Logo
Logo

Jak sprawdzić pH gleby? Mierniki i kwasomierze do ogrodu

Badanie odczynu gleby w ogrodzie jest bardzo szybkie, proste i tanie. Nie potrzebne jest specjalne laboratorium, a jedynie odpowiednie urządzanie pomiarowe. Wystarczy wykorzystać specjalny glebowy kwasomierz, który można bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Spis treści
Co to odczyn pH? Jak ocenić odczyn pH glaby?

Co to odczyn pH?

Odczyn pH określa stosunek stężenia jonów wodorowych (H+), które "zakwaszają" glebę, do jonów wodorotlenkowych (OH), "odkwaszających" podłoże. W zależności od wartości pH wyróżniamy różne typy gleb:

  • bardzo kwaśne (pH poniżej 4,5),
  • kwaśne (pH 4,6-5,5),
  • lekko kwaśne (pH 5,6-6,5),
  • obojętne (pH 6,6-7,2)
  • oraz zasadowe (powyżej 7,2)
W ogrodach najczęściej występują lekko kwaśne i obojętne.


PH gleby
ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin oraz przyswajalność pierwiastków z roztworu glebowego. Dla większości roślin zarówno zbyt niskie (poniżej 4) jak i zbyt wysokie pH (powyżej 8) jest szkodliwe i powoduje zahamowanie wzrostu. Są jednak gatunki roślin, które wyjątkowo upodobały sobie gleby kwaśne (np. rośliny wrzosowate) lub zasadowe (wiele roślin skalnych).

Warto więc sprawdzić odczyn gleby, by wiedzieć jakie rośliny uprawiać lub w razie potrzeby go zmienić. Gleby zasadowe i obojętne można zakwasić (obniżyć ich odczyn), dodając do nich nawóz - siarczan amonu lub kwaśny torf, za to wapnowanie (nawożenie nawozami wapniowymi - wapnem, kredą dolomitem) skutecznie podniesie pH gleb kwaśnych.

Jak ocenić odczyn pH glaby?

Próbki gleby warto pobrać z kilku miejsc, gdyż w różnych częściach ogrodu pH gleby może mieć inną wartość. Na każde 100 m² ogródka powinny przypadać minimum 3-4 próbki gleby z głębokości około 20 cm.

Pomocne w rozpoznaniu rodzaju i odczynu gleby mogą być ogrodowe chwasty – tzw. rośliny wskaźnikowe. Niektóre gatunki występują tylko na określonych rodzajach gleb. Dzięki ich obserwacji możemy łatwo określić, jaką glebę mamy w ogrodzie. Znacznie lepszym sposobem jest jednak wykorzystanie odpowiednich urządzeń pomiarowych.

Produkty do badania pH gleby

Wbrew pozorom badanie odczynu gleby w ogrodzie jest bardzo szybkie, proste i tanie. Wystarczy wykorzystać specjalne glebowe kwasomierze. W sprzedaży można znaleźć zarówno kwasomierze elektryczne, działające na zasadzie zabarwienia pasków wskaźnikowych jak i kwasomierze typu Hellinga (sposób użycia ostatnich opisany na końcu artykułu). 

Można również oddać glebę do analizy w Okręgowej Stacji chemiczno-rolniczej, jednak badanie jest droższe, a na wynik trzeba długo czekać.

Miernik pH-metr glebowy elektroniczny

Miernik pH-metr glebowy elektroniczny
Proste w obsłudze urządzenie służące do pomiaru pH (kwasowości), wilgotności, temperatury oraz nasłonecznienia gleby.
Kup online
Kwasomierz pH-metr glebowy

Kwasomierz pH-metr glebowy
10 sztuk pasków wskaźnikowych do sprawdzenia odczynu pH gleby w ogrodzie, na trawniku oraz doniczce.
Kup online

 
Kwasomierz glebowy typu Helliga

jak zbadać pH gleby fot. KOLCHEM 1. Umieść przy pomocy plastikowej łyżeczki próbkę gleby w okrągłym zagłębieniu ceramicznej płytki. Następnie starannie ją ubij.
jak zbadać pH gleby fot. KOLCHEM 2. Zalej glebę w zagłębieniu kilkunastoma kroplami płynu Helliga, tak by utworzyć nad nią cienką warstwę płynu.
jak zbadać pH gleby fot. KOLCHEM 3. Pochyl płytkę i przelej nadmiar płynu do podłużnego kanalika. Zrób to dopiero po 3 minutach! Zabarwienie płynu porównaj ze skalą barw na płytce i odczytaj pH odpowiadające zabarwieniu.

W badaniu pH gleby wykorzystano kwasomierz glebowy (z ceramiczną płytką) typu Helliga - produkowany przez firmę KOLCHEM. Szczegółową instrukcję badania próbek gleby kwasomierzem znajdziesz na stronie internetowej producenta oraz na opakowaniu produktu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: Jürgen Fälchle / Fotolia, zdjęcia kwasomierza: KOLCHEM

Autor
Jak sprawdzić pH gleby? Mierniki i kwasomierze do ogrodu
Jak sprawdzić pH gleby? Mierniki i kwasomierze do ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Maciek

18-06-2020 05:51

Tego typu mierniki nie są miarodajne. Ja do swojego ogrodu zbadałem ziemię w firmie sajtom, za 40 zł miałem pełen pakiet badań, azot, fosfor, pH, magnez i wiele innych. Polecam http://www.sajtom.pl/badania-glebowe/

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl