Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
142
Okazje

Uprawa magnolii w ogrodzie | Gdzie sadzić? Jak dbać?

Wbrew obiegowym opiniom uprawa magnolii nie jest trudna. Przestrzegając podstawowych zasad możemy z powodzeniem sadzić je w naszych ogrodach. Poznaj wymagania i zasady pielęgnacji magnolii.

 

Dlaczego warto uprawiać magnolie w ogrodzie?

Magnolie (łac. Magnolia) należą do najpiękniej kwitnących drzew na świecie. Tworzą setki dużych kwiatów, przypominających w kształcie tulipany. Kwitnącą magnolię widać z daleka i w wiosennym ogrodzie nic nie może się równać jej urodzie!

Gdzie posadzić magnolię? Jakie stanowisko będzie najlepsze?

Magnolie lubią ciepłe stanowiska osłonięte od wiatru (jest to bardzo istotne zwłaszcza wczesną wiosną gdy wieją mroźne wiatry mogące uszkodzić pąki kwiatowe). Rośliny mogą rosnąć w półcieniu, jednak najobficiej kwitną w pełnym słońcu.

Warto je sadzić w miejscach wyeksponowanych, aby w czasie kwitnienia były widoczne z każdego miejsca w ogrodzie. Drzewa dobrze się prezentują zarówno pojedynczo na środku trawnika, jak również gdy rosną w skupiskach, np. przy ogrodzeniu. Warto posadzić obok siebie różne gatunki i odmiany magnolii, kwitnące w różnych terminach.

Magnolie i ich uprawa, fot. kolaż Pixabay

Sadzenie i przesadzanie magnolii: krok po kroku

Magnolie najlepiej rosną na przepuszczalnym, lekko wilgotnym, zasobnym w próchnicę podłożu o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Sadząc magnolie warto wykopać duży dół i wypełnić go żyzna i przepuszczalną ziemią ogrodową, a najlepiej kwaśnym torfem. Roślinę warto podwiązać do palika, który w pierwszych sezonach będzie utrzymywał ją w pionie. 

Magnolie mają płytki system korzeniowy, a ich kruche korzenie są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Młode rośliny można przesadzać tylko z duża bryłą ziemi. Magnolie nie lubią przesadzania – rośliny te znane są z tego, że ich starsze egzemplarze bardzo ciężko przyjmują na nowym stanowisku.

Jak dbać o magnolie?

Podlewanie
Magnolie źle znoszą suszę, dlatego nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Warto je ściółkować grubą warstwą kory lub trocin.

Nawożenie
Od końca marca do połowy lipca co dwa tygodnie, należy zasilać je nawozami wieloskładnikowymi lub jednorazowo na przełomie marca i kwietnia nawozem długodziałającym. Warto wybierać nawozy o niskiej zawartości wapnia, a najlepiej nie zawierające go wcale (aby nie zmieniać pH podłoża). Najlepiej zastosować specjalistyczne nawozy do magnolii oraz specjalne szczepionki mikoryzowe.

Przycinanie
Magnolie nie wymagają cięcia formującego. Wycina się jedynie przemarznięte gałęzie. Starszym egzemplarzom warto przyciąć wszystkie gałęzie do 60-80 cm nad ziemią aby ładnie odsłonić pień.

Zimowanie i zabezpieczanie przed mrozem
Młode rośliny wymagają osłonięcia przed mroźnym wiatrem! Dodatkowo warto zabezpieczyć przed zimnem wrażliwy system korzeniowy usypując wokół podstawy pnia kopczyk z kory lub suchych liści. Z wiekiem mrozoodporność roślin rośnie.

Magnolie i ich uprawa, fot. kolaż Pixabay

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: pixel2013/Pixabay

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)

Komentarze


Twoja strona ogrodu