Logo
Logo

Magnolia o żółtych kwiatach | Jaką odmianę wybrać?

Magnolie to jedne z najpiękniejszych roślin, które cieszą się dużą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Choć wiele osób kojarzy je z ich dużymi różowymi kwiatami, okazuje się, że coraz bardziej rozpowszechnione stają się odmiany o żółtych kwiatach. Pewnie zastanawiacie się, czy takie okazy różnią się pod względem uprawy od tych "tradycyjnych" różowych. Odpowiadamy!

Magnolie żółte pochodzą od magnolii brooklyńskiej (Magnolia×brooklynensis), czyli gatunku, który powstał przez skrzyżowanie magnolii drzewiastej (M. acuminata) z magnolią purpurową (M. liliiflora). Chociaż największy trend na żółte magnolie można obserwować od kilku ostatnich sezonów, to ich hodowla rozpoczęła się jeszcze w XX wieku w USA. 

Które odmiany magnolii kwitną na żółto?

Magnolie ze względu na swój dekoracyjny pokrój i piękne kwiaty powinny być sadzone w miejscach najbardziej wyeksponowanych. Doskonale sprawdzają się jako solitery. Jeśli to właśnie żółte odmiany magnolii robią na was największe wrażenie, koniecznie sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy! 

Magnolia 'Gold Star' 

Magnolia 'Gold Star' to duży krzew lub małe drzewo o szerokim pokroju i ozdobnych, żółtokremowych kwiatach pojawiających się przed rozwojem liści. Krzew kwitnie w drugiej połowie kwietnia. Toleruje niewielkie przymrozki. Młode liście rozwijają się po kwitnieniu, mają brązowo-czerwonawe zabarwienie, później zielenieją, są dość duże, skórzaste, pokryte obustronnie delikatnym meszkiem.

Magnolia ‘Yellow River’ 

Ta odmiana magnolii kwitnie w maju i charakteryzuje się zwartą zagęszczoną koroną i dekoracyjnymi liśćmi. Kwiaty mają intensywnie żółty kolor i równie piękny zapach. Odmiana w przeciwieństwie do pozostałych o żółtych kwiatach jest dość dobrze odporna na mróz. 

Żółte magnolie
Fot. Paweł Romanowski, gratysanna / Depositphotos 
Od lewej: magnolia 'Elizabeth', magnolia 'Butterflies', magnolia 'Yellow Bird' 

Magnolia ‘Yellow Bird’ 

Magnolia 'Yellow Bird' to jedna z pierwszych i nadal najpopularniejszych odmian o intensywnie żółtych kwiatach, uzyskana w 1967 r. w Nowym Jorku przez skrzyżowanie magnolii brooklyńskiej ‘Evamaria’ z magnolią drzewiastą. Jest to niewielkich rozmiarów drzewo o wzniesionym pokroju dorastające do 5-6 m wysokości. Tworzy bardzo obfite ustawione pionowo kwiaty rozwijające się w maju. Swoim kształtem przypominają kwiaty klasycznych odmian tulipanów. Czasami pojawiają się ponownie latem.

Magnolia ‘Elizabeth’ 

Odmiana ‘Elizabeth’ odznacza się okazałymi ciemnozielonymi liśćmi i przede wszystkim kwiatami wybarwionymi na odcień jasnożółty, które pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Magnolia ta osiąga docelowo około 7 m wysokości. 

Magnolia ‘Butterflies’ 

Magnolia 'Butterflies' powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków M. acuminata i M. denudata. Jest jedną z najbardziej pożądanych odmian magnolii ze względu na kwiaty mające średnicę nawet do 20 cm. Ich płatki rozchodzą się gwiaździście i mają jasnożółty kolor.

Magnolia 'Yellow Lantern'

Magnolia 'Yellow Lantern' oprócz pięknych żółtych kwiatów wyróżnia się też okazałą i regularną koroną. Odmiana ta dorasta do ok. 5 metrów wysokości. Kwiaty wykształcają się na gałęziach przed liśćmi pod koniec kwietnia. Mają formę kielichów mierzących nawet do 15 cm. 

Jak uprawiać żółtą magnolię?

  • Magnolie żółte są trudniejsze w uprawie od odmian o biało-różowych kwiatach. Przede wszystkim są mniej mrozoodporne.
  • Preferują gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, przepuszczalne, o kwaśnym odczynie.
  • Najlepiej sadzić je na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru, np. przy południowych ścianach budynków lub żywopłotów.
  • Rośliny te nie tolerują nadmiernego przycinania, ale za to powinny być ściółkowane np. korą sosnową
  • Młode okazy warto zabezpieczać na zimę słomianymi chochołami lub stroiszem, zwłaszcza we wschodnich rejonach kraju. Z wiekiem rośliny nabierają większej odporności na mróz i okrywanie w kolejnych latach staje się zbędne. 

Kiedy kwitną żółte magnolie? 

Tradycyjne odmiany magnolii o biało-różowych kwiatach kwitną wczesną wiosną, w zależności od odmiany zazwyczaj od marca do maja. Magnolie o żółtych kwiatach kwitną nieco później, bo dopiero w połowie maja i na początku czerwca

Ciekawostka: Żółto kwitnąca magnolia 'Ukraina'

Na początku marca na profilu na Facebooku Związku Szkółkarzy Polskich pojawił się post hodowcy Janusza Radeckiego, który najnowszą krzyżówkę magnolii 'Golden Sun' i 'Galaxy' nazwał na cześć narodu ukraińskiego imieniem 'Ukraina'. 

Kilka dni temu kierując się porywem serca i dla uczczenia narodu bohatersko walczącego o swoją wolność, nazwałem jedną z naszych magnolii imieniem 'Ukraina'. Magnolia 'Ukraina' to krzyżówka (M. 'Golden Sun' i M. 'Galaxy'). Numer hodowlany (GSG - 14/1) - napisał Janusz Radecki. 

Sadzonki magnolii żółtej najlepiej kupić w centrum ogrodniczym lub w szkółce. Dostępne są też sklepy, które oferują sprzedaż online. Magnolia 'Yellow River' dostępna jest np. na stronie szkółki ogrodniczej Kiełkowscy, a magnolia 'Elizabeth' w sklepie internetowym funkie.pl

Autor
Magnolia o żółtych kwiatach | Jaką odmianę wybrać?
Magnolia o żółtych kwiatach | Jaką odmianę wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz