Logo
Logo

Jak pielęgnować magnolie, by pięknie i długo kwitły?

Pytanie czytelnika: Kwietniowe kwitnienie magnolii przypomniało mi o istnieniu tego wyjątkowego drzewa, którym chciałabym się cieszyć w moim ogrodzie. Zastanawiam się jednak, czy wymaga ono jakiejś szczególnej pielęgnacji i jaka odmiana najdłużej utrzymuje swoje piękne kwiaty.

Spis treści
Co zrobić, aby magnolie pięknie i długo kwitły? Jak zapewnić im idealne warunki? Które magnolie kwitną najpiękniej?

Pielęgnacja magnolii

Magnolie nie należą do roślin kłopotliwych w uprawie, o ile już na początku zagwarantuje się im odpowiednie podłoże oraz ekspozycję.

Odpowiednie podłoże
Wszystkie gatunki i odmiany tego drzewa potrzebują gleby przepuszczalnej, próchnicznej i lekko kwaśnej. Najbardziej optymalne dla tych roślin jest stanowisko dobrze nasłonecznione i zaciszne, stanowiące osłonę przed mroźnymi wiatrami.

Ważne ściółkowanie
Zaraz po posadzeniu magnolii, w celu utrzymania większej wilgotności, a także ochrony korzeni drzewka przed przemarznięciem, warto ściółkować ziemię wokół pnia (np. korą, torfem). W okresie od marca do lipca dobrze jest nawieźć roślinę kilka razy nawozem wieloskładnikowym, bądź raz na przełomie marca i kwietnia nawozem o spowolnionym działaniu.

Podlewanie w czasie suszy
Latem nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu wrażliwych na suszę młodych magnolii, a zimą o okryciu ich słomą lub jutą.

Wykonywanie powyższych zabiegów pielęgnacyjnych powinno w zupełności wystarczyć, aby drzewo dobrze się rozwijało i obficie kwitło wiosną.

Popularne magnolie

Magnolia Soulange'a (Magnolia soulangeana) – jej okres kwitnienia przypada na kwiecień, maj, a kwiaty w zależności od odmiany są białe, bladoróżowe bądź czerwone. Dostępne odmiany to Alexandrina i Lennei. ▶ Dowiedz się o niej więcej

Magnolia purpurowa (Magnolia liliflora) w odmianie Nigra – osiąga wysokość 3-4 m, a jej kwiaty są rubinowoczerwone z zewnątrz i białe od środka. ▶ Dowiedz się o niej więcej

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – dorasta do 3 m wysokości. Jej białe, szeroko otwarte i pachnące kwiaty pojawiają się najwcześniej, bo już w marcu. ▶ Dowiedz się o niej więcej

Innymi polecanymi do małych ogrodów magnoliami są odmiany Betty i Susan. Ich kwiaty są purpurowoczerwone i kwitną w kwietniu/maju. W ogrodach przydomowych sadzi się zazwyczaj niższe odmiany magnolii osiągające wysokość 2,5-5 m.


Źródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
Jak pielęgnować magnolie, by pięknie i długo kwitły?
Jak pielęgnować magnolie, by pięknie i długo kwitły?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl