Jak wygląda?

Magnolia zimozielona, której poprawną nazwą jest magnolia wielkokwiatowa (łac. Magnola gandiflora), rośnie w formie krzewu lub drzewa o rozłożystej koronie. W naszym kraju może osiągać 6 metrów wysokości, a na obszarach swojego naturalnego występowania nawet 30 m!

Liście tego gatunku magnolii są wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją wieloletnią, "zimozieloną" żywotność, ale również z powodu swojego wyglądu – są duże, grube, podłużne i ciemnozielone, błyszczące, a za młodu okryte od spodu rudawym kutnerem.

Roślina wytwarza duże, białe lub różowe kwiaty, które mogą mieć 12-15 cm średnicy. Kwitnie późną wiosną i latem, a po przekwitnieniu pojawiają się na niej ozdobne duże owocostany złożone z mieszków.

Uprawa magnolii zimozielonej
Gdzie sadzić?

  • Magnolia wymaga dość przepuszczalnej, żyznej gleby o lekko kwaśnym podłożu.
  • Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
  • Dobrze wybierać miejsca osłonięte od silnego wiatru.
  • Wybieramy stanowisko, z którego roślina nie będzie musiała być przesadzana! Magnolia zimozielona źle znosi zmianę miejsca.

Magnolie ziemozielone są mrozoodporne, ale dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach, gdy osiągają swoją pełną dojrzałość. Młode osobniki są natomiast bardzo wrażliwe na mróz i zimą wymagają okrywania nawet w cieplejszych regionach naszego kraju.

Roślina źle znosi suszę, dlatego nie wolno dopuszczać do przesuszenia podłoża, a w trakcie suszy należy ją obficie podlewać. Warto pamiętać, że system korzeniowy magnolii jest dość płytki, dlatego należy unikać przekopywania ziemi wokół rosnącej magnolii.

Pielęgnacja zimozielonej magnolii
Jak dbać?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które w przypadku magnolii należy przeprowadzać od wiosny do jesieni, wykorzystując nawozy wieloskładnikowe (np. dedykowane nawozy do magnolii) i nawozy naturalne (kompost, obornik itp.). Jesienią warto wykorzystać nawozy ubogie w azot, a więc nawozy jesienne, które przygotują roślinę do zimy.

Magnolie źle znoszą cięcie, dlatego należy unikać przycinania i usuwać jedynie stare lub zmienione chorobowo pędy. Zbyt wyrośnięte gałęzie należy skracać maksymalnie o połowę Ewentualne przycinanie magnolii wykonuje się tuż po kwitnieniu (nie wiosną!), ale nie później niż w sierpniu, gdyż zawiązywanie nowych pąków kwiatowych odbywa się jesienią.

Ciekawe zimozielone magnolie
Lista odmian

  • Magnolia zimozielona 'Fairy Cream' – odmiana karłowa dorastająca do 2-3 metrów; kremowe kwiaty o podwójnym okółku; długi okres kwitnienia (w ciepłe wiosny może kwitnąć już od marca przez ok. 3 miesiące)
  • Magnolia zimozielona 'Fairy Blush' – odmiana karłowa dorastająca do 2-3 metrów; jasnoróżowe, duże kwiaty o podwójnym okółku; obfite kwitnienie

  • Magnolia wielkokwiatowa ALTA® – odmiana o wąskim pokroju – 2-4 m szerokości przy 6-10 m wysokości; bardzo duże, kremowe kwiaty (nawet do 30 cm!); kwitnie w lecie (od czerwca do września); wysoka jak na magnolię wielkokwiatową mrozoodporność (producent mówi nawet o -30 °C)


Tekst:  Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iVerde

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze


Twoja strona ogrodu