Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Magnolia (Magnolia) odmiana 'Genie' PBR należy do rodzimy magnoliowatych (Magnoliaceae). Została wychodowana w Nowej Zelandii ze skrzyżowania gatunków Magnolia liliiflora 'Nigra' i Magnolia x soulangiana.

Krzew lub niewielkie drzewo o wolnym wzrośnie i maksymalnie 3-4 m wysokości. Jej pokrój jest zwarty i kolumnowy. Liście są typowe dla magnolii – jajowate, skórzaste i ciemnozielone.

Magnolia 'Genie' kwitnie dwa razy w roku – pierwsze kwitnienie rozpoczyna wiosną, na przełomie kwietnia i maja, a drugie przypada na koniec lata, w sierpniu. Kwiaty są średnio duże (10-15 cm średnicy), okrągłe, kielichowe. Wyróżniają się wyjątkowym, intensywnie ciemnobordowym kolorem, który nie blednie z czasem. Posiadają delikatny zapach.

Wymagania i uprawa

Magnolia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Powinna być sadzona w glebie próchnicznej o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Odmiana 'Genie' jest mrozoodporna (nawet do -30°C).

Odmianę pielęgnujemy tak samo jak inne magnolie ogrodowe – nie wymaga specjalnych zabiegów.

Zastosowanie

Magnolia 'Genie' to roślina bardzo dekoracyjna. Może być sadzona zarówno w małych, jak i dużych ogrodach, w miejscach reprezentacyjnych. Sprawdzi się zarówno jako piękny soliter jak i część nasadzenia z niższymi krzewami i bylinami. Warto sadzić ją obok roślin o ozdobnych, kolorowych liściach.

Ciekawostki

Magnolia 'Genie' wygrała srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości 2013 na Międzynarodowej Wystawie "Zieleń to Życie". Została zgłoszona przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych ZYMON.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Krisata/Dreamstime, Gratysanna/Dreamstime, Szkółka Krzewów Ozdobnych Zymon