Podstawowe informacje o glebie dotyczą rozpoznania jej struktury oraz odczynu pH. Najpierw określamy proporcje zawartości piasku, gliny, iłu i pyłu, a później kwasowość ziemi badanej przez nas gleby.
Sposoby na określanie rodzaju gleby
Z jakiej głębokości odpowiednia próbka gleby?
Próbkę ziemi należy pobrać z głębokości ok. 10-15 cm. Usuwamy z niej wszelkie części organiczne (korzenie, liście), zanieczyszczenia i zwierzęta glebowe (owady itp.).
Jakimi sposobami można określić strukturę gleby?
- Na sucho: próbkę gleby należy wysuszyć i rozetrzeć w palcach
- Na mokro: wilgotną ziemię rozcieramy w palcach
- Próby wałeczkowania: w dłoni staramy się stworzyć wałeczki z gleby o średnicy ok. 3 mm
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ocena struktury i rodzaj gleby
Po roztarciu lub wałeczkowaniu gleby w naszych dłoniach łatwo wywnioskować, z jakim typem / rodzajem gleby mamy do czynienia:
- Gleby żwirowe – rozsypują się zarówno przy metodzie rozcierania na sucho, jak i na wilgotno oraz niemożliwe jest uzyskanie z nich wałeczków.
- Utwory piaszczyste – rozsypują się w palcach przy rozcieraniu na sucho, lekko brudząc dłonie, rozsypują się również na mokro i nie dają wałeczków.
- Utwory gliniaste – suchy materiał trudno zgnieść, po dodaniu wody staje się bardzo plastyczny i rozmazuje się, udaje się łatwo formować cienkie wałeczki, które łamią się przy zginaniu.
- Gleby ilaste – trudno się zgniata, nie ma w nich żwiru ani piasku, w stanie wilgotnym są plastyczne, a cienkie wałeczki nie łamią się przy zgniataniu.
- Gleby pylaste – ciężko rozgniata się suche gruzełki, w stanie wilgotnym łatwo się je formuje, dają grube wałeczki, które się rozsypują.
Cechy poszczególnych rodzajów gleby
Poznając strukturę podłoża, uzyskujemy informacje dotyczące jej przepuszczalności tj. wilgotności i dostępności powietrza. Zbyt lekkie, piaszczyste gleby łatwo tracą wodę i substancje odżywcze, zaś ciężkie, gliniaste, zawierające dużo iłu, trudno się uprawia, a ich warunki wodno-powietrzne są również niekorzystne.
W obydwu przypadkach dodanie materii organicznej poprawia strukturę gleby. Podłoże piaszczyste wzbogaca się o składniki pokarmowe i staje się mniej przepuszczalne, zaś glina zostaje rozbita, co umożliwia dostęp tlenu do korzeni roślin i lepszą filtrację wody.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Sposoby określania kwasowości gleby
Kolejną cechą gleby, którą należy poznać, jest jej kwasowość. Dostępność składników pokarmowych dla roślin zależy od pH gleby (przedział pH gleb to 4-8). Większość preferuje odczyn obojętny – 6,5 pH. Niższe wartości odpowiadają podłożu kwaśnemu, a wyższe zasadowemu.
W sklepach ogrodniczych można kupić zestaw do badania próbki ziemi i określenia jej pH. Najlepiej jest pobrać kilka próbek z różnych miejsc w ogrodzie z głębokości 10-15 cm i oddzielnie testować. Niewielkie ilości podłoża umieszczone w próbówkach czy innych pojemniczkach zalewa się specjalnym płynem Hellinga, potrząsa i odstawia na parę minut. Kolor cieczy znajdującej się w próbówce porównuje się z dołączonym do zestawu wykresem. Barwa pomarańczowa i czerwona odpowiada glebom kwaśnym, zielona zasadowym.
Zdjęcie tytułowe: svklimkin / Pixabay