Pielęgnacja magnolii
Magnolie nie należą do roślin kłopotliwych w uprawie, o ile już na początku zagwarantuje się im odpowiednie podłoże oraz ekspozycję.
Odpowiednie podłoże
Wszystkie gatunki i odmiany tego drzewa potrzebują gleby przepuszczalnej, próchnicznej i lekko kwaśnej. Najbardziej optymalne dla tych roślin jest stanowisko dobrze nasłonecznione i zaciszne, stanowiące osłonę przed mroźnymi wiatrami.
Ważne ściółkowanie
Zaraz po posadzeniu magnolii, w celu utrzymania większej wilgotności, a także ochrony korzeni drzewka przed przemarznięciem, warto ściółkować ziemię wokół pnia (np. korą, torfem). W okresie od marca do lipca dobrze jest nawieźć roślinę kilka razy nawozem wieloskładnikowym, bądź raz na przełomie marca i kwietnia nawozem o spowolnionym działaniu.
Podlewanie w czasie suszy
Latem nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu wrażliwych na suszę młodych magnolii, a zimą o okryciu ich słomą lub jutą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Popularne magnolie
Magnolia Soulange'a (Magnolia soulangeana) – jej okres kwitnienia przypada na kwiecień, maj, a kwiaty w zależności od odmiany są białe, bladoróżowe bądź czerwone. Dostępne odmiany to Alexandrina i Lennei. ▶ Dowiedz się o niej więcej
Magnolia purpurowa (Magnolia liliflora) w odmianie Nigra – osiąga wysokość 3-4 m, a jej kwiaty są rubinowoczerwone z zewnątrz i białe od środka. ▶ Dowiedz się o niej więcej
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – dorasta do 3 m wysokości. Jej białe, szeroko otwarte i pachnące kwiaty pojawiają się najwcześniej, bo już w marcu. ▶ Dowiedz się o niej więcej
Innymi polecanymi do małych ogrodów magnoliami są odmiany Betty i Susan. Ich kwiaty są purpurowoczerwone i kwitną w kwietniu/maju. W ogrodach przydomowych sadzi się zazwyczaj niższe odmiany magnolii osiągające wysokość 2,5-5 m.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier / Pixabay